Bouldering v Južných Čechách (1.časť)

Žula s jemnou pokožkou vo svahoch údolia pod historickým mestom, mega previsy v skalnatom kaňone meandrujúcej rieky, Ticino... Všetko tam majú. Asi len ten helvétsky kríž by ste márne hľadali. Kraj pôsobivý. Kraj boulderingový. Kraj Juhočeský. Vitajte v regióne driemajúcich senzácii.

Tisíce kilometrov do krajín vzdialených. Pri mape s lokalitami Južných Čiech človek aj pouvažuje nad príčinami. Nazveme ju slávou oblastí, ktorá nám kradne tie týždňové dovolenky? Sú to zvučné mená rešpektovaných bouldrov? Lesy a ich duchovno?

foto: Petr Schwarz

Svet skál splodí legendu, len keď je lezená. Hora inšpiráciu nadhodí a je na rukách bouldrových, či z nej zhodia šupku a pochutnajú si na šťavnatom jadre. Chlapci tu provokácie prírody nevydržali a pustili sa do lúpačiek hojných. Vznikli skvosty. A práve to ma pri srdci svrbí. Že ešte nie sú legendami.

foto: Petr Schwarz

Južné Čechy boli pre nás dlho len Loučovice. Totiž práve v časoch, keď sme s boulderingom začínali, prichádzali k nám prvé informácie o bouldroch pri Lipne. Nikdy predtým sme nevideli takú koncentráciu balvanov. Stovky žulových smerov napovedali o zvýšenej hodnote oblasti. Šumavský les čary na nás použil, tož nešlo ináč ako sa sem v nasledujúcich rokoch nevracať. Loučovickej eufórii výrazne dopomohla aj tradičná akcia FBF. Juh v nás ostal nadlho zaknihovaný v poličke „Loučovice“.

foto: Petr Schwarz

Predošlý víkend sme sa konečne rozhodli prehĺbiť naše poznania. Faktom totiž je, že v celom Juhočeskom kraji je dnes bezmála 8 bouldrových lokálov, ktoré bezpochyby stoja za návštevu. Sú hodné vlastných kroník, úcty a vyzdvihnutia. Aj preto si zaslúžia vlastný seriál.

foto: Petr Schwarz

Vitajte na Rohanovskom vrchu (Prachatice)

České Ticino, ako ho domáci nazývajú, sa rozprestiera na rozložitom vrchole nad obcou Libínske sedlo, len neďaleko od Prachatíc. Materiálom je hrubozrnnejšia žula. Osobne mi pripomínala tatranskú, určite nečakajte Petráčske kryštáliky. Predovšetkým prostredie je ľúbivé a pripisujem mu veľké zásluhy na celkovom dojme z oblasti. Istý náznak nevýhody poznávam v mori čučoriedok, v ktorom sa cez leto pravdepodobne každý hneď utopí.

foto: Petr Schwarz

Až na niekoľko výnimiek je lezenie oproti Loučoviciam skutočne chytovaté. Charakter bouldrov možno definovať ako silový. Hodne sa búši v previsoch po lištách a výnimkou nie sú ani 90tkové stropy. 5kári a 6kári sa ale nemusia báť, očistené sú línie i v týchto sférach. A že to nie sú žiadne kvaky, presvedčia vás napríklad impozantné platničkové hajbolíky.

foto: Petr Schwarz

Rohaňák nie je veľkou oblasťou. Ak to vysvetlíte svojim prstom, lezecky vás dokáže potešiť aj na celý víkend. Resty? S nimi počítajte a už dnes hľadajte v kalendári ďalší voľný víkend.

foto: Petr Schwarz

Židova strouha (Bechyně)

Len pár kilometrov južne od Bechyně vysekal do zeme tok Židovej strouhy kaňon a lá Prielom Hornádu. Na jeho brehu ukláňa sa mohutná strecha, útočisko bouldristov do každého počasia. Bol to práve dážď, ktorý nás sem prihnal zužitkovať onen aktívny úkryt.

