Malokarpatské lesy sú zmesou horninovej všehochuti. Žula, vápenec či kremenec, občas sa proste opráši lokálna skalka a vzniknú na nej sympatické línie.
V roku 2012 som publikoval prvú verziu článku s malým nástrelom okresaného sprievodcu. Teraz, keď som dokončil úplne nového sprievodcu, pustil som sa aj do aktualizácie tohoto článku. Kýval som len hlavou zo strany na stranu a mazal vetu za vetou.
Človek postupom času hodený do mixéra rôznych okolností príde na chuť veciam, ktoré ho v preletoch inými galaxiami neoslovovali. Som rád za všetko, čo včerajšky priniesli, pretože znovuzrodenie Rybníčka je len jedným z parádnych vyústení.
V novembri minulého roku som dal na Facebook Boulder.sk výzvu v snahe zozbierať o Rybníčku všetky možné boulderingové informácie, keďže už pred dvadsiatimi rokmi sa na tomto mieste horlivo búšilo. Nanešťastie to bol až doteraz asi najväčší boom v jeho lezeckej histórii.
Informácii som veľa nepozbieral, a tak neostávalo iné, ako chytiť opraty do vlastných rúk. V apríli sa na Rybníčku objavil Mišo. Netrvalo dlho, namotal ma a bolo vymaľované na ďalšie dva mesiace.
Dvakrát sa mi podarilo dotiahnuť aj Kuba, ktorý bol jedným z tých, čo tu v sprievode iných lokálnych borcov za mladi preliezali ťažké bouldre. Príliš si nepamätal, a tak sme po Mišovi spravili znovuprelez línie stropom doľava (kedysi 7C), krásny direkt napravo masívu – Synovia šťasteny (nádherné motivačné 7A) a trikový traverz Únik z reality 7A+.
Z novej optiky a snahy vyťažiť potenciál vzišlo 40 bouldrov. Mišo spravil pár noviniek na Horných skalách, gro nových liniek sme však vtesnali na Hlavný masív, ostatné ľahšie bouldre pribudli na Spodných skalách.
Myslím, že si tu každý nájde svoj projekt. Bouldre sa pohybujú v rozmedzí obťažnosti od 3 do 7C+. Samozrejme, mnoho z nich nemá opakovanie, niektoré boli prelezené vo veľmi náročných podmienkach, tak je treba brať klasifikáciu s rezervou.
Ako to na kremenci býva, prevažujú silové línie po dobrých chytoch, často v previsnutých profiloch. Na svoje si prídu aj milovníci silovo-vytrvalostných natekačiek.
Sektor som s ohľadom na boulderingovú históriu nazval „Staré skaly“. Strapatý kremencový hrebeň rozhodne nie je všetko, čo svahy nad Hrubou dolinou ponúkajú. Verím, že táto aktualizácia boulderingu na Rybníčku nie je poslednou.
Užite si výborný malokarpatský bouldering v spoločnosti vysokých bukov.
Za pomoc ďakujem Mišovi a testerom noviniek – Ferovi s Lenkou, Ričimu, Frodovi.
Zopár videí z Rybníčka nájdete na YT Boulder.sk.
Oli