Dab bouldering

Šuchol si matrac. (Ne)vadí?

Oli

O koľko náročnejšie je bouldrovať s vedomím, že môj prelez musí byť „čistý“? Nakoľko sú kontrolované lezecké kroky komplikovanejšie, obzvlášť za prítomnosti číhajúceho svedomia, ktoré je v tomto prípade jediným právoplatným sudcom?

Pred vyše troma rokmi som napísal článok o bouldrovej etike, v ktorom som sa snažil poukázať na viacero detailov formujúcich osobnosť zodpovedného bouldristu. Zodpovedného k prírode, k ostatným bouldristom a k sebe samému. Samozrejme, ohlasy na článok boli rôznorodé. Objavili sa aj také, ktoré odsudzovali akékoľvek pravidlá. Prečo má niekto mudrovať do toho, akým spôsobom niekto vo svojom voľnom čase bouldruje?

Keďže však pri boulderingu zdieľame priestor aj s inými ľuďmi, sme v nepretržitom kontakte s prírodou a svojím konaním ovplyvňujeme ostatných, je dôležité sa nad dôsledkami svojej činnosti zamýšľať.

Boulderingovú etiku je treba si pripomínať častejšie. Stále mám pocit, že sa o nej veľmi málo píše a rovnako málo premýšľa. Čím viac ľudí bude na skaly chodiť, tým častejšie by sa mali tieto témy otvárať. Za najkľúčovejšie možno považovať vzťahy: bouldrista-príroda/skala a bouldrista-bouldrista.

Problematika, ktorú dnes rozviniem podrobnejšie, našťastie nemá priamy vplyv na skalu a prírodu, avšak môže výrazne ovplyvniť úroveň a kvalitu boulderingu v zmysle váhy výkonov.

Vnímam, ako je táto téma u ľudí, ktorí sa s ňou už stretli, nepopulárna. Čistota prelezu je totiž vizitkou lezca a odzrkadľuje váš prístup k boulderingu. Útočí na svedomie, čo môže byť nepochybne veľmi ťaživé.

Tento článok som ohrieval v hlave už dlhšiu dobu, ale až postupná akumulácia negatívnych skúseností a postrehov ma namotivovali ho napísať. Osveta v tomto smere totálne zakrpatela, respektíve sa zatiaľ nikam príliš nepohla.

Čo znamená „šuchnúť“ matrac

V zahraničí známy aj termín „dab“, kedy pri preleze bouldra dochádza ku kontaktu bouldristu s matracom. Je to najčastejšia forma neželaného kontaktu (aj keď je pri čistote prelezu rovnako dôležité dbať na vyvarovanie sa dotyku so spotterom, okolitými skalami, stromami, kríkmi či inými záludnosťami). V rámci dodržiavania bouldrovej etiky je prelez, počas ktorého dôjde ku kontaktu, chápaný ako nezvládnutý.

0:22 = bouldrista koordinačne nezvládne prelez a pravou nohou kopne do matraca
2:03 = škoda, že tento ťažký prelez bol znehodnotený výrazným dotykom nohy s matracom
0:16 = ďalší „prelez“ Berniho, v ktorom si neustráži vypustenie nôh a dotkne sa zeme. Všimnite si autora jediného komentára pod videom. (To nie som ja)
2.34 = bouldrista si neustráži zakopnutie do sit-startovky
1:23 = toto už je takmer „odsadnutie“
4:46 = DAB!
2:07 = opäť neustrážený skok a veľmi výrazný kontakt
5:00 = pravá päta bouldristu príliš neposlúcha
0:15 = pri tomto type bouldrov je obzvlášť dôležité kontakt eliminovať. (Všimnite si komentár pod videom, tentokrát som to ja.)
6:32 = keby tancoval odzemok, nič nepoviem
1:33 = v previsoch býva často málo miesta a netreba to podceňovať
1:32 = tu si to pýtalo, a nakoniec aj prišlo. (Všimnite si tretí komentár pod videom – to nie som ja. Ja som mu to iba lajkol.)
2:58 = opäť rovnaký protagonista. Je mi smutno, čo sú ľudia schopní niekedy zverejniť.

Nevedomosť

Hlavne u menej skúsených bouldristov ide často o nevedomosť. Jednoducho nevedia, čo znamená preliezť boulder čisto, a preto sa neaktivuje ani ich svedomie. Niekedy je v teréne naozaj ťažké vyhodnotiť, či je práve toto dôvod kontaktu, alebo je za tým napríklad ignorácia pravidiel.

Iba ja viem, či mi to pomohlo

Jeden z pomerne častých argumentov. Táto čiastočne vtipná veta však nepokrýva celú podstatu problému. Pri kontakte nejde iba o potenciálne uľahčenie konkrétneho kroku, ale o čistotu jeho prevedenia.

Je to len moja vec

Nie je. Jednoducho nebuďte zlým príkladom. Ide o to, aby sa nešírili v komunite zlé návyky. Môžete si vravieť, že leziete len pre seba, nikto iný vás nezaujíma, ale pokiaľ nie ste sám na opustenom ostrove, často sa niekto pozerá. Skúste na to myslieť aj na bouldrovke. Najhorším prípadom sú publikované videá. Mnoho ľudí môže pri nich nadobudnúť pocit, že je normálne dotknúť sa pri preleze matraca.

0:31 = niekedy to namiesto matraca schytá spotter
1.28 = … a okrem iného, kopať do ženy sa naozaj nemá!
0:36 = nuž, inokedy to vyfasuje zase kefa
1:49 = presne aj pre toto majú bouldristi radšej veľké pytlíky položené opodiaľ

Podstata čistého prelezu

Ak ste sa dočítali až sem, už asi viete, ako má čistý prelez vyzerať. Ale prečo je to vlastne také dôležité?

Vynímajúc najkľúčovejší aspekt – bouldering má svoje pravidlá – ide o úprimnosť k sebe samému. Nehľadajte tisíc argumentov, prečo by to pre vás nemalo byť dôležité, ale pozerajte sa na to okrem radosti z lezenia aj z pohľadu svojej výkonnosti a následnej satisfakcie. Položte si otázku, či ste schopný preliezť boulder čisto so všetkou zodpovedajúcou náročnosťou.

Nehľadajte v sebe uspokojenie po nečistom preleze, lebo sebaklam vám o vašich lezeckých schopnostiach veľa nepovie. Pamätajte, že čistý prelez rovnakého bouldra zdolaného aj „nečisto“ má inú váhu a obťažnostne nemôže byť zrovnateľný s prelezom, pri ktorom došlo ku kontaktu. Buďte poctiví a dajte váhu čistote svojho lezenia a oná podstata si vás nájde sama.

Oli

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *