TOKYO POWDER skúsenosti

Dá sa magnézium personalizovať? Rok a pol skúseností s TOKYO POWDER

Oli
Čo nevidieť to bude rok, odkedy som zverejnil svoju prvú hĺbkovú analýzu po polročnom testovaní magnézia. Uf, ten čas naozaj letí nesmiernou rýchlosťou. Nemať za sebou dlhodobý empirický výskum v teréne/na skalách, onú rýchlosť by som prirovnal k rýchlosti miznutia mádža z rúk po každom lezeckom kroku. Lenže práve nadobudnuté skúsenosti mi po tomto prirovnaní siahnuť nedovolia.

Môj prvý výstup z polročného testovania TOKYO POWDER produktov si môžete pripomenúť tu: https://boulder.sk/clanky/vsetko-najlepsie-mate-vo-svojich-rukach/ a dnes by som ho po ďalšom roku testovania doplnil o niekoľko nových postrehov.

Som rád, že som sa v zásade nemýlil a tri zásadné faktory na výkon v ponímaní magnézia sú nespochybniteľné: teplota, vlhkosť a stav kože. Veď ako ináč. Posledné mesiace ma však presvedčili, že ak by som mal dať niečomu v intenzite vplyvu na výkon väčšiu prioritu, bol by to stav kože. Budem sa v niektorých veciach opakovať, ale to len preto, aby som zdôraznil ich dôležitosť. Tak poďme na to!

Koža je určujúca

Zistil som, že ak mám neprelezenú kožu (suchú, nie som v prvotnej fáze potič), čisté Zero TT mi vynikajúco funguje v širokom rozptyle teplôt a vlhkosti (cca od 10 stupňov až do 25, ale najlepší výkon/výdrž mi vychádzal v rozmedzí 14 až 16 stupňov pri vlhkosti okolo 60 %).

Silvretta bouldering
V Bellinde krásne fungovalo samostatné TT.

Zásadné zistenie a cenná skúsenosť sa ukázali v tom, že ak mám príliš suchú kožu, čo je u mňa v bežný deň východiskový stav, ultravýkonné mádžo RX sa mi na kožu nedostatočne naviaže a tým pádom sa jeho výkon degraduje. Je to veľmi suché magnézium, ktoré potrebuje vlhkosť vašich prstov. Preto aj mne začína výborne fungovať až vtedy, keď mám prelezené prsty s mokvajúcimi bruškami. Ak sa teda vaše prsty poriadne potia, viete po čom siahnuť.

Naopak, umocňovač výkonu mádžaBoost, zase perfektne funguje na suchej koži. Jeho tuhšia mazľavá konzistencia vám ani aplikáciu na prepotené prsty neumožní a zožmoľkuje sa. Potiči radšej nech siahnu po spreji React. Zaujímavá je pri Booste aj jeho funkčná výdrž. Väčšinu minuloročných dlhých projektov som preliezol s kombom TT+Boost. Aj keď to už ďaleko za chápaním v medziach bežných vyzeralo, že mám po minúte lezenia prsty bez magnézia, stále držali.  

Prelez Soft Skills 7C
Prelez Soft Skills 7C (Boost + TT)

Výdrž – Boost a React

Nevýhodou (lepšie znie štandardom) pri výkonnostných magnéziach RX a V3 je ich krátka výdrž na prstoch. Preto ich samostatne používam v prípadoch vyžadujúcich čo najlepšie trenie (vzhľadom na podmienky). Podľa stavu kože volím na umocnenie ich výkonu Boost alebo React. Boost funguje vynikajúco na suchú kožu (sucho, vietor), v prípade prelezených prstov alebo aj vysokej vlhkosti nefunguje. Vtedy volím React.

Charakter bouldrov

Musím však poznamenať, že som liezol veľa v Karpatoch a veľa dlhých bouldrov (vápenec, kremenec), kde sú dobré chyty (málokedy pod 1 cm) a nenachádza sa v nich veľa krokov náročných na trenie. Preto bola pre mňa prvoradá výdrž magnézia počas dlhých sekvencií a TT som si ďalej prispôsoboval podľa vlhkosti mixovaním s V3 – čím vyššia vlhkosť, tým som dával vyšší podiel V3ky.

