Bouldering pri Harkortsee

Adam
Možnosti lezcov a bouldristov v Porúrí (Ruhrgebiet), západnej oblasti Nemecka, súmalé, ale skryté tajomstvá okolitých pahorkov ukrývajú zaujímavý potenciál. Rieka Ruhr na svojich brehoch odkrýva pieskovcové útvary, ktoré sú charakteristické blokmi, platňami a prevismi. Snaha o väčší rozvoj boulderingu sa nestretla s nadšením a často krát s odporom premotivovaných ochrancov prírody a súkromných vlastníkov pozemkov. Noodoprieť bouldristovi jednu z pár možností v okolí neradno.

Jedna z najlepších oblastí v okolí sa nachádza nad jazerom Harkort pri mestečku Wetter.Skala je tu typicky tvorená veľmi pevným pieskovcom, ktorý má ale od fontáčovského pieskovca ďaleko. Bližšie by mal mať práve k britskému Grit stone-u. Pevné bloky sú sem tam striedané drobivými vrstvami obsahujúcimi bridlice a zuhoľnatelé časti rastlín. Štruktúra je kompaktná a hladká, a ponúka väčšinou lezenie na malých lištičkách a hranách s pekným trením. Náročné výlezy spod stropov a striech zapotia nejedného bouldristu.

Sprievodcu nemáme, ale jeho existenciu potvrdzujú spolulezci. Oblasť bola ako jedna zviacerých sprístupnená Danielom Pohlom, miestnym bouldristom geológom. Na strmýchsvahoch vytvoril každým bouldristom vysnené rovné dopady vystavaním kamennýchmúrov, niekedy aj 3 metre vysokých. Stavebné práce ale ešte nekončia a stále odkrývajúnový potenciál oblasti. Sprievodcu Daniel zasiela výmenou za pohľadnicu so spätnouadresou.

Oblasť tvoria dve väčšie jaskyne Avalonia a Katla spolu s ďalšími pásmi previsov a skál, ktorévykúkajú zo strminy brehu rieky Ruhr. Jaskyne obsahujú väčšinou lezenie v previse s

koncom v madle a kratšie stropy končia s výlezmi po lištách a hranách.

Bouldre 4 a 5 FB sú pekné ale pravú zábavu bouldrista zažije až vo vyšších stupňoch 6 FB a 7 FB, a to práve v previsoch a pri výlezoch spod stropov, ktoré tu prevažujú. Bouldre v nižšie položenej jaskyni Katla začínajú až niekde pri stupni 7B. Celkový počet bouldrov sa údajne pohybuje niečo nad sto, takže návštev plánujeme veľa.

Dnes sme si po príchode dažďa zaliezli v Avalonii, kde boli krásne podmienky, skvelétrenie a ako vždy málo kože. Stretol som aj Daniela, ktorý rozprával o ďalších väčšíchoblastiach v okolí, no nezáujem miestnych bouldristov a lezcov údajne zapríčiňujenedostatok informácií.

Ak sa niekto bude nachádzať v okolí Porúria (Dortmund, Essen, Düsseldorf) a bude maťchuť založiť pätu či pučiť lištičky, určite túto oblasť navštívte. Rád sa pridám, napíšte mi,najlepšie na email adam_vas@hotmail.com.

Adam

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *