Kudlovice

Bouldering v Kudlovickej doline

Oli
Z času na čas dokážu Chřiby lokálne prebudiť svoj driemajúci potenciál. Naposledy sa im to podarilo aj pri dedine Kudlovice neďaleko Uherského Hradišťa. Na jednodňový výlet vzdialenosť ešte akceptovateľná, čiže hor sa za novými kamennými priateľstvami.

Ako jedna z mála chřibských oblastí (ak nie jediná) bola na jeseň 2011 medializovaná. Formou medializácie boli „open air preteky“ – Moravské kejkle a argumentom – „veď aj tak sa tu nemá čo ulomiť“. To je aj dôvod, prečo sa dnes na internete len veľmi sporadicky vyskytujú informácie o bouldroch na Pečínke. Strach z masovejšieho obliehania bouldrov je tu na mieste, nakoľko tunajší pieskovec nie je najpevnejší a pravidelné hobľovanie by si z neho pomaly ukrajovalo.

V Kudlovickej doline je tento problém potlačený na minimum. Ďakovať treba hlavne pevnejšiemu materiálu a charakteru skál, ktoré sú zdobené nádhernými oblinami, vymytými miskami, veľkými dierami, spoďákmi, zase oblinami a nájdu sa aj oblinky (objavila sa aj jedna lišta ale tá bola zasikovaná). Pieskovec je tu variabilný a mení sa v závislosti od orientácie skál. Väčšina balvanov je z jednej strany krásne hladká, no z opačnej strany už o poznanie drsnejšia. Na niektorých miestach pieskovec dokonca prechádza až do veľmi ostrého zlepencového mixu.

Kamene sú situované v južnom až juhozápadnom svahu doliny, a preto by som si v lete vyberal skôr z iných oblastí. V zime sa k vám budú oblinky správať isto o poznanie úctivejšie. Zreteľné je to hlavne v sektore Pod studánkou, kde sa les viac otvára a lúče oblé krivky výdatne vyprážajú. Motivátorom ale môže byť podvečerná romantika. Oranžové odtiene kameňov rozdráždia aj neoblomné srdcia.

Hornému sektoru Nad studánkou sa pred slnkom poradilo ukryť v bučine o niečo úspešnejšie. Najzaujímavejším kameňom je Mamut, na ktorý vedú aj dva najslávnejšie kúsky John Brzenk 7A a Rotátorová manžeta SD 7A+ s docela šťavnatým nástupom.

Vďaka jedinečným oblinám vyžadujú menej tradičné spôsoby prelezu. Ich spojením vznikol aj najťažší boulder lokality – Rotátorový Brzenk 7C z dielne nestarnúceho Pilkyna. Skvostom je aj kameň Seník na vrchole kopca v rúbanisku, na ktorý vedie niekoľko ľahších kúskov, vrátane prekrásnej Hrany magnesiem zdobenej 6A+.

Lezenie je tu hodne o nohách, správnom navažovaní a dlaňových tlakoch. Začul som aj náreky, že „kde sú tie lišty“, ktoré tak ľúbime alebo „ukážte mi, prosím vás, čo sa tu dá zamknúť“…

Ale to je presne ono. Hľadajte si bouldre, ktoré liezť neviete. Je to strašná zábava…

Text a foto: Oli

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *