Bouldering v Kudlovickej doline

Z času na čas dokážu Chřiby lokálne prebudiť svoj driemajúci potenciál. Naposledy sa im to podarilo aj pri dedine Kudlovice neďaleko Uherského Hradišťa. Na jednodňový výlet vzdialenosť ešte akceptovateľná, čiže hor sa za novými kamennými priateľstvami.

Ako jedna z mála chřibských oblastí (ak nie jediná) bola na jeseň 2011 medializovaná. Formou medializácie boli „open air preteky“ – Moravské kejkle a argumentom – „veď aj tak sa tu nemá čo ulomiť“. To je aj dôvod, prečo sa dnes na internete len veľmi sporadicky vyskytujú informácie o bouldroch na Pečínke. Strach z masovejšieho obliehania bouldrov je tu na mieste, nakoľko tunajší pieskovec nie je najpevnejší a pravidelné hobľovanie by si z neho pomaly ukrajovalo.

V Kudlovickej doline je tento problém potlačený na minimum. Ďakovať treba hlavne pevnejšiemu materiálu a charakteru skál, ktoré sú zdobené nádhernými oblinami, vymytými miskami, veľkými dierami, spoďákmi, zase oblinami a nájdu sa aj oblinky (objavila sa aj jedna lišta ale tá bola zasikovaná). Pieskovec je tu variabilný a mení sa v závislosti od orientácie skál. Väčšina balvanov je z jednej strany krásne hladká, no z opačnej strany už o poznanie drsnejšia. Na niektorých miestach pieskovec dokonca prechádza až do veľmi ostrého zlepencového mixu.

Kamene sú situované v južnom až juhozápadnom svahu doliny, a preto by som si v lete vyberal skôr z iných oblastí. V zime sa k vám budú oblinky správať isto o poznanie úctivejšie. Zreteľné je to hlavne v sektore Pod studánkou, kde sa les viac otvára a lúče oblé krivky výdatne vyprážajú. Motivátorom ale môže byť podvečerná romantika. Oranžové odtiene kameňov rozdráždia aj neoblomné srdcia.

Hornému sektoru Nad studánkou sa pred slnkom poradilo ukryť v bučine o niečo úspešnejšie. Najzaujímavejším kameňom je Mamut, na ktorý vedú aj dva najslávnejšie kúsky John Brzenk 7A a Rotátorová manžeta SD 7A+ s docela šťavnatým nástupom.

Vďaka jedinečným oblinám vyžadujú menej tradičné spôsoby prelezu. Ich spojením vznikol aj najťažší boulder lokality – Rotátorový Brzenk 7C z dielne nestarnúceho Pilkyna. Skvostom je aj kameň Seník na vrchole kopca v rúbanisku, na ktorý vedie niekoľko ľahších kúskov, vrátane prekrásnej Hrany magnesiem zdobenej 6A+.

Lezenie je tu hodne o nohách, správnom navažovaní a dlaňových tlakoch. Začul som aj náreky, že „kde sú tie lišty“, ktoré tak ľúbime alebo „ukážte mi, prosím vás, čo sa tu dá zamknúť“…

Ale to je presne ono. Hľadajte si bouldre, ktoré liezť neviete. Je to strašná zábava…

Text a foto: Oli

Komentáre

 1. Dik za zavolanie
  fedo
 2. včera to zábava bola, ale dnes už to zábava moc nie je....
  Mišo
 3. Pekné foto a aj ponaučenie na záver :)
  Martin
 4. nie je nahodou rotatorova manzeta 7A? inac pekny clanok. btw na jednom bouldru sa zamknut da :-)
  mifo
 5. Fedo - operativne sme to dali na sobotu, bolo nas neurekom a tretia vec je, ze sa tam dost slape do kopca. Prepac. Mifo - dik. Inac podla sprievodcu je Rotatorova manzeta zo stoja za 6C+, zo sedu 7A+. Zo sedu asi aj celkom poctive, zo stoja by som klase ubral aspon to znamienko. Kazdopadne lahodka, taketo bouldre treba liezt, lebo v tomto style ich tu moc nemame. Mato - vdaka.
  Oli
 6. ČAJ: Shodli jsme se se Svištěm, že další ročníky MK prostě na Chřibech nebudou. Je to smutné, ale po návštěvě Seníků po závodech bylo dost zřetelné olámání krajek, kyzů a ošlapání stupů = skála se hromadnými akcemi na Chřibech ničí. A protože máme Chřiby rádi, tak nikdy nevznikne oficiální průvodce na Pečínku, budou po zvážení vznikat lokální průvodce jednotlivých oblastí, ale už zde nebudu pořádat nic hromadného jak na MK 2011. odkaz: http://casnacaj.blogspot.com/2011/12/moravske-kejkle-sponzoring.html
  Jelen HKUH
 7. V ďalšom bode sa píše o MK 2012. Znamená to, že sa už nebudú konať na žiadnych z moravských pieskovcov? Prepokladám, že kvalita skaly je tu všade viac-menej podobná tej na Senníkoch. Pôjde teda o iný materiál?
  Oli
 8. Na konání dalších ročníků MK se musíš zeptat Čaje, já nejsem pořadatel. Reagoval jsem jen na větu: "veď aj tak sa tu nemá čo ulomiť", po MK 2011 už asi opravdu ne, snad bude další ročník jinde než ve Chřibech.
  Jelen HKUH
 9. s tou kvalitou to je pravda. na kejkle som videl 4 krat ako sa nieco odlomilo :-/ vazcinou nastupove chyty - uplne sme prerobili nastup (3x :-D). ta rotatorova manzeta je po oblinkach a vy ste mali asi dobre podmienky, tak asi preto sme sa nezhodli. na kejkle sa to liezlo prakticky nonstop cely den a vobec to nedrzalo, takze asi mas pravdu :-)
  mifo
 10. Hm, urcite je spravnejsie nerobit taketo masove akcie v Chriboch. Moravsky piesok nie je Fontac. I ked si myslim, ze vsade by sa pri organizacii takychto podujati mali stanovit nejake rozumne hranice. Napr. PADani je pre boulderingovu osvetu skvele podujatie ale nahnat do lesa niekoko tisic ludi v priebehu dvoch/troch dni mi nepride ako dobra volba. Spust, ktora tam ostane je uz pomerne hlboko za hranicou rozumnej miery a citliveho zdielania prirody. Mifo, tak to ste mali docela hrave lezenie. Osobne si myslim, ze aj ta sika tam nema co robit, ked sa to ma ulomit, nech tam radsej nie je. Obzvlast v pripadoch, ked tam ta zasikovana lista ani nemusi byt, na to, aby sa to dalo vyliezt. Vytazme z potencialu maximum ale umelo zvysovat kvantitu bouldrov mozme na bouldrovkach. Samozrejme, vzdy sa najdu protiargumenty, no vzdy sa najde aj to "ale"..
  Oli

Pridaj komentár