Končitá, Kamenec pod Vtáčnikom (Prievidza)

Vždy sa snažím hľadať vo veciach o rozmer viac, pretože, verte či nie, vždy v nich je. Nebolo to ináč ani pri tvorbe tohto sprievodcu, ktorý naplno reflektuje množstvo hodín, ktoré som na Končitej strávil, a ponúka indície, prostredníctvom ktorých sa mi podarilo postretnúť ducha onoho miesta.

Sprievodca na Končitú – utópia, sen, proces, realita, vyvrcholenie v podobe boulderingovej session. Trvalo to dlho, ale nakoniec v tlačenej podobe uzrel sveta 1.11.2014.

Končitá bouldertopo
Končitá bouldertopo

Od predstavenia mojej myšlienky zverejniť sprievodcu v tlačenej forme som sa počas celej tvorby stretával s dvoma odlišnými názormi (viď diskusiu). Držal som sa svojho presvedčenia a „knižku“ dotiahol do konca.

Končitá bouldertopo
Končitá bouldertopo

Dúfam, že sa vám bude páčiť a informácie v nej budú na osoh. Nie je bezchybná, nie je to žiadne veľdielo, ale napriek tomu v nej nájdete úsilie a snahu posunúť bouldering na Slovensku o malý krôčik ďalej.

V sprievodcovi nájdete výber najzaujímavejšieho boulderingu v okolí Končitej a vo svahoch Gepňárovej doliny. Oblasť je rozdelená do 7 sektorov. Počet bouldrov presahuje hranicu 200.

Končitá bouldertopo
Končitá bouldertopo

Prevažujú bouldre v rozmedzí 6A – 6C. Zalezú si aj bouldristi, ktorí sú udomácnení v sedmičkovej klase. Kategóriu zváračov poteší aspoň jedno 8A a niekoľko projektov.

Nezabúdajte, že klasifikácia je veľmi subjektívny a relatívny pojem. Množstvo bouldrov na Končitej má veľmi málo prelezov. Nájdu sa aj také, ktoré dodnes nemajú žiadne opakovanie, preto ma vaše názory na klasifikáciu potešia. Prosím, uvádzajte svoje postrehy v diskusii dolu pod článkom. Pomôžete nielen ostatným bouldristom, ale aj mne pri tvorbe klasifikácie nových bouldrov a pri prípadnej aktualizácii.

Končitá bouldertopo
Končitá bouldertopo

Kto by mal záujem o sprievodcu Končitej, nech mi píše na mail oli.vyslouzil@gmail.com

Ďakujem všetkým za podporu. Vidíme sa v ďalšej knižke :)

Oli


 

UPDATE 19.11.2014:

V ďalšom náklade som opravil pár drobných chybičiek, doplnil som 3 prelezené projekty a upravil dľa názorov klasu pri niekoľkých bouldroch.

Sumár:

1. V mapkách som pridal „severku“, aby bolo všetkým jasné, že sú orientované na sever.

2. Pribudli 3 nové bouldre – Jelínkova sila 7C (projekt na kameni 10. Guča v sektore Prova, Ideál 7C (projekt na kameni 12. Imágo v sektore Planétka) a Rainbow pocket 7A (projekt na kameni 2. Pán múch v sektore Džungľa).

3. Opravil som chyby – boulder 31c Sansára 7A (sektor Prova) bol nesprávne označený ako 32c. Kameň 11. Planétka (sektor Planétka) bol nesprávne označený ako 10. Boulder 15e Jožkov comeback 7B (sektor Prova) mal nesprávne uvedený popis nástupu 15c, správne nastupuje ako boulder 15d. Na kameni 13. Prova (sektor Prova) nebol v nákrese boulder 15f, tak som ho doplnil a trochu prehladnejšie rozhodil.

4. Zmenila sa klasa pri týchto bouldroch:

boulder 2c – Pán hrana 5A, sektor Krokodíl (pôvodne 5B)

boulder 7a – Pole neorané 6C+, sektor Levitácia (pôvodne 6C)

boulder 16c – Salamandra 5C, sektor Levitácia (pôvodne 5B)

boulder 11b – Nevinnosť 7B+, sektor Prova (pôvodne 7B)

boulder 15a – Čo Ťa operujú? 7A+, sektor Prova (pôvodne 7B)

boulder 20a – Skrýša 7A, sektor Prova (pôvodne 6C+)

boulder 29b – Pravý bruch 6B, sektor Prova (pôvodne 6A)

boulder 10a – Dôstojník 6A+, sektor Džungľa (pôvodne 6A)

boulder 10b – Pidi 6B+, sektor Džungľa (pôvodne 6B)

Končitá bouldertopo
Končitá bouldertopo
Končitá bouldertopo
Končitá bouldertopo
Končitá bouldertopo
Končitá bouldertopo
Končitá bouldertopo
Končitá bouldertopo
Končitá bouldertopo
Končitá bouldertopo

Komentáre

 1. Sprievodca je senzacny! ... Pravy bruch je urcite niekde v rozmedzi 6A+/6B min. ... Celkovo by som pri niektorych bouldroch zdvihol klasu o stupienok, alebo mi proste tvrde listovacky az tak nesedia :)
  Adam
 2. Diky Adam! Suhlasim, Pravy bruch moze byt 6B. Pridam maly zoznam, kde este nejake zmeny prebehli.
 3. caute ako sa k nemu viem dostat?
  Matus
  1. Ahoj, napis mi na mail oli.vyslouzil@gmail.com a vyriesime :)
   Oli
 4. kolko stoji? dik
  playde
  1. Napísal som ti mail.
   Oli
   1. Je to tajné?
    Kubajz
 5. Ahoj Oli, mne osobne sa Apatia zdá byť dosť ľahká na 6A, kludne by som dal 5C. Ale možno si to zle pamätám, liezol som to niekedy uprostred leta ešte.
  Peter Karabaster
 6. Cauko, da sa este niekde zakupit knizny sprievodca?
  Peto
  1. Ahoj, ano, je hotova aktualizacia, ak by si mal zaujem, napis mi na mail. dik
   Oli
 7. Ahoj, Rozmýšľam, že by som zašiel pozrieť no potreboval by som sprievodcu. Máte ju dakto resp. poradíte, kde zohnať prosím? Ďakujem
  Tomas
  1. Ahoj Tomáš, momentálne robím priebežne v pozvoľnom tempe na aktualizácii, keďže staršia verzia už nie je dostupná. Hrubý predpoklad finalizácie by mohol byť hádam o jeden mesiac. Potom ti ho môžem poslať.
   1. Ahoj Oli, Tak zajtra ideme bud na Makitu alebo sem sa pozriet Az uz mas daco hotove a vedel by si preposlat urcite pomoze :) Dakujem a pekny vecer
    Tomas
   2. Ahoj Znova sa chystame na bouldre a tentoraz to bude celkom urcite koncita. Takze skusam znova stastie nemas nahodou sprievodcu hotovu? Aj by som rad podporil a kupil papierovu verziu no kedze dnes vecer odchadzam aj digitalna by potesila aspon zatial. Dakujem za odpoved ?
    Tomas
    1. Ahoj Tomáš, písal som ti mail. Aktuálne ešte dočisťujem parádne novinky, ktoré tam chcem zahrnúť. Nový sprievodca pôjde von na bouldrovej akcii Na Končitej 21.9. Vďaka za trpezlivosť.
     1. Zdravím Oli, je možnosť prikúpiť ešte sprievodcu Končitej, prosím?
      Miška

Pridaj komentár