Bouldering v okolí Červeného Kameňa

Sprievodca po najlepších kremencových bouldroch v okolí hradu Červený Kameň v Malých Karpatoch.

Aktuálne dávame von už druhú verziu boulderingového sprievodcu pre okolie Červeného Kameňa. Prvá verzia vyšla 31.12.2017, a preto sme veľmi radi, že po dva a pol roku (a malej kremencovej pauze) sme späť.

Čo obsahuje aktualizácia?

V druhej verzii nájdete zmapovaný tretí sektor rozložený v okolí hradu a starého židovského cintorínu. Malými úpravami prešlo aj niekoľko bouldrov v starých sektoroch.

Bouldering Červený Kameň

V okolí Červeného Kameňa nájdete aktuálne bouldre od 2 do 7C. V novom sektore pri hrade sa ich rozptyl pohybuje od 4 do 7B, čiže si zalezie naozaj skoro každý. Mnoho bouldrov je v klasifikácii 5 až 6, čo oblasť sprístupňuje väčšiemu množstvu potenciálnych bouldristov.

Kremenec je pomerne chytovatý a nie vždy vytvára kompaktné pekné kamene. V sprievodcovi sú len tie najlepšie a najvýraznejšie línie, pričom v lese stále drieme niekoľko možností, tak sa môžete pokojne realizovať.

Boulderingové sektory okolo Červeného Kameňa
Zmapované sektory (ku 24.4.2020)

Prevláda silové lezenie po chytoch, často v mohutných previsoch, ktoré sú pre Malé Karpaty raritou. O histórii boulderingu v okolí Píly veľa neviem, ale pravdepodobne (aj podľa niekoľkých starých bielych šípok) sa v okolí Zelovocu (sektor PYtón) kedysi realizoval asi aj niekto iný.

Čokina 6A
Čokina 6A
Pytón 7B
Pytón 7B

Klasifikácia je zatiaľ veľmi orientačná, nakoľko bouldre majú len veľmi málo prelezov. Kremence krásne dopĺňajú variabilitu malokarpatského boulderingu a verím, že si bouldering (ne)skutočne užijete.

Defibrilátorom pod pás 7A
Defibrilátorom pod pás 7A
Grandslam poetry 7A
Grandslam poetry 7A

Postupne budeme pracovať na rozvoji ďalších sektorov nad dedinou a na Kalvárii. Sprievodcu sa budeme snažiť po každej väčšej zmene aktualizovať.

Tsunami 6C+
Tsunami 6C+

Za pomoc pri tvorbe oblasti ďakujem Ferovi a v neposlednom rade Mišovi, ktorý pripravil množstvo nových bouldrov.

Nezabudnite si pribaliť repelent (kliešte), kefu a vášeň.

Aktuálnu verziu sprievodcu si môžete stiahnuť tu:

Píla_sprievodca_verzia_2

Oli

Komentáre

 1. Skvelá práca
  Marek
 2. Krásné místo, kameny, malému synku se tam též moc líbilo, zajímalo by mě, v jaké fázi jsou ty rozpracované sektory. Díky moc za vaši práci. D.
  Dan
  1. Ahoj, super, že si bol pozrieť a že sa ti páčilo! Posledné práce prebiehali v sektore hore pri hrade, ale v lete tam býva veľmi teplo, tak sa to opäť rozbehne teraz s ochladením.
 3. dik, dobrá práca
  kmocho
 4. Ahojte, kto si stiahol druhu aktualizaciu pred casom tohoto mojho komentu, prosim, stiahnite si este raz. Vypadlo mi tam par dolezitych stran, ale uz je to OK. Uzivajte!

Pridaj komentár