Rybníček (Pezinok)

Malokarpatské lesy sú zmesou horninovej všehochuti. Žula, vápenec či kremenec, občas sa proste opráši lokálna skalka a vzniknú na nej sympatické línie. Po Medvedej skale je tu ďalší kremencový zub času čo vyrašil na hrebienku neďaleko Pezinka.

O Rybníčku som prvýkrát počul asi pred 7 rokmi. Vtedy mi ho ako bouldrovému nováčikovi predstavil Oto, ževraj sem chodia trénovať lezci z Pezinku, zašívajú sa tu vo svojich projektoch, opakujú najjasnejšie línie. Určite by o Rybníčku vedeli lepšie rozprávať oni, ale dodnes sa ku mne žiadna serióznejšia informácia nedostala.

Aj keď sa tento kus skaly len s ťažkosťami približuje k pojmu minilokál, bol by som rád, keby sa podobné miesta mapovali. V našom západnom kúte Slovenska predsa poteší aj pár pekných línií.

foto: Oli

foto: Oli

Centrum Rybníčka tvorí kremencový masív(ček), ktorý je žiaľ z lezeckého hľadiska zaujímavý len v jednej svojej časti. Inde je rozorvaný a členitý asi ako ostatné množstvo podobných karpatských útvarov z kremenca.

foto: Bugi

foto: Bugi

foto: Oli

Zaujali nás 4 smery, ktoré som zakreslil do sprievodcu. Top linka je určite Hladina povinnosti 6B+, ktorá poteší hlavne vyznávačov dlhších bouldrov. Periskop 6C je direkt variant s jedným dlhším prešahom do nekomfortnej lišty. Žblnk 6A+ preverí vaše brucho, pričom menší lezci budú v miernej nevýhode a Nudapláž je štvorka za odmenu. Priestor na ďalšie bouldre už naozaj nie je veľký.

foto: Oli

foto: Oli

foto: Oli

Raz sme boli pozrieť aj balvany ďalej dolinou nad chatou pri turistickom rozcestníku. Vtedy nás nič nezaujalo, možno skúsime niekedy ešte repete. Ak máte tipy na podobné, ba lepšie, šutriaky, sem s nimi!

Oli

Komentáre

 1. Z tohto pohladu su zaujimave aj tie kamene nad horarnou a urcite 2 sektoriky pri ȟrade Cerveny Kamen
  ondro
 2. Tie kamene nad horarnou si uz nepamatam, pojdem este pozriet, snad zaujme aspon jedna - dve linie. Vsak nech sa to zmapuje. Jo, k Cervenemu Kamenu sa chystame na brigadu.
  Oli
 3. Trochu som ešte upravil popis prístupu, nebol úplne správny. Teraz by ste to už mali v pohode nájsť.
  Oli
 4. Co tak posvatna skala kusok od medvedej? je tam pekny previs a este krajsia platna :)
  Adam
 5. Ta platňa je naozaj dobrá, obtiažnosť niekde okolo 5C. Na kameň je ešte celkom pekný smer z jeho druhej strany - zadná hrana, je tam tiež borhák, cca 6A+. Previs je dobrý na také popoliezanie, je veľmi členitý. Možno niekedy zakreslím.
  Oli
 6. Na Rybnicku je aj pekny logicky problem stropom zprava dolava za 7C.Prvy prelez urobil Miso Rosolanka po mnohych pokusoch a o dalsie priestupy sa postaral Dodo Kopold a Tomas Greksak ktory navrhol klasu. Skalky nad horarnoucmaju par boudrikov no iba jeden skutocne stoji za pokusy. Max 6B.
  MartinK
 7. Martin, vdaka za info. O tej linii na Rybnicku som nevedel, aj ked som uz davnejsie pocul, ze sa tam skusalo kedysi aj nieco tazsie. Asi mi ten smer neudrel do oka. Mozem ho pridat do guida, aj ked pri takychto clenitych skalach to moze byt problem.
  Oli
 8. ...nejako som tu nenasiel link na sprievodcu z Rybnicka - mozes pls zverejnit? Dopredu dik :o)
  Matis
 9. Všetkým sa ospravedlňujem, ale pri migrácii dát zo starého webu dotyčné pdf "neprešlo" a neviem ho už nájsť ani v starom počítači. Budem musieť oblasť znovu navštíviť a zmapovať nanovo + pridať ešte staré smery od domácich, o ktorých som svojho času nevedel. Vďaka za trpezlivosť.
  Oli

Pridaj komentár