Pracovný víkend na Končitej

Konečne sa nám podarilo vyhnúť vychyteným bouldrovým reštauráciam a vybrali sme sa napchať bruchá naše do prevádzky, kde bolo potrebné zponúkaných ingrediencií aj vlastné výtvory ucápať. Tlačíme hotové a pečieme aj nové, aby aj pre hostí ďalších dosť pozostávalo. Pofotíme a nakoniec i názvami naše diela vyzdobíme. Veriac, že po nás bohaté švédske stoly zostanú, lokál Strapatej do pádu tmy mapujeme.

Prvú etapu prípravy bouldrového sprievodcu Končitej sme poňali „zhora nadol“ a vydali sme sa do najvzdialenejšieho sektora Gepňárovej doliny – „Strapatá“. Neveľký sektor skrášľujú kamene nižšieho vzrastu s prevažne ľahšími líniami, pohybovo však veľmi vďačnými. Popreliezali sme čo sa dalo. Neľahkou úlohou bolo zveriť kameňom do rúk vlastnú identitu a kategorizovať ich.

foto: Oli

Myslím, že kamene tu boli domácimi lezcami objavené až v poslednej fáze rozmachu bouldrov v okolí Končitej, čiže dodnes nebudú mať veľa prelezov. Polhodinová prechádzka s matracom tiež nemusí byť pre každého motivujúca. Ihneď si aj spomeniem na jedincov, ktorých by ste na túto minituristiku určite nevyhecovali. „Strapatá“ tak možno naveky ostane v tieni bouldrov nad chatou. Je to škoda, pretože niektoré balvany si to rozhodne nezaslúžia.

foto: Oli

foto: Oli

Na svoje si prídu hlavne šesťkový bouldristi a budú mať čo robiť, aby stihli za deň „Strapatú“ kompletne učesať. Niektoré ťažšie dostupné kamene stále čakajú na svojich prvoprelezcov. Možnosti badať i v teoretickom kombinovaní už existujúcich smerov. Netreba váhať, potenciál sektora stále nie je na svojom dne.

foto: Oli

foto: Oli

Oživili sme najzaujímavejšie smery. Počistili a popreliezali nové, aby sme v nedeľu urobili kroky rovnaké i v ďalšom z vysunutých sektorov – v „Džungli“. Tu sa revitalizácia machovej pokrývky prejavuje oveľa rýchlejšie, až mám pocit, že kefa je tu na každoročnom poriadku. „Džungla“ je už bohatšia na ťažšie línie a nájdete tu aj nejednu sedmičku. Osobitne vyzdvihnem jeden kráľovský megaprojekt, ktorý si však ešte nejaký čas musí počkať na dediča svojho žezla.

foto: Oli

foto: Oli

foto: Oli

Bouldering na Končitej zvoľnil tempo a tunajším balvanom to vôbec nerobí dobre. Je treba navrátiť bouldristu do svahov doliny Gepňárovej, nech v súhvezdí potenciálu slovenského zažiari jasná hviezda. Verím, že pripravovaný sprievodca tomu dopomôže.

Oli

Komentáre

 1. ..ved toto.. mam pocit ze kym sa nezverejni sprievodca su vzdy oblasti odsudene na zarastenie. Ked budete mat chut, rad by som zbehol tiez do Chtelnice, pocistit a pofotit, bo tam je to so zarastanim dost akutne
  ondro
 2. http://www.hkprometeus.sk/?page_id=470 Keď budú nejaké nové informácie ohľadom sprievodcu, dajte prosím Vás vedieť na našom odkazovači: http://www.hkprometeus.sk/?page_id=2 Ďakujem.
  Andrew
 3. oli pekny članok. volakedy si tam musime zaliepat spoločne
  maroš
 4. Dik Maros, som dufal, ze Ta tam stretnem. Najblizsie Ti zavolam a obehneme to spolu. Dik a drz sa
  Oli

Pridaj komentár