O koľko náročnejšie je bouldrovať s vedomím, že môj prelez musí byť „čistý“? Nakoľko sú kontrolované lezecké kroky komplikovanejšie, obzvlášť za prítomnosti číhajúceho svedomia, ktoré je v tomto prípade jediným právoplatným sudcom?
Pred vyše troma rokmi som napísal článok o bouldrovej etike, v ktorom som sa snažil poukázať na viacero detailov formujúcich osobnosť zodpovedného bouldristu. Zodpovedného k prírode, k ostatným bouldristom a k sebe samému. Samozrejme, ohlasy na článok boli rôznorodé. Objavili sa aj také, ktoré odsudzovali akékoľvek pravidlá. Prečo má niekto mudrovať do toho, akým spôsobom niekto vo svojom voľnom čase bouldruje?
Keďže však pri boulderingu zdieľame priestor aj s inými ľuďmi, sme v nepretržitom kontakte s prírodou a svojím konaním ovplyvňujeme ostatných, je dôležité sa nad dôsledkami svojej činnosti zamýšľať.
Boulderingovú etiku je treba si pripomínať častejšie. Stále mám pocit, že sa o nej veľmi málo píše a rovnako málo premýšľa. Čím viac ľudí bude na skaly chodiť, tým častejšie by sa mali tieto témy otvárať. Za najkľúčovejšie možno považovať vzťahy: bouldrista-príroda/skala a bouldrista-bouldrista.
Problematika, ktorú dnes rozviniem podrobnejšie, našťastie nemá priamy vplyv na skalu a prírodu, avšak môže výrazne ovplyvniť úroveň a kvalitu boulderingu v zmysle váhy výkonov.
Vnímam, ako je táto téma u ľudí, ktorí sa s ňou už stretli, nepopulárna. Čistota prelezu je totiž vizitkou lezca a odzrkadľuje váš prístup k boulderingu. Útočí na svedomie, čo môže byť nepochybne veľmi ťaživé.
Tento článok som ohrieval v hlave už dlhšiu dobu, ale až postupná akumulácia negatívnych skúseností a postrehov ma namotivovali ho napísať. Osveta v tomto smere totálne zakrpatela, respektíve sa zatiaľ nikam príliš nepohla.
Čo znamená „šuchnúť“ matrac
V zahraničí známy aj termín „dab“, kedy pri preleze bouldra dochádza ku kontaktu bouldristu s matracom. Je to najčastejšia forma neželaného kontaktu (aj keď je pri čistote prelezu rovnako dôležité dbať na vyvarovanie sa dotyku so spotterom, okolitými skalami, stromami, kríkmi či inými záludnosťami). V rámci dodržiavania bouldrovej etiky je prelez, počas ktorého dôjde ku kontaktu, chápaný ako nezvládnutý.
Nevedomosť
Hlavne u menej skúsených bouldristov ide často o nevedomosť. Jednoducho nevedia, čo znamená preliezť boulder čisto, a preto sa neaktivuje ani ich svedomie. Niekedy je v teréne naozaj ťažké vyhodnotiť, či je práve toto dôvod kontaktu, alebo je za tým napríklad ignorácia pravidiel.
Iba ja viem, či mi to pomohlo
Jeden z pomerne častých argumentov. Táto čiastočne vtipná veta však nepokrýva celú podstatu problému. Pri kontakte nejde iba o potenciálne uľahčenie konkrétneho kroku, ale o čistotu jeho prevedenia.
Je to len moja vec
Nie je. Jednoducho nebuďte zlým príkladom. Ide o to, aby sa nešírili v komunite zlé návyky. Môžete si vravieť, že leziete len pre seba, nikto iný vás nezaujíma, ale pokiaľ nie ste sám na opustenom ostrove, často sa niekto pozerá. Skúste na to myslieť aj na bouldrovke. Najhorším prípadom sú publikované videá. Mnoho ľudí môže pri nich nadobudnúť pocit, že je normálne dotknúť sa pri preleze matraca.
Podstata čistého prelezu
Ak ste sa dočítali až sem, už asi viete, ako má čistý prelez vyzerať. Ale prečo je to vlastne také dôležité?
Vynímajúc najkľúčovejší aspekt – bouldering má svoje pravidlá – ide o úprimnosť k sebe samému. Nehľadajte tisíc argumentov, prečo by to pre vás nemalo byť dôležité, ale pozerajte sa na to okrem radosti z lezenia aj z pohľadu svojej výkonnosti a následnej satisfakcie. Položte si otázku, či ste schopný preliezť boulder čisto so všetkou zodpovedajúcou náročnosťou.
Nehľadajte v sebe uspokojenie po nečistom preleze, lebo sebaklam vám o vašich lezeckých schopnostiach veľa nepovie. Pamätajte, že čistý prelez rovnakého bouldra zdolaného aj „nečisto“ má inú váhu a obťažnostne nemôže byť zrovnateľný s prelezom, pri ktorom došlo ku kontaktu. Buďte poctiví a dajte váhu čistote svojho lezenia a oná podstata si vás nájde sama.
Oli
Komentáre