V Silvrette som za jasného počasia, nízkej vlhkosti a teplote okolo 20 stupňov, preliezol dlhý problém po drsnej žule (Pretty Bellinda 8A) a stačilo mi k tomu čisté TT. Boulder šiel po relatívne dobrých chytoch a ani jeden krok nebol extra citlivý na podmienku.

Naopak, pri preleze dlhého oblinového traverzu NPJB 8A v Chřiboch zohrávala podmienka dôležitú úlohu, chyty bolo náročné podržať a automaticky sa pýtal vyšší výkon magnézia. Vlhkosť sa pohybovala okolo 70 %, teplota asi 10 stupňov. V3 tvorila základ a nosičom pre dlhšiu výdrž bolo opäť TT. Mix dobre zafungoval.

NPJB 8A, Koryčanský hřeben
Pri preleze NPJB 8A som mixoval V3 s TT.

Niekedy je však podmienka taká dobrá, že vôbec nepotrebujem siahať po mixovaní. Keď som začiatkom novembra liezol v Maltatali oblú sklopenú hranu Soft skills 7C (10 stupňov, vlhkosť okolo 50-60 %), na suché prsty mi plnohodnotne poslúžilo TT podporené základom v podobe Boostu. 

Poďme sa ale trošku bližšie pozrieť na to, prečo je V3 taký dôležitý hráč.

Lumio bouldering
Na Korzike som pri mimoriadne vysokej vzdušnej vlhkosti dokázal preliezať ťažšie bouldre aj vďaka V3.

Postrehy k V3 a kúzlo v mixovaní

Samostatná V3 mi pri vysokej vlhkosti (okolo 80 % a viac) funguje len niekoľko krokov (3-4), preto ako základný nosič dávam TT, čo síce mierne zníži silu trenia, ale predĺži čas, kedy mám na prstoch dostatok magnézia. Všetko je o citlivom sledovaní a správnom namixovaní.

Je to ako v živote. Priority máte vo svojich rukách. Ak potrebujete vyšší výkon, musíte voliť výkonnostné balíčky (RX, V3), ak dlhšiu výdrž, odporúčam mixovať s nejakým nositeľom (TT, Suber B) v pomere, aký vám nadiktujú vaše aktuálne potreby.

A práve toto je podľa mňa cesta, na konci ktorej si dokážeme dokonale personalizovať magnézium na seba. Musíme sa však vystavovať pestrej konfigurácii podmienok a správne na ňu reagovať..

Podmienky
Aj pri takejto vlhkosti si môžete trúfnuť na prelez.

Vysoký výkon čistej V3 som zažil na prímorských bouldroch na Korzike. Totálna vlhkosť (more takmer pod nohami) a 30 stupňov. K tomu drsná žula, previsnutý boulder po oblých stiskoch (crux po cca 4 krokoch). Som realista, nevisel som tam ako prilepený, ale s iným mádžom (RX, Black, TT) som nebol schopný boulder preliezť.

Zažívam však aj výnimky. Keď som v októbri krokoval boulder na vápenci, skúšal som schválne najťažší krok cez široký oblý stisk samostatne. Vlhkosť som pravidelne mával okolo 80 % (teplotu cca 15 stupňov) a najlepší výkon mi dávalo čisté TT. Dokonca lepší, ako samostatná V3. Predpokladám, že je to typom suchej kože, na ktorú sa mi jednoducho lepšie naviaže TT. Pri extrémnej vlhkosti, akú som zažil na Korzike, to neplatilo.

Konštelácia na prelez Zverokruhu 8A
Konštelácia na prelez Zverokruhu 8A (Boost + TT)

Aj skúsenosť z môjho aktuálneho projektu zo Záhoria, ktorý obsahuje pár silových krokov po veľmi zlých chytoch na hladkom vápenci bez trenia, mi dala odpoveď, že výkonnostné mádža V3 a RX (v čistej forme bez miešania) nie sú pre mňa v danej konfigurácii vhodné. Testoval som to dokonca pri teplotách od -1 po 16 stupňov. Jednoducho potrebujem mádžo, ktoré sa mi lepšie naviaže na suchú kožu. Preto som pri vyššej vlhkosti síce zachoval V3, ale v dominantnej prevahe TT ako nositeľa.

Projekt na Záhorí
V projekte na Záhorí som otestoval všetko. Vyhráva TT v mixe s V3.

Špecifiká RX

RX je pre mňa veľmi špecifické mádžo práve tým, že je suché. Logicky mi tak na suchú kožu nechytá dobre a hodne sa šmýkam. Dlho som sa upínal na definíciu, akou ho Japonci zaškatuľkovali, a to ma trochu obmedzovalo. Ako som už viackrát spomínal, našiel som jeho obrovské uplatnenie práve vtedy, keď už mám prelezené prsty. Akonáhle mi mokvajú brušká po dvoch-troch krokoch v dôsledku ich prelezenia, V3, Black ani TT mi dostatočne nefungujú. Priam sa mi žiada suché magnézium.

Podmienky
Tequilu sa mi takmer podarilo preliezť aj v nevľúdnych podmienkach.

Osvedčilo sa mi vtedy nastriekať prsty Reactom a nasadiť RX. V septembri som s prelezenými prstami liezol v Loučovicích oblý traverz (Tequila 8A – trecí problém celý čas po oblinách) a ešte aj pri vysokej vlhkosti (80%, teplota 18 stupňov), a takmer som ho na svoje prekvapenie s RXkom preliezol. React predĺži výkon mádža a aj keď som na konci bouldra už mal na pohľad mokvajúce prsty, stále vykazovali na daný stav slušný výkon. S iným magnéziom som končil v polovici bouldra. Tequilu som nakoniec preliezol až o mesiac pri ďalšom výjazde. Bolo chladnejšie, nižšia teplota a prsty som nemal v takom zlom stave. Vyhralo TT v mixe s V3. Opäť.

Super B

Zatiaľ neviem úplne doceniť Super B. Dokonca mi viac vyhovuje Black, čo ho pre mňa dáva až na úplný spodok Tokyo rebríčka. Čo však neznamená, že sa to časom nezmení, ak trafím správnu konšteláciu okolností. Budem testovať ďalej. Zatiaľ je jeho výkon samostatne nižší ako pri Blacku a jeho uplatnenie som našiel iba ako nosič pre RX s uvažovaním, že chcem predĺžiť výdrž mádža na prstoch. Na tento účel sa však dá použiť aj Black.

Tokyo Powder Black
Black je výborný univerzál. S pieskami sa kamaráti.

Black je výborný univerzál

Väčšinou, keď ideme na rodinný výjazd a nemám v pláne skúšať bouldre na svojom limite, alebo v náročných podmienkach, plnohodnotne mi vystačí Black. Výborný univerzál, ktorý keď vám sadne, možno ani nebudete potrebovať ísť do zmesových špecialít TT a Super B. Má výborný výkon a k prelezu štandardne dlhých bouldrov vám úplne v pohode vystačí.  

Balíček od Gripstone
Balíček od Gripstone už patrí k základnej výbave na výjazd.

Krátke zhrnutie

Moje testovanie vychádza zo štýlu bouldrov, aké som posledný rok preferoval a z kontaktu s horninami, ktoré som mal k dispozícii. Aj preto je pre mňa momentálne top produkt TT. Nutno vyzdvihnúť aj kľúčovú podporu V3, v špecifických prípadoch určite RX. Boost a React dľa stavu kože a vlhkosti. Je pre mňa zaujímavé pozorovať, aký vysoký vplyv na trenie má práve stav kože a ako sa na nej podľa toho správajú jednotlivé druhy magnézia. Asi by som kedysi v prvom rade riešil teplotu a vlhkosť, dnes najprv pozerám do dlaní.

Oli

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *