Bouldering za veľkou mlákou 2. – Buttermilks

Maličká Toyota Yaris hrkoce po prašnej Buttermilk Road. Predpísaný speed limit 25 míľ za hodinu neatakujeme ani náhodou, a zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že sa blížime do jednej z najznámejších a najlepších bouldrových oblastí na svete. Sme tu iba my, drsná kalifornská púšť a táto „parádna“ cesta, ktorej pokračovanie je aj na mapke zaznačené slovami: „to Heaven“.

Po našej pravici začínajú z piesku vykúkať prvé „giant eggs“ a ja už z diaľky rozpoznávam Sharmov legendárny previs „Evilution“. Tak predsa sme tu. Buttermilks!

Rýchlo vyskakujem z auta a utekám si omacať miestnu zubatú žulu. Večera bude musieť ešte chvíľu počkať a posledné dve hodiny svetla dnes využijeme na lezenie.

Bouldermatka pristáva v štrku medzi vysušenými kríkmi, z magnéziového vrecka sa podozrivo zapráši a prsty sa zahryzávajú do kryštálov ostrej žuly…

Začíname ľahšími kúskami v sektore Roadside Area, ktorý je ideálny na rozohriatie a rozhýbanie končatín po dlhej ceste. Na štyroch menších šutroch sa celkom rýchlo popasujeme so všetkým ľahším, čo je v ponuke a ako najkrajší sa ukazuje hryzavý traverz The Rail Problem V3.

So zapadajúcim Slnkom sa presúvame na kamene Grandpa a Grandma Peabody, ktoré pripomínajú dve gigantické futbalové lopty a väčšina bouldrov sa tu vyznačuje prívlastkom „very high!“. Z tých, ktoré patria medzi absolútny top, nielen v Buttermilks, ale aj na celom svete, vyberám napríklad, brutálne vysoké lajny: Footprints V9, Ambrosia V11, alebo vyššie spomínaný Evilution V12. Sprievodca pri ich pokusovaní radí: zozbierať všetky dostupné bouldermatky z okolia celého Bishopu, nepozerať pri lezení dole a hlavne nepadať!
Ďalej tu máme dlhočizné traverzy: Babeurre V12 a The Oracle V13 s vysokým „pump“ faktorom…

Ale aby to nebolo iba o galaktických číslach, Peabody Boulders ponúkajú aj niečo pre výletníkov ako sme my. Z „hajbólovej“ ponuky koštujeme Essential Peabody V0 a vedľajší North Face Direct V2, ktorý vedie cez parádne „huecos“. Krásne lezenie sme si užili aj v madlovačke Cave Problem V4 a lištovačke Go Granny Go- right finish V5. Zvlášť veta zo sprievodcu: „Brilliant problem with fantastic moves and great rock“ sa pri druhom menovanom naplnila na 100%.

Keďže sa na šutroch v okolí mestečka Bishop plánujeme zdržať iba dva dni, ďalšie ráno vyhlasujem Tour de Buttermilks. Plán je jasný, do večera chceme navštíviť toľko sektorov, koľko sa len dá a vyliezť toľko bouldrov až nám bude z prstov striekať krv…
Rozliezame sa v pekných technických platničkách na Birthday Boulders, kde stoja za zmienku najmä: Birthday Left V0, The Prow V2, Birthday Direct V3, Yeast V3 a The Rising V4.

Druhou zastávkou je Ranger Rock, pekný osamotený obliak s viac než desiatimi problémami. Najkrajším a aj najťažším je Rail Problem V5, ktorý na pár pokusov púšťa aj nás. Po návšteve Corner Boulders, Tut Area a Rowell Rocks a 15-tich vylezených bouldroch, z ktorých by som vypichol hlavne špekulantský Buttermilk Stem V1, vysoký Hobbs Problem V2 a boľavú špárku Tut Crack V3 už prsty začínajú protestovať, a tak pomaly velíme k ústupu. Cestou k autu ešte lezieme Green Wall Essential V2a niekoľko márnych pokusov, plus zvyšky našej kože, venujeme super-technickej Green Wall Center V6.

Je tu deň odchodu a pred dlhou cestou do Utahu, s menšou zastávkou v meste hriechu – Las Vegas, si ešte doobeda doprajeme zopár trojhviezdičkových svetových ultraklasík. Pre začiatok stískame madlá v Hero Roof V0, no je nám jasné, že tretí lezecký deň bude pekelne boľavý.

Po niekoľkých ďalších ľahkých kúskoch ešte na rozlúčku lezieme, dovolím si tvrdiť, že jeden z najkrajších bouldrov v celom Buttermilks a to fantastický pätičkový traverz Iron Man V4.

Maličká Toyota Yaris hrkoce po prašnej Buttermilk Road a moje myšlienky smerujú k ďalšej návšteve tohto bouldrového raja. Snáď sa ešte uvidíme. Goodbye Buttermilks! Goodbye California!

Maroš

Komentáre

  1. Nádhera! Toto si raz rozhodne nenechám ujsť. Vďaka za zdieľanie zážitkov.
    Oli
  2. Paráda! Pre našinca síce trochu ďaleko, ale keď tam už človek je, stojí to za to :)
    Mato

Pridaj komentár