strapata

Pracovný víkend na Končitej

Oli
Konečne sa nám podarilo vyhnúť vychyteným bouldrovým reštauráciam a vybrali sme sa napchať bruchá naše do prevádzky, kde bolo potrebné zponúkaných ingrediencií aj vlastné výtvory ucápať. Tlačíme hotové a pečieme aj nové, aby aj pre hostí ďalších dosť pozostávalo. Pofotíme a nakoniec i názvami naše diela vyzdobíme. Veriac, že po nás bohaté švédske stoly zostanú, lokál Strapatej do pádu tmy mapujeme.

Prvú etapu prípravy bouldrového sprievodcu Končitej sme poňali „zhora nadol“ a vydali sme sa do najvzdialenejšieho sektora Gepňárovej doliny – „Strapatá“. Neveľký sektor skrášľujú kamene nižšieho vzrastu s prevažne ľahšími líniami, pohybovo však veľmi vďačnými. Popreliezali sme čo sa dalo. Neľahkou úlohou bolo zveriť kameňom do rúk vlastnú identitu a kategorizovať ich.

foto: Oli

Myslím, že kamene tu boli domácimi lezcami objavené až v poslednej fáze rozmachu bouldrov v okolí Končitej, čiže dodnes nebudú mať veľa prelezov. Polhodinová prechádzka s matracom tiež nemusí byť pre každého motivujúca. Ihneď si aj spomeniem na jedincov, ktorých by ste na túto minituristiku určite nevyhecovali. „Strapatá“ tak možno naveky ostane v tieni bouldrov nad chatou. Je to škoda, pretože niektoré balvany si to rozhodne nezaslúžia.

foto: Oli

foto: Oli

Na svoje si prídu hlavne šesťkový bouldristi a budú mať čo robiť, aby stihli za deň „Strapatú“ kompletne učesať. Niektoré ťažšie dostupné kamene stále čakajú na svojich prvoprelezcov. Možnosti badať i v teoretickom kombinovaní už existujúcich smerov. Netreba váhať, potenciál sektora stále nie je na svojom dne.

foto: Oli

foto: Oli

Oživili sme najzaujímavejšie smery. Počistili a popreliezali nové, aby sme v nedeľu urobili kroky rovnaké i v ďalšom z vysunutých sektorov – v „Džungli“. Tu sa revitalizácia machovej pokrývky prejavuje oveľa rýchlejšie, až mám pocit, že kefa je tu na každoročnom poriadku. „Džungla“ je už bohatšia na ťažšie línie a nájdete tu aj nejednu sedmičku. Osobitne vyzdvihnem jeden kráľovský megaprojekt, ktorý si však ešte nejaký čas musí počkať na dediča svojho žezla.

foto: Oli

foto: Oli

foto: Oli

Bouldering na Končitej zvoľnil tempo a tunajším balvanom to vôbec nerobí dobre. Je treba navrátiť bouldristu do svahov doliny Gepňárovej, nech v súhvezdí potenciálu slovenského zažiari jasná hviezda. Verím, že pripravovaný sprievodca tomu dopomôže.

Oli

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *