bouldering na Rybníčku

Rybníček (Pezinok)

Oli

Malokarpatské lesy sú zmesou horninovej všehochuti. Žula, vápenec či kremenec, občas sa proste opráši lokálna skalka a vzniknú na nej sympatické línie.

V roku 2012 som publikoval prvú verziu článku s malým nástrelom okresaného sprievodcu. Teraz, keď som dokončil úplne nového sprievodcu, pustil som sa aj do aktualizácie tohoto článku. Kýval som len hlavou zo strany na stranu a mazal vetu za vetou.

bouldering na Rybníčku
Mišo robí re-prelez línie previsom – Pleška 7B+

Človek postupom času hodený do mixéra rôznych okolností príde na chuť veciam, ktoré ho v preletoch inými galaxiami neoslovovali. Som rád za všetko, čo včerajšky priniesli, pretože znovuzrodenie Rybníčka je len jedným z parádnych vyústení.

bouldering na Rybníčku
Kubo si dal po 18tich rokoch staronovú Plešku 7B+

V novembri minulého roku som dal na Facebook Boulder.sk výzvu v snahe zozbierať o Rybníčku všetky možné boulderingové informácie, keďže už pred dvadsiatimi rokmi sa na tomto mieste horlivo búšilo. Nanešťastie to bol až doteraz asi najväčší boom v jeho lezeckej histórii.

bouldering na Rybníčku
Na Rybníček sa mi podarilo dotiahnuť aj Ričiho. Na foto prelieza skvost Synovia šťasteny 7A

Informácii som veľa nepozbieral, a tak neostávalo iné, ako chytiť opraty do vlastných rúk. V apríli sa na Rybníčku objavil Mišo. Netrvalo dlho, namotal ma a bolo vymaľované na ďalšie dva mesiace.

bouldering na Rybníčku
Frodo neodolal a preliezol si hravú novinku Stratený v prepade 6B

Dvakrát sa mi podarilo dotiahnuť aj Kuba, ktorý bol jedným z tých, čo tu v sprievode iných lokálnych borcov za mladi preliezali ťažké bouldre. Príliš si nepamätal, a tak sme po Mišovi spravili znovuprelez línie stropom doľava (kedysi 7C), krásny direkt napravo masívu – Synovia šťasteny (nádherné motivačné 7A) a trikový traverz Únik z reality 7A+.

bouldering na Rybníčku
Na okolitých menších balvanoch pribudli aj novinky v šiestom stupni. Lenka prelieza Háďa 6A

Z novej optiky a snahy vyťažiť potenciál vzišlo 40 bouldrov. Mišo spravil pár noviniek na Horných skalách, gro nových liniek sme však vtesnali na Hlavný masív, ostatné ľahšie bouldre pribudli na Spodných skalách.

bouldering na Rybníčku
Lenka si spravila aj pekné nové FA – Raj surferov 4

Myslím, že si tu každý nájde svoj projekt. Bouldre sa pohybujú v rozmedzí obťažnosti od 3 do 7C+. Samozrejme, mnoho z nich nemá opakovanie, niektoré boli prelezené vo veľmi náročných podmienkach, tak je treba brať klasifikáciu s rezervou.

bouldering na Rybníčku
Fero v novinke Zlatá vlna 5C

Ako to na kremenci býva, prevažujú silové línie po dobrých chytoch, často v previsnutých profiloch. Na svoje si prídu aj milovníci silovo-vytrvalostných natekačiek.

bouldering na Rybníčku
Minulý týždeň som ešte doklepol silovo-vytrvalostnú novinku Blázon čas 7C+

Sektor som s ohľadom na boulderingovú históriu nazval „Staré skaly“. Strapatý kremencový hrebeň rozhodne nie je všetko, čo svahy nad Hrubou dolinou ponúkajú. Verím, že táto aktualizácia boulderingu na Rybníčku nie je poslednou.

Užite si výborný malokarpatský bouldering v spoločnosti vysokých bukov.

Za pomoc ďakujem Mišovi a testerom noviniek – Ferovi s Lenkou, Ričimu, Frodovi.

SPRIEVODCA RYBNÍČEK 6/2021

Zopár videí z Rybníčka nájdete na YT Boulder.sk.

Oli

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *