Tábor

Bouldering v Južných Čechách (2.časť)

Oli
Nad prirodzenou bariérou rieky Lužnice skláňa svoj chrbát zhrbený kopec, na ktorom v 15. storočí učeníci Husovi ideály o spravodlivej spoločnosti v mesto Tábor pretavili. Až čas ukázal, že žiť separé za hradbami vo svete ľudnatom k mieru nevedie a históriu o silné momenty obohatil. Tábor ako objekt záujmu víta dnes dlhý rad ľudí. Počnúc historikom, študentom, turistom a končiac bouldristom. No počkať, a ten na konci rady sem načo vlastne prišiel?

Nuž, nielen história humánna o slávu Tábora postarala sa. Boli to aj činy naturálne, ktoré sa s krajinou pohrali a charakter znamenitý na večnosť ponechali jej. Otázka spočívala už len v čase, kedy husitu bouldrista vystrieda.

Táto prirodzená evolučná transformácia samozrejme prebehla a informácia o existencii jemnej žuly sa bleskurýchle rozutekala česko-slovenskou krajinou. Masívna kolonizácia vzhľadom k množstvu balvanov ostala iba pri zrode. Vďaka unikátnosti onej žuly, kráse niektorých smerov a pôsobivému prostrediu, sem ale dodnes skupinky bouldristov predsa len jazdia s úsmevom v prstoch.

foto: Oli

foto: Maroš

Táborská žula je taká jemná, že miestami sa naozaj neviete zbaviť pieskovcových pocitov. Samozrejme, nebola by to žula bez zubatých líšt, no v Tábore je ich striedmo. A aj keď na nejaké natrafíte, hladulinké oblinky vás veľmi rýchlo prepnú na rozmaznávací mód.

foto: Oli

Ďalším pozitívom je výrazný charakter niektorých línií. Rančo Amigo, Kýble mozgů, Číman, Otevírač kompótů, Slippery wen wet, Čikorea – všetko sú to krásne bouldre s nezabudnuteľnými pohybmi.

foto: Oli

Kamene sú roztrúsené po oboch svahoch údolia nad riekou. V dvoch prípadoch vytvárajú koncentrovanejšie sektoríky, ináč sú nepravidelne rozhádzané a treba sa za nimi prechádzať. Stále by som to nenazval ako negatívum, lebo práve solitérnosť niektorých balvanov zvýrazňuje v prostredí ich výnimočnosť.

foto: Oli

foto: Oli

foto: Oli

Menej už budem ospevovať celkové množstvo bouldrov v oblasti. Tábor je jednoducho malá oblasť a pokiaľ leziete sedmičky, za víkend ste schopní vyčerpať si kredit (pokiaľ vás ale nezdrží jeden z mála projektov).

foto: Maroš

Údolie Lužnice odporúčam predovšetkým romantickým bouldristom, ktorí vedia zhodnotiť efekt tečúcej rieky a či tvary slnečné na hladine kostrbatej. Niektoré bouldre sú temer na dosah rieky a ťažké jest nehodiť si spod bouldra aspoň jednu štvoritú žabku. Nazvem to ako ťažko definovateľnú súhru vodného živla s kamenným, a pomedzi to ešte vtesnám bouldristu.

foto: Oli

Využitie potenciálu tu je pojem, za ktorým stojí ohromný kus roboty. Chalani, dnes píšem „vďaka“ a dúfam, že zajtra Vás pozvem na tie Vaše šťavnaté Svijanky. Bleausardi by asi krútili hlavami ale ja som zo Slovenska a činy takéto z iného pohľadu vnímam.

foto: Oli

Chvíľu som premýšľal, ako by som bouldering v Tábore zhodnotil. Nechcel som spraviť unáhlené závery a nechal som pocity v sebe radšej dozrieť.

foto: Oli

Dnes už prišla jar do hlavy mojej a Tábor rozkvitol. Túžbu navrátenia farebne mi zašepkali hlavne línie krásne so žulou jemnou, čo krv vám vôbec nepije a všetky dúšky cicavému hmyzu prenecháva. Vrátime sa zas do oblasti malej, kde sa pán Genius Loci rád zdržiava. Ale až keď repelenty na pultoch rukavice nahradia.

Oli

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *