Ruky a magnézium

Všetko najlepšie máte vo svojich rukách

Oli
Človek je tvor pohodlný, má rád zaužívané veci a rutinu, ktorá mu do života prináša určité istoty. Je ľahké zostať verný osvedčeným produktom a zmieriť sa s presvedčením, že niekde majú svoje limity a tým sa končia všetky riešenia. Uznávam, odhodlanie vyskúšať nové veci môže niekedy so sebou prinášať aj istú dávku diskomfortu. Ale to obohatenie, ktoré nám krátkodobé vystúpenie z komfortnej zóny môže priniesť, je na nezaplatenie.

A pritom to vôbec nie je také náročné. Stačí byť otvorený a obetovať niekoľko dní na skalách testovaniu, skúšaniu a hľadaniu toho najoptimálnejšieho pre seba. Svoju prípadnú počiatočnú nedôverčivosť môžete potlačiť vedomím, že máte k dispozícii to najlepšie a je teda dosť pravdepodobné, že sa v širokom portfóliu produktov niekde nájdete. Možno to bude znieť až veľmi odľahčene, ale pravdou je, že musíte v prvom rade chcieť a ono sa vám to vráti. Prečo o tom píšem?

Keď magnézium prestane byť témou

Keď som pred cca štrnástimi rokmi natrafil na jemné španielske mádžo 8C+, okamžite som si ho obľúbil. Bol to pre mňa výrazný skok od konkurencie, ktorá prešla mojimi rukami. Každý máme trochu iné preferencie, niekomu vyhovujú väčšie hrudky, mne zase jemná štruktúra, lebo mám za to, že sa lepšie, rýchlejšie a rovnomernejšie aplikuje na prsty. Každopádne sa zhodneme v tom, že mádžo by malo byť predovšetkým o výkone. Veď preto ho aj používame.

Dlhé roky som bol presvedčený, že toto je pre mňa to najlepšie a nemám potrebu hľadať nič lepšie. Magnézium pre mňa absolútne prestalo byť témou. 

Akceptácia neistého výsledku

Vždy som skĺzol k riešeniu iných faktorov: podmienka, koža, forma… O to viac ma vždy mrzelo, keď som opäť nepreliezol svoj projekt. Nabehaný boulder takmer do dokonalosti, forma sa tiež zdala vyladená, len tá podmienka na tom nebola vždy najlepšie. Nie, vtedy by mi nepomohlo byť silnejším a šikovnejším. Toto sú práve momenty, keď to už prestávame mať vo svojich rukách. Alebo si to aspoň myslíme. 

Bouldering s Tokyo mádžom

Už pár rokov mám v obľube lezenie dlhých bouldrov. 20 až 30 krokové bouldre sú určitou formou extrému. Musel som sa teda postupne začať zaoberať otázkou, ako magnézium udržať dlhšie na prstoch a v ktorých pasážach si namádžovať o nohavice, aby som dokázal v neskorších sekvenciách udržať aj oblý chyt. Moja taktika nevychádzala. Chodil som na projekt v zlých podmienkach, pretože inokedy som nemohol. A tak som do toho búšil s vierou, že to proste jedného dňa vyjde.

Zlomový moment

A vtedy mi Riči povedal o svojich prvých skúsenostiach s japonským magnéziom TOKYO POWDER Industries. Začal som si študovať ich produkty a s údivom hltal všetky informácie o výkone mádža. Nadchla ma jeho diverzifikácia, proces a precíznosť, s akou Japonci pristupujú k jeho výrobe. V zrýchlenom procese som sa dostal k dvom produktom: BLACK a ZERO TT

BLACK som si vybral preto, lebo som bol zvedavý, čo je pre nich štandard. Je to základné mádžo, ktoré sa zakrátko stalo ich najpredávanejším produktom. Akási vstupenka do sveta mádžovania, v akom som sa doposiaľ netúlal. Jemné magnézium s vysokým trecím výkonom a výbornou univerzálnosťou. Ak ma už po prvom testovaní presvedčil BLACK, čo sa bude diať ďalej? 

ZERO TT som si na začiatok nevybral náhodou. Deklarovaný výkon v dlhých sekvenciách ma zaujal a neváhal som ho hneď vyskúšať na svojom 33 krokovom projekte. Už prvý ponor bol zážitok. Nepatrím k veľkým potičom a keď akurát nemám prelezenú kožu, bojujem skôr s tým, že je suchá. Niekedy som si musel pred pokusom prsty navlhčiť, aby na nich vôbec mádžo držalo. ZERO TT sa o toto postaralo. Jeho veľmi jemne vlhká konzistencia na suchých prstoch je božským pocitom. Japonci dobre vedia, čo robia. Kremenec, ktorý všeobecne nemá dobré trenie, sa tentokrát podvolil a projekt som preliezol na ďalšiu návštevu. 

Keď sa zrazu nemusíte sústrediť na to, ako vám šmýkajú prsty už na prvej obline, poviete si, že toto je ten pravý lezecký zážitok. V dvoch odpočinkových miestach som pozoroval prsty. Mádžo stále držalo a za celý čas som nemal pocit, že by mi prsty v niektorom kroku podšmykovali.

Pochybnosti?

Prvé, čo vás možno napadne je, že to mohla byť náhoda. Prelez sa proste zadaril, klaplo to, veď som to mal nabehané. Áno, aj ja som si nechal ešte otvorené dvierka. Veď by som šiel sám proti sebe, ak by som zásluhy pripisoval magnéziu. Či nie?

Ak však leziete na svojej hranici, citlivejšie vnímate všetky odtiene úspechu a neúspechu. Vedel som, že ak netrafím podmienku, potrebujem zmeniť nejaký malý detail a nájsť ten posledný malý chýbajúci diel do celej skladačky.   

ZERO TT ma presvedčilo už po tejto skúsenosti. A aj keby nakoniec nezohralo takú výraznú úlohu, jednoducho sa mi s ním liezlo výrazne lepšie. Objednal som si teda aj ďalšie produkty a pustil sa do dlhodobej analýzy.

Základom je poznať silné stránky

Kým som mohol testovanie naplno rozbaliť aj s ostatnými produktami, BLACK som si natoľko obľúbil, že sa stal mojím magnéziom pre všetko. Výrazne prekonal predošlé magnézium 8C+ nielen vo výkone, výdrži a univerzálnosti, ale aj deťom sa z neho lepšie simulovala snehová kalamita pre autíčka. A to je neraz to najdôležitejšie, však?

Mimoriadne ma zaujalo magnézium V3. Špeciál vyrobený pre vlhké a studené dni. V januári a februári sa mi osvedčil v krátkych úderných bouldroch, kde som potreboval maximálny trecí výkon. V3 si drží vlastnosti aj pri nízkych teplotách, ale ešte zaujímavejší mi príde jeho výkon počas vysokej vzdušnej vlhkosti. 

RX je suchšie hrudkovité magnézium s mimoriadnym dôrazom na zvýšenie trenia. Obzvlášť na šmykľavej skale, alebo v horúcich fekálnych podmienkach. Mňa však prekvapilo v situáciách, kedy by som to hneď nečakal, ale o tom si povieme neskôr.   

V3 a RX sa dodávajú s nižšou gramážou, predsa len, sú to špeciality pre hľadanie toho najlepšieho trenia v extrémnych podmienkach. Pridávajú sa aj do špeciálnych zmesí. Zatiaľ čo ZERO TT je postavené na BLACKU a V3, do údernej zmesi SUPER B sa okrem BLACKU pridáva práve kvôli zvýšeniu trecieho výkonu RX.

SUPER B
SUPER B

Obe zmesi sú vývojovým vrcholom a Japonci ich namiešali v takých pomeroch, aby posilnili dva základné atribúty, ktoré od magnézia očakávate – výdrž a výkon. ZERO TT to hrá hlavne na výdrž a SUPER B na maximálne trenie. Musím však dodať, že sa netreba báť, lebo obe zmesi majú oproti bežnému mádžu nepomerne silnú aj tú ich “slabšiu” stránku. Zmesi sú jemné, aby sa dokázali rýchlo a precízne naniesť na prsty.

Jemné či hrudkovité?

Z rozprávania viem, že pomerne dosť lezcov uprednostňuje hrudkovité mádžo. Dokonca aj bouldristov. Možno len otázka zvyku? Ak si chcem zabezpečiť dôkladné a rýchle pokrytie prstov magnéziom, jemná konzistencia je na to ideálna. Verte mi, zvyknete si. Môžete mať pocit, že sa vám pri ponorení do prášku prilepí na prsty neprimerané množstvo, ale to sa dá výborne regulovať napríklad penovou loptičkou v pytlíku alebo sofistikovanejším riešením v podobe CHALKTOPUSA. Nie nadarmo sú špičkové zmesi jemnej konzistencie. Ak by sa vám stále zdali až príliš jemné, viete si ich výborne mixovať s hrudkovatejšími mádžami V3 a RX. Ako si ukážeme ďalej, vedia z toho vzniknúť výborné personalizované zmesi ušité pre aktuálne podmienky.

Niečo pre fajnšmekrov

Aby to chlapci z Tokyo Powder Industries priviedli do dokonalosti, začali sa zaoberať aj základnou vrstvou (ktorú ste asi zatiaľ ako vrstvu nevnímali) medzi pokožkou a magnéziom. Pri hľadaní odpovede na otázku, ako zlepšiť priľnavosť magnézia na prsty, našli odpovede v podobe BOOST a spreju REACT.

Všetko sa totiž odvíja v prvom rade od našej kože na prstoch. V aktuálnej chvíli ju môžeme mať príliš suchú, alebo naopak, veľmi prelezenú, mokvajúcu a vlhkú. BOOST a REACT si môžete predstaviť ako vrstvu, ktorá sa vašej koži prispôsobí a vytvorí ten najlepší podklad pre nanesenie mádža tak, aby na prstoch nielen dobre držalo, ale zároveň aj umocní jeho výkon. 

V oboch prípadoch som pri testovaní zažil výrazný moment prekvapenia. Niekedy ma BOOST aj REACT vystrelili do kozmu, inokedy som spočiatku nechápal, prečo nefungujú.  

Súhra faktorov je kľúčová

Dostávame sa k podstate. Mať k dispozícii najlepšie zbrane je dôležité, no úplne kľúčové je vedieť s nimi narábať. Keď si totiž uvedomíme, koľko premenných do celého procesu vstupuje, tak je zrejmé, že mať po ruke vynikajúce mádžo nestačí. 

V prvom rade sa neustále pohybujeme v rôznych podmienkach. Externé faktory ako teplota a vlhkosť vzduchu sú prvé, ktoré riešime, ešte kým si zabalíme veci na skaly. Veľmi dôležitým faktorom je naša koža. Ináč budem k mádžovaniu pristupovať so suchou kožou, iné produkty budem voliť s prelezenou a vlhkou kožou. Oplatí sa zvážiť aj typ skaly a charakter bouldrov (dlhé, krátke, kompresie po oblinách, chytovaté…).  

Keď si teraz uvedomíte, koľko toho vstupuje do hry, je logické, prečo sa v Tokiu rozhodli pre širšie spektrum rôznych produktov a prečo neexistuje jednoznačná odpoveď od stola, že ktoré magnézium je to najlepšie pre vás.    

Na konkrétnych situáciách sa najlepšie učí

Po prvotných skúsenostiach som vnímal kvality a výkon každého zmieňovaného magnézia. Počas môjho testovania sa ale vyskytli aj situácie, keď som začal tápať. To ma motivovalo ísť viac do hĺbky. Chcel som čo najlepšie porozumieť vplyvu jednotlivých faktorov a na aktuálny jedinečný stav reagovať vhodne zvoleným kombom. Skúsim vám moje skúsenosti demonštrovať na niekoľkých príkladových situáciách.

Kremenec – slnečno – 16 stupňov – vlhkosť 60 %

Obavy z mierneho tepla sa nakoniec ukázali zbytočné. Opäť sa mi potvrdilo, že radšej sa popasujem pri dlhom bouldri s miernym teplom, ako so zimou. Nepochybne táto konštelácia výrazne dopomohla k prelezu môjho dlhodobého projektu. So ZERO TT som si doslova krochkal. Dvakrát som si počas lezenia kontroloval prsty a mádžo tam stále bolo. Výdrž + výkon v daných podmienkach = TOP. 

