Kauza Benát

Ondro
Mal som cestu okolo a už dávnejšie som sa tam chcel ísť pozrieť, bo som na nete čítal, že ide o malé andezitové mestečko a že je odtiaľ pekný výhľad.

Od auta je to síce kus cesty no nad hlavou mi rozvoniavajú teplomilné borovice a srny na mňa najprv chvíľu neveriacky kukajú a následne zdrhajú. Po chvíli prichádzam na rozmáčané lúky a obzerám sa späť do doliny kde sa ligocú Žitavany a Zlaté Moravce. Nasleduje najstrmšia časť žlto značeného chodníka a už sa predo mnou medzi stromami vynára čosi ako skalná stena.

A zrazu sa moje obavy zhmotnia a vyceria na mňa svoje železné tesáky. Čierny anjel krúži nad zemou, na bruchu mu svieti krvavo zlaté „E“ a pod ním zombíci v obrovských zubatých strojoch plnia jeho bezohladné príkazy.

Andezitové megality pokojne stoja tesne nad obrovským kráterom a ich osud je pravdepodobne spečatený. Ťažobná spoločnosť dostala minulý rok povolenie na znovuotvorenie 50 rokov zavretého kameňolomu! Keď som to zbadal, začal som okamžite nadávať. Je to celé absolútne neuveriteľné, že sa niečo takéto deje hlboko v kopcoch priamo na jednom z hlavných hrebeňov Pohronského Inovca, tesne pod jedinečným skalným mestečkom, priamo na značenom turistickom chodníku, na mieste ktoré je jasným cieľom pre turistov zo Zlatých Moraviec a okolia.

Obchádzam priestor vyhradený červenou páskou a ostnatým drôtom, pozerám na vyrúbané stromy už tesne pod skalami a je jasné, že cieľom ďalšej ťažby sú práve skaly, keďže spoločnosť dostala povolenie na 20 rokov a stará časť je už vyťažená.

Skalné mestečko je zatiaľ neporušené a tak sa ním postupne prepletám a obdivujem. Tiahne sa priamo hrebeňom Benátu, najvýraznejšia časť je dnes už iba meter od jamy a bagrov, no z opačnej strany je ešte pokoj. Je to ozajstné skalné mesto, čiže sú tu priechodné tunely, skalné okná a úzke uličky. Mnoho skál pripomína tváre a sochy, niektoré dostali aj mená ako Slon atď.

Čo sa týka lezenia je tu hodne možností s lanom či s matracom. Andezit je často kvalitný a kameňov a skál je tu ozaj veľa a blízko pri sebe. Ako bouldrová oblasť je Benát kľudne porovnateľný s Končitou, no bohužiaľ nie nadlho.

Záverom. Choďte sa tam pozrieť kým sa dá a možno vás napadne spôsob ako by sa dalo toto šialenstvo zastaviť.

Viz. odkaz.

Ondro

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *