Tisíce kilometrov do krajín vzdialených. Pri mape s lokalitami Južných Čiech človek aj pouvažuje nad príčinami. Nazveme ju slávou oblastí, ktorá nám kradne tie týždňové dovolenky? Sú to zvučné mená rešpektovaných bouldrov? Lesy a ich duchovno?
foto: Petr Schwarz
Svet skál splodí legendu, len keď je lezená. Hora inšpiráciu nadhodí a je na rukách bouldrových, či z nej zhodia šupku a pochutnajú si na šťavnatom jadre. Chlapci tu provokácie prírody nevydržali a pustili sa do lúpačiek hojných. Vznikli skvosty. A práve to ma pri srdci svrbí. Že ešte nie sú legendami.
foto: Petr Schwarz
Južné Čechy boli pre nás dlho len Loučovice. Totiž práve v časoch, keď sme s boulderingom začínali, prichádzali k nám prvé informácie o bouldroch pri Lipne. Nikdy predtým sme nevideli takú koncentráciu balvanov. Stovky žulových smerov napovedali o zvýšenej hodnote oblasti. Šumavský les čary na nás použil, tož nešlo ináč ako sa sem v nasledujúcich rokoch nevracať. Loučovickej eufórii výrazne dopomohla aj tradičná akcia FBF. Juh v nás ostal nadlho zaknihovaný v poličke „Loučovice“.
foto: Petr Schwarz
Predošlý víkend sme sa konečne rozhodli prehĺbiť naše poznania. Faktom totiž je, že v celom Juhočeskom kraji je dnes bezmála 8 bouldrových lokálov, ktoré bezpochyby stoja za návštevu. Sú hodné vlastných kroník, úcty a vyzdvihnutia. Aj preto si zaslúžia vlastný seriál.
foto: Petr Schwarz
Vitajte na Rohanovskom vrchu (Prachatice)
České Ticino, ako ho domáci nazývajú, sa rozprestiera na rozložitom vrchole nad obcou Libínske sedlo, len neďaleko od Prachatíc. Materiálom je hrubozrnnejšia žula. Osobne mi pripomínala tatranskú, určite nečakajte Petráčske kryštáliky. Predovšetkým prostredie je ľúbivé a pripisujem mu veľké zásluhy na celkovom dojme z oblasti. Istý náznak nevýhody poznávam v mori čučoriedok, v ktorom sa cez leto pravdepodobne každý hneď utopí.
foto: Petr Schwarz
Až na niekoľko výnimiek je lezenie oproti Loučoviciam skutočne chytovaté. Charakter bouldrov možno definovať ako silový. Hodne sa búši v previsoch po lištách a výnimkou nie sú ani 90tkové stropy. 5kári a 6kári sa ale nemusia báť, očistené sú línie i v týchto sférach. A že to nie sú žiadne kvaky, presvedčia vás napríklad impozantné platničkové hajbolíky.
foto: Petr Schwarz
Rohaňák nie je veľkou oblasťou. Ak to vysvetlíte svojim prstom, lezecky vás dokáže potešiť aj na celý víkend. Resty? S nimi počítajte a už dnes hľadajte v kalendári ďalší voľný víkend.
foto: Petr Schwarz
Židova strouha (Bechyně)
Len pár kilometrov južne od Bechyně vysekal do zeme tok Židovej strouhy kaňon a lá Prielom Hornádu. Na jeho brehu ukláňa sa mohutná strecha, útočisko bouldristov do každého počasia. Bol to práve dážď, ktorý nás sem prihnal zužitkovať onen aktívny úkryt.
foto: Petr Schwarz
foto: Petr Schwarz
Prírodná telocvičňa. Previs, strop, mega previs. Siláčina ako má byť. Realizujte, čo ste natrénovali na bouldrovke alebo ešte lepšie, nalezte si metre v stropoch priamo tu. Parádna škola previsnutého lezenia.
foto: Petr Schwarz
Jaskyňa zvykne pri dlhotrvajúcich dažďoch zatiecť, preto si radšej pred plánovanou návštevou pozrite chronológiu tunajšieho počasia. Ďalším krokom, ktorý by ste mali urobiť okamžite, je bodka na mape. Bude vám naveky pripomínať miesto, kde sa dá bouldrovať za každého počasia. Oddnes vo vašich životoch nebude existovať výjazd na bouldre zmarený zlým počasím. Tornáda, prietrže, potopy, kalamity. Už nič vás nepošle domov, pretože budete mať práve namádžované na pokus v Bechyňskom previse.
foto: Petr Schwarz
V nasledujúcich častiach môžte očakávať nahliadnutie do Českých Žlebov, pod múry historického Tábora, vrátime sa aj do Loučovíc a nevynecháme ani Vyšší Brod…
PS:
Tento seriál vzniká za podpory oduševnených lokálov, ktorí pre nás obetovali svoj čas. Za predstavenie juhočeského potenciálu, nevynímajúc ten obývačkový, im patrí nekonečná vďaka.
foto: Petr Schwarz
Oli
Komentáre