Font

Dva týždne vo Fontainebleau

Joko
Už dlho ma lámali, Joko poď s nami do Fontáča, no ja som si hovoril, že na Fontáč treba vyzrieť a dal som si záväzok. Skôr ako v tridsiatke tam nepôjdem.

Nevydržal som. Počas upršanej nedele už sedím v aute a spolu s daľšími štyrmi cestovateľmi a Klimkou naberáme smer Fontainebleau. Asi 100 km pred cieľom cesty, na poslednej mýtnici, nám na aute vypovedá službu prevodový stupeň 5. Cestu dorážame na štvorke, veď máme pred sebou dva týždne, to sa opraví..Do nášho prechodného domu v Recloses dorážame neskoro v noci. Tesne po nás prichádzajú Katka s Rasťom a malou Nelou.Deň prvýHneď ráno zisťujem, že ani s touto skupinou bouldristov nemám šancu skorého ranného vyrážania na skaly.

Prvý deň volíme Rocher aux Sabots. Tomaso ma hneď z úvodu vedie do parádnych stropových problémov v Cul de Chien. Rozliezačka v 7A+ a zisťujem o čom je tunajší bouldering. Ďalší boulder Arabesque 7B+. Úvodne silové kroky bez problémov a záver…. problém. Tomaso skúša Eclipse 7C a po pár pokusoch ho prelieza.

Deň druhý

Bas Cuvier

Okamžite po príchode som do tohto sektoru zamilovaný. Rozliezačka Vaudou Systeme 6C povolí rýchlo, tak sa púšťam bez rešpektu do slávneho Carnage 7B. Vyliezam na tretí pokus, tak skúšam pridať sit start, ale nepúšťa, nevadí. Omrkávam Helikoptéru, naleziem ale pocit z vrtule ma rýchlo znáša dole a ďalej nepokúšam.Nejakí domáci búšiči skúšajú ďalšiu slávnu perlu Cortomaltése 6C. Po chvíli sledovania sa rozhodnem skúsiť flash a hop, je tam. Otváram si tu ešte jeden projektík (6C), kde neprebíjam mega ťažký výlez.

Deň tretí

Rest day

Hráme petang, Carcasonne, točíme s loptičkami, pijeme pivo, víno a čakáme ako Tomaso dopadne u servisáka. Výsledok – päťka nám na spiatočnej ceste fungovať nebude. Na štvorke až domov..

Deň štvrtý

Franchard Isatis

Po restday-i sa opäť plne naladený na bouldering rozliezame v 7A, Tomaso ma vyženie do krásneho 6C a hneď potom si idem zaskákať do Vin rouge. Pri pohľade na boulder nadobudnem pocit, že to ani netreba skákať, veď to prečiahnem. Po x-tom pokuse začínam skákať a po xy-tom pokuse to konečne aj skočím. S Tomasom odchádzame riešiť jeho ďalší rest. Vysoké 7C L´arrache cœur s problémom až hore. Kľúčový krok sa rieši so založeným kolenom, obaja však máme krátke nohavice, takže prichádza omotávanie kolena tričkom a páskou. Tomaso problém rieši rýchlo, pre mňa ostáva do ďaľšej návštevy. Na záver dňa sa ešte prinútim skúsiť nádhernú hranu Angle ben´s 7A a po pár pokusoch preliezam.

Deň piaty

Rest day

Opakuje sa hranie petangu, rôznych spoločenských hier a chystáme grilovačku.Hovädzie, jahňacie, páročky a zelenina….Deň šiestyRocher GreauMenší sektor s skvostom Tigre en Dragon 8A. Rozliezame sa v peknom previsnutom 7A le Jeu t´es Fou. Tomaso pridáva rýchlo aj sitstart a padá ďalšie 7C. Púšťa sa do boja s Tigrom a Drakom, ale je teplo a boj vzdáva. Treba si nejaké projekty aj otvoriť . Ideme skúšať Little big bossa 7B+ , čo je celkom slušná príprava na toho ozajstného bossa. Tomaso prelieza opäť celkom rýchlo.

Deň siedmy

Rest day a návšteva zámku vo Fontainebleau.

Deň ôsmy

Rocher des Demoiselles

Preliezam svoje prvé 7C vo Fontáči. Chaman je pre Fontáč dosť netypický boulder. Vedie stropom s veľmi divnými chytmi pripominajúcimi hríby. Boulder postupne preliezajú Tomaso, ja, Rasťo a nakoniec aj Katka. Ideme si ešte zaskákať do Jet d´Eau (droite) za 7A a balíme.

Deň deviaty

Bas Cuvier

Opäť moja srdcovka. Rozliezam sa v dvoch 7A-čkach, jedno dokonca púšťa flash. Opäť idem pokúšať Carnage zo sedu. Posledný krok nie a nie pustiť. Rasťo mi ukazuje zaujímavú verziu s nástupom ako Carnage a s koncom v Berezine – Carnasina 7B+. Na druhý pokus preliezam. Nastupujem zo sedu, ale hodnotím, že ten skok nikdy nedám. Po hodinovej pauze a troch pokusoch preliezam nakoniec aj Carnasinu 7C, moje druhé C-čko vo Fontáči.

Deň desiaty

Rocher Saint Germain

Mám naplánovaný rest ale všetci idú liezť, tak si pre istotu pribalujem lezečky aj ja. Keby náhodou…Objavujem boulder Mégalithe 7C+ a viem, že dnes rest day teda nebude.Po rozlezení v Megalight 7B už s Tomasom ladíme program tohoto skvostu, ktorý spočíva v jednom meeeega dlhom kroku (s veľkého spoďáku bez nôh) do pozitívnej obliny a našťastie ľahkého výlezu. Po hodine skákania to dávam a skúšam sitstart za 8A. Kroky idú rýchlo len ten meeeega krok už nevládzem, tak odkladám na ďaľšiu návštevu. Tomaso po čase hodnotí, že má krátke ruky a boulder vzdáva.

Deň jedenásty

Rocher du Potala

Na svoje prišli hlavne baby, keďže sa tu nachádza veľa ľahkých bouldrov. Ja restujem, Tomaso v rámci oddychu prelieza 7B+.

Deň dvanásty

Baby idú na výlet do Barbizonu, ja s Tomasom smer Cuvier Rempart.Tomaso mi ukazuje Big bossa 7C a s veľkou prevahou ho aj rýchlo prelieza. O chvíľu sa púšťa do Fourmis Rouges 7C, prelieza tiež a uzatvára si tak dva svoje resty. Polovicu Veľkej štvorky má za sebou..

Deň trinásty (posledné lezenie)

Franchard Cusiniere

Konečne uvidím Karmu 8A+ na živo a padá mi sánka. Nič iné dnes nechcem skúšať.Tomaso sa púšťa do mega vysokej hrany Miséricorde 7C+ s najťažším krokom na záver a ja si hopkám v Karme. Po tridsiatich pokusoch zistím, že Karma je ťažká jak sviňa, ale nie neleziteľná, a už sa teším na pokusy pri ďaľšej návšteve. Rasťo ma ukecáva na peknú hranu Pensées cachées 7B. Niekoľko pokusov a je tam. Prehovoria ma ešte na krásny skok Entorse 7B a lúčim sa s Fontáčom.

Nabudúce prídem silnejší, odvážnejší a bouldre budú mať po p…Cesta domov na štvorke je pohodová, až kým sa po cca 400 km neposere niečo s káblami do vstrekovania a každých 50 km stojíme. Tomaso páskuje, drôtuje, až do tretej rána.Cesta nám trvala neuveriteľných 22 hodín.

Joko

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *