Prvú etapu prípravy bouldrového sprievodcu Končitej sme poňali „zhora nadol“ a vydali sme sa do najvzdialenejšieho sektora Gepňárovej doliny – „Strapatá“. Neveľký sektor skrášľujú kamene nižšieho vzrastu s prevažne ľahšími líniami, pohybovo však veľmi vďačnými. Popreliezali sme čo sa dalo. Neľahkou úlohou bolo zveriť kameňom do rúk vlastnú identitu a kategorizovať ich.
foto: Oli
Myslím, že kamene tu boli domácimi lezcami objavené až v poslednej fáze rozmachu bouldrov v okolí Končitej, čiže dodnes nebudú mať veľa prelezov. Polhodinová prechádzka s matracom tiež nemusí byť pre každého motivujúca. Ihneď si aj spomeniem na jedincov, ktorých by ste na túto minituristiku určite nevyhecovali. „Strapatá“ tak možno naveky ostane v tieni bouldrov nad chatou. Je to škoda, pretože niektoré balvany si to rozhodne nezaslúžia.
foto: Oli
foto: Oli
Na svoje si prídu hlavne šesťkový bouldristi a budú mať čo robiť, aby stihli za deň „Strapatú“ kompletne učesať. Niektoré ťažšie dostupné kamene stále čakajú na svojich prvoprelezcov. Možnosti badať i v teoretickom kombinovaní už existujúcich smerov. Netreba váhať, potenciál sektora stále nie je na svojom dne.
foto: Oli
foto: Oli
Oživili sme najzaujímavejšie smery. Počistili a popreliezali nové, aby sme v nedeľu urobili kroky rovnaké i v ďalšom z vysunutých sektorov – v „Džungli“. Tu sa revitalizácia machovej pokrývky prejavuje oveľa rýchlejšie, až mám pocit, že kefa je tu na každoročnom poriadku. „Džungla“ je už bohatšia na ťažšie línie a nájdete tu aj nejednu sedmičku. Osobitne vyzdvihnem jeden kráľovský megaprojekt, ktorý si však ešte nejaký čas musí počkať na dediča svojho žezla.
foto: Oli
foto: Oli
foto: Oli
Bouldering na Končitej zvoľnil tempo a tunajším balvanom to vôbec nerobí dobre. Je treba navrátiť bouldristu do svahov doliny Gepňárovej, nech v súhvezdí potenciálu slovenského zažiari jasná hviezda. Verím, že pripravovaný sprievodca tomu dopomôže.
Oli
Komentáre