foto: Petr Schwarz

foto: Petr Schwarz

Prírodná telocvičňa. Previs, strop, mega previs. Siláčina ako má byť. Realizujte, čo ste natrénovali na bouldrovke alebo ešte lepšie, nalezte si metre v stropoch priamo tu. Parádna škola previsnutého lezenia.

foto: Petr Schwarz

Jaskyňa zvykne pri dlhotrvajúcich dažďoch zatiecť, preto si radšej pred plánovanou návštevou pozrite chronológiu tunajšieho počasia. Ďalším krokom, ktorý by ste mali urobiť okamžite, je bodka na mape. Bude vám naveky pripomínať miesto, kde sa dá bouldrovať za každého počasia. Oddnes vo vašich životoch nebude existovať výjazd na bouldre zmarený zlým počasím. Tornáda, prietrže, potopy, kalamity. Už nič vás nepošle domov, pretože budete mať práve namádžované na pokus v Bechyňskom previse.

foto: Petr Schwarz

V nasledujúcich častiach môžte očakávať nahliadnutie do Českých Žlebov, pod múry historického Tábora, vrátime sa aj do Loučovíc a nevynecháme ani Vyšší Brod…

PS:

Tento seriál vzniká za podpory oduševnených lokálov, ktorí pre nás obetovali svoj čas. Za predstavenie juhočeského potenciálu, nevynímajúc ten obývačkový, im patrí nekonečná vďaka.

foto: Petr Schwarz

Oli

Komentáre

 1. kúl obývačka
  kubo
 2. pekné, pekné. až ma to sere :-)
  mifo
 3. Těším se na další setkání. Potenciál je. Teď už si jen čas a chuť musí podat ruku.
  Petr Schwarz
 4. Oli, tvoje clanky sa citaju super, ale ked som precital nadpis tohto, prebehli mi zimomriavky po chrbte, stravil som v Ceskych Budejoviciach 2 roky. Lano som pouzil iba na umelej stene :D (mozno pre to, ze toho lezenia s lanom tam vela nie je) Kazdopadne jizni cechy su necakane atraktivnou lokalitou pre kazdeho bouldristu. Mam pocit, ze moje komenty by mohli byt kludne samostatnym clankom, takze to skratim: 'Rohan' je carovne miesto, za nejakych 7vyjazdov som tam stretol cloveka asi raz..oplati sa vidiet aj koli zaujimavej hornine. miestne 'skvosty' su v siedmom stupni. oplati sa tam stravit dva dni. Velmi prijemne lezenia v nizsich obtiaznostiach ponuka aj zeleny vrch(lhenice), takziez nadherny kusok zeme.. 'Zidarna' je oblast plna superlativov, ta strecha je ako z divokeho sna, bouldre az do 8B, kto uz je unaveny zo stropov, moze si odskocit na jiskru (5minut chôdze) otestovat miestny 'vypeceny' jump. oplati sa tam stravit kludne aj 3 dni. inak aj tajny tip na zimny bouldrovy vyjazd, liezol som tam 30.12. pri -13 :) a este skvosty: 'rohan': vilik, vilik 007, zle zamky, golias 'zidarna': babocka admiral, cierne ryby, ateliery, moment, one crimp show a hociktora z never ending stories + na jiskre vitezny unor Takze asi tolko, nezvyknem pisat komenty, ale toto mi nedalo :) tesim sa na druhu cast serialu..
  Miro
 5. Velka vdaka Miro, aj za vybrane skvosty. Musim potvrdit, vsetky su to fajne kusky. Na Rohanak sa este isto vratim, citil som sa tam velmi dobre. Zidovka je taktiez istotka. Hlavne v zlom pocasi snad vykupenie. Zeleny vrch nepoznam, pojdeme pozriet aj tam. Este raz dik za skusenosti.
  Oli

Pridaj komentár