Malachovské skalky (Banská Bystrica)

Krajinársky veľmi príjemný bouldering ľahšieho charakteru. Výhľady na Veľkú Fatru a Nízke Tatry, prípadne samotné mesto, sú za odmenu po každom vylezenom kameni. Štaré šípky na skalách, ktoré registrujem od malička naznačujú, že sa tu liezlo ešte za oných čias.

V súčasnosti je na nete sprievodca ktorého autorom je Michal Uherek (veľká vďaka a dúfam, že nevadí, že som to prebral http://27crags.com/crags/malachovske-skalky) a niečo dorobil aj Jakub Tuhársky (www.climb.sk).

Malachovské skalky
Malachovské skalky

Lezie sa po tvrdom, drsnom a nevyšmýkanom vápenci (ževraj s prímesou dolomitu) , ktorý prešiel miernym prekremenením – silifikáciou. Malachovské skalky sú súčasťou chráneného areálu (4. stupeň ochrany) aj keď kvôli novej vilkovej zástavbe sa jeho plocha značne zmenšila (pekná ukážka tzv. ochranárskeho paradoxu). Počas víkendu tu zvykne byť celkom rušno, kedže skalky sa nachádzajú ozaj v bezprostrednej blízkosti mesta. Cez týždeň tu však väčšinou nestretnete ani živú dušu.

K samotným skalkám sa dostanene po ceste z dvoch strán. Prvá je cestou na Horné Pršany a druhá cestou do obce Malachov. Obe sú veľmi blízko skaliek, takže aj chronickí lenivci si prídu na svoje. Pre mňa jednoznačne najkrajší prístup je z Radvaňe cez tzv. Radvanský kopec, kde kultúrne zameraný (a trošku aj morbídny) jedinec môže obdivovať nedaľeký hrob Andreja S. (takzvaného Braxatorisa). Príjemných 20 minút chôdze v človeku rozprúdi krv a môže sa vrhnúť na prvé kamene, ktoré sa nachádzajú na začiatku lúky (sektor Pekné privítanie).

Celkovo sa v oblasti nachádza 8 zmapovaných sektorov, ale v neďalekom lese sa nachádzajú ešte celkom solídne kamene, kde je priestor na nové bouldre. Najťažšie cesty sú v sektore B8 – Zabudnutý previs, kde ste dostatočne skrytý pred zrakom okolochodiacich zvedavcov. Ak budete mať cestu do Bystrice a nebudete vedieť, čo so sebou, tak jednoznačne odporúčam.

Malachovské skalky
Malachovské skalky

Mierne upraveného sprievodcu si môžete stiahnuť aj tu: Sprievodca Malachovské skalky

Inak, ak príde v lete zlé počasie a nebude sa dať liezť, tak je možné, že malého sprievodcu sa dočkajú aj lokálne bouldre okolo B. Štiavnice. Slubujem, že minimálne budem tlačiť na kompetentného (Mira) :)

Maťo

Komentáre

 1. vobec nevadi, ze si to prebral. len tak pre info, mnoho tych obtiaznosti some len tak nastrelil, takze asi az cas ukaze. ak niekto nieco prelezie, doporucujem to zalogovat bud na climb alebo na 27crags (tam sa to lahsie manazuje, lebo brano na climbe nestiha), nech sa to mierne poupravuje. na 27 crags su aj videa k niektorym prelezom, nech viete ako sa to lezie. mena som tak isto z velkej casti vymyslal, kedze ked sa tam dakedy este liezlo, mena sa moc neriesili.
  miso
 2. Chalani nechcete dat tychto Vasich sprievodcov aj na Craggie, appku na ktorej teraz pracujem? Checknite na https://play.google.com/store/apps/details?id=com.craggie&hl=en pre Android, alebo https://itunes.apple.com/us/app/craggie/id843791892?mt=8 a dajte vediet! Cus.
  Zdenko
  1. Appka vyzera fajn, mozem pomoct, len mi daj vediet ze ako...
   Miso

Pridaj komentár