Znovuzrodenie Rybníčka

Sú to roky, to som mal hádam ešte len svoje druhé lezečky, keď sme sa s Otom dohodli, že nám ukáže bouldre na Rybníčku. Chodieval tam v rámci svojich cyklistických výjazdov. Vždy si len z hlavnej cesty odskočil preliezť previsnutú hranu na hlavnom masíve pod hrebeňom a šliapal ďalej. Hrana nás vtedy oslovila, tuším sme ju skoro preliezli. Vymenil som veľa ďalších párov lezečiek, kým som sa na Rybníček vrátil.

V roku 2012 sme s Bugim spravili pár, možno aj nových smerov, to nikto nevie. Totiž, pezinskí borci sem chodievali búšiť už takmer pred dvadsiatimi rokmi. Vtedy sa tu vraj preliezla aj línia s odhadovanou obťažnosťou 7C.

bouldering na Rybníčku
Kubo si po osemnástich rokoch prišiel znovu preliezť dovtedajší najťažší smer, ktorý po novom schytal názov Pleška (7B+)

V období našej druhej návštevy sme boli silno ovplyvnení častými zahraničnými návštevami ľúbivých žulových a pieskovcových bouldrov. Z pohľadu nadšenia pre náš lokálny kremenec to nie je dobrý základ.

bouldering na Rybníčku
Pleška 7B+ je nevšedný boulder s viacerými spoďákmi a inými „divnochytmi“, ktoré je treba pochopiť

Ďalších osem rokov som na Rybníčku nebol. Až túto jar. A musím povedať, že som mu konečne naplno prepadol. Bezpochyby mi v tom pomohli súčasné okolnosti, ale kto vie, s aktuálnymi zážitkami (nielen lezeckými) sa mi zdá, že je tam naozaj strašne super. Dokonca aj s deťmi! Odporúčam.

bouldering na Rybníčku

Zatiaľ sa venujeme hlavnému masívu na hrebeni a jeho okolitým menším súrodencom. Aktuálne som napočítal cca 32 bouldrov od 5A do 7C. Odhadujem, že do dvoch týždňov by mohol byť sprievodca hotový.

bouldering na Rybníčku
Stratený v prepade 6A+/B je hravý a veľmi neobvyklý problém po super kompaktnom kremenci

Bouldre v hlavnom masíve sú krokovo bohaté, silová vytrvalosť sa počas pokusovania istotne prihlási. Lezie sa prevažne po kvalitnom kremenci, chyty sú relatívne dobré – od líšt na pol článku, po oblé stisky ako z Fontáča.

bouldering na Rybníčku
Riči prelieza snáď najkrajší boulder na Rybníčku – Synovia šťasteny 7A

Podarilo sa nám vytvoriť línie, ktoré z môjho pohľadu ašpirujú medzi to najlepšie malokarpatské lezenie. Ale dojmy a miesenie chutí už nechám na vás.

bouldering na Rybníčku
Posledný ťažší krok v bouldri Synovia šťasteny 7A potichučky zaklope aj tam, kde sa necítite komfortne

Len to som chcel… vedzte, že lokálne srdce tlčie nahlas a neobvykle rýchlo.

Oli

Komentáre

  1. Toto ma osobne velmi tesi, na Rybnicek som chodieval v casoch, ked bouldermatky neboli take bezne a dalo sa krasne padat do polmetrovej vrstvy napadaneho listia :) predpokladam,ze to je uz teraz po skultivovani minulost. Kvalita materialu je skutocne fajn. Pokial si pamatam, tak hore kopcom kdesi na hrebeni mal byt este jeden masiv, ale tam som sa nikdy nevydal. Good job borci :)
    Miro
    1. Lístia je tam už rozhodne menej, ale po čase ho tam vietor opäť nafúka. Nejedno dieťa sa v ňom už stratilo :) Horný masív už neposkytuje toľko dobrého lezenia, ale pár bouldríkov do 7A+ vzniklo aj tam.

Pridaj komentár