Kefuj citlivo.

Archív značky: lezecká etika

Kefuj citlivo.

To podstatné sa opomína

Oli3
Popularita boulderingu rastie míľovými krokmi. Keď som tento rok po dlhšej odmlke už niekoľkokrát navštívil umelé steny, len s údivom som vstrebával to množstvo nadšených ľudí striedajúcich sa na bouldrových profiloch a hemžiacich sa na matracoch. Na jednej strane mám radosť, že krásu boulderingu objavuje stále viac ľudí, na druhej strane cítim o to väčšiu potrebu poukázať na dôležité prvky lezeckej etiky, ktoré hlavne pri preklápaní sa z preglejky na skaly pochopiteľne nemusia byť prirodzenou súčasťou výbavy každého z nás.
Dab bouldering

Šuchol si matrac. (Ne)vadí?

Oli32

O koľko náročnejšie je bouldrovať s vedomím, že môj prelez musí byť „čistý“? Nakoľko sú kontrolované lezecké kroky komplikovanejšie, obzvlášť za prítomnosti číhajúceho svedomia, ktoré je v tomto prípade jediným právoplatným sudcom?

Čisti po sebe chyty od nánosov magnézia.

Boulderingová etika – mňa sa to netýka?

Oli13
Bouldering v prírode nemá svojho rozhodcu, ktorý vás zhodí z balvana, keď dáte nohu za čiaru. Tu ste si sudcami sami, len vy a vaše svedomie. Ak ste dostatočne uvedomelí, ono si vás nájde a kruto sa vám vypomstí. Ale čo keď si jednoducho neuvedomujete dôsledky svojho konania v prírode pri dobýjaní bouldrov, netušíte čo sa patrí, ba dokonca neviete, čo si predstaviť pod pojmom „čistý“ prelez? Dovoľte, aby som nakŕmil vašu uvedomelosť, nech sa prebudí a robí vám spoločnosť všade tam, kde sú pánmi sveta skaly, stromy, voňavé ihličie a vzduch, čo šteklí srdcia.