Je pravdou, že toto bola moja prvá skúsenosť s japonským mádžom a ten markantný rozdiel už po prvom ponorení vo mne dlhšie rezonoval. 

Na tento lokál som sa v rámci testovania ešte niekoľkokrát vrátil vo veľmi podobných podmienkach. Ukázalo sa, že ZERO TT je veľký kamarát s kremencom a pri teplotách okolo 15-16 stupňov a vlhkosti okolo 60 % vystupuje bezkonkurenčne. A nepotrebuje ani žiadnu podporu cez základnú vrstvu. Toto sú moje prsty po 22 krokovom bouldri:

Po 22 krokovom bouldri
ZERO TT a prsty po 22-krokovom bouldri

Samozrejme, ak by som mal prelezené prsty, všetko sa mierne skomplikuje a výkon magnézia by bol odlišný.

Ostrá zrnitá žula – noc – 12 stupňov – vlhkosť 86 % 

Vysoká vlhkosť predurčila smer, akým budem uvažovať. Potreba maximálneho trenia v krátkom intenzívnom bouldri a jednoznačná voľba V3. Vzhľadom na minimalistické chyty a kroky na maxime sa nič iné na toto mádžo nechytalo. V3 vydržalo bojovať na vysokej úrovni 2-3 ťažké kroky. S iným magnéziom som nespravil ani prvý krok. BOOST nefungoval a dokonca zhoršoval výkon V3. Keby som použil REACT, pomohol by som si výrazne viac. Ale to som pochopil až neskôr.

ZERO TT
ZERO TT
ZERO TT na Perle
Metropolitan 8A

Pieskovec – zamračené – 14 stupňov – vlhkosť 70 %

Mojím cieľom bol prelez dlhej oblej hrany. Prsty som mal v dobrom stave. Napriek vyššej vlhkosti mi dobre zafungoval BOOST ako základná vrstva v kominácii so ZERO TT. Hrana mala vyše 20 krokov, pieskovec sa tu štruktúrou a trením veľmi podobal na kremenec. Mádžo sa teda správalo veľmi podobne a perfektne odviedlo svoju prácu bez potreby priebežného mádžovania.

Podmienky Sněžník
Californie 7B, Sněžník
Californie 7B, Sněžník

Pieskovec – jasno – 22 stupňov – vlhkosť 40 %

Prvýkrát som bol počas testovania konfrontovaný s vyššou teplotou. Naproti tomu bola vlhkosť vzduchu relatívne nízka. Zaujímavé kombo, ktoré ma sprvoti mierne zmiatlo. Skúšal som silovú kompresiu, kde kľúčový krok bol náskok do oblého bočáku. Potreboval som teda hlavne vysoký výkon v trení. Ako základ som zvolil BOOST a postupne som na ňom preskúšal SUPER B, RX, V3 aj ZERO TT. Zaujímalo, ako budem badať rozdiely, no problém nastal, keď som zistil, že nefunguje nič a ja sa zúfalo šmýkam aj v ľahších krokoch. Mádžo mi na prstoch nedržalo a už po prvom kroku som mal vlhké prsty. 

Konečne mi to doplo! Mal som už pomerne dosť prelezené prsty, ktorým pri intenzívnejšom úchope začali mokvať brušká. BOOST sa teda nedokázal poriadne naviazať na kožu, pri rozotieraní sa priveľmi žmolkal. Osvietilo ma. Konečne som vytiahol REACT a v snahe vyťažiť z tejto podmienky čo najlepšie trenie som siahol po RX.  

REACT a RX
REACT a RX

RX za týchto podmienok vynikajúco funguje. Oproti ostatným je pomerne suché a mierne hrudkovité. Vždy, keď cítim, že je teplejšie a mám vlhké prsty, nasadím REACT, ktorý následne perfektne naviaže RX-ko. Boulder som s týmto kombom preliezol. Bola to moja posledná záchrana len pár pokusov pred úplným prelezením prstov. Táto skúsenosť ma výrazne posunula v komplexnom uvažovaní o výbere správneho magnézia.

Californation 8A ,Sněžník
Californation 8A ,Sněžník

Som veľmi zvedavý, ako sa bude RX správať v naozaj vysokých teplotách.

Zaujímavosťou ešte je, že keď pred nanesením magnézia použijete REACT a po niekoľkých krokoch máte na pohľad mokré prsty bez mádža, stále to funguje. REACT naďalej drží výkon.

Vápenec – zamračené – 16 stupňov – vlhkosť 86 %

Nič optimistické pred príchodom na projekt. Tentokrát dolomitický vápenec počas zamračeného dňa s občasným miernym dažďom. Vlhkosť veľmi vysoká. Čo s tým? Za bežných okolností by som so starým mádžom prelezové ambície jednoznačne nemal, obzvlášť v náročnom 20-krokovom bouldri. Už pri rozliezaní som pochopil, že to nebude ľahké. Čistá V3ka síce svoju robotu dobre odvedie, ale na taký dlhý boulder to nestačí. Na BOOST môžem v týchto podmienkach zabudnúť. Pristupujem k tomu teda podobne, ako by som mal prelezené prsty, pretože vlhké sú už po pár krokoch. REACT. Ale čo ďalej? 

REACT
REACT

ZERO TT síce vydrží dlhšie, ale bude to stačiť na prekonanie náročnej sekvencie v strede bouldra? V takýchto prípadoch volím mixovanie. ZERO TT je ako zmes dokonalá, ale dnes potrebujem posilniť jej výkonnostný aspekt, tak si prisypávam V3 a robím jedinečnú zmes. Bingo!

V3, REACT a ZERO TT
REACT, zmes V3 a ZERO TT

Vápenec – jasno – 18 stupňov – vlhkosť 62 %

Rovnaký lokál, iná podmienka. Na prvý pohľad možno nie až tak výrazný rozdiel, ale trénované oko mádžistu už vníma odchýlku vo vlhkosti a pravdepodobne aj v tlaku. Celkom iný deň a celkom iné kombo. Prsty v dobrom stave, vlhkosť ešte funkčná aj na použitie BOOSTu. ZERO TT nefunguje dobre, prsty mi šmýkajú. Zdá sa mi, že odhliadnuc od vlhkosti, ak teplota prekročí zhruba tých 16 stupňov, ZERO TT a V3 nefungujú až tak dobre a idem viac do čiernych sáčkov. Siahnem po SUPER B, potrebujem však ešte umocniť výkon a pridávam RX. Účinná zmes je na svete.

BOOST, RX a SUPER B
BOOST, zmes RX a SUPER B

Záver 

Na daných príkladoch som vám chcel ukázať, ako k riešeniu každej situácie možno pristupovať a že je nesmierne dôležité pochopiť jednotlivé faktory, ktoré do vašej hry vstupujú. Vnímajte skalu cez prsty, k hľadaniu toho správneho vás často veľmi dobre navedú. Všímajte si vonkajšie podmienky, predovšetkým teplotu a vlhkosť. Nezabúdajte, že mimoriadne dôležitý je stav vašej kože v danom momente. Darmo si budete búchať kefkou o hlavu, prečo to super mádžo nemá taký výkon, ako všetci sľubovali, keď sa jeho vlastnosti bijú so stavom vašich prstov.

Výsledky testov sú dané mojou osobnou konfiguráciou (obdobie testovania, lokality, typ skaly, charakter bouldrov, stav a typ kože, potivosť). Každý z nás je individualita s mierne odlišnými nárokmi, iným vnímaním výkonu, trenia a úplne jedinečnými prstami. To nevyhnutné, čo by nás ale malo spájať, je otvorenosť voči inováciám a chuť skúšať nové veci, ktoré nám v konečnom dôsledku môžu pomôcť zlepšiť výkon a spríjemniť lezecký zážitok.

Portfólio TOKYO POWDER výborne pokrýva základné situácie na skale a pre tie špecifické a jedinečné je tu vaša kreativita, ktorú môžete pretaviť do toho najlepšieho pre vás – do personalizovaného mádža víťazov. Tak s chuťou do toho!

Oli

Ak by ste mali záujem vyskúšať niektorý z produktov TOKYO POWDER, všetko nájdete pod jednou strechou na www.gripstone-shop.sk.

PS: Spomínané biele zlato má niečo spoločné so všetkými ostatnými magnéziami. A to potrebu očistiť ho z chytov po skončení lezenia. Ďakujem, že budete zodpovední.

Kefka Pamo

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *