Prow and Wall SD 7C+, Končitá (Vtáčnik)

Tam kde sa bájny Titanik lesov slovenských naveky potopil, trčí zo zeme už len jeho mocná prova. Po vekoch tiahlych bádatelia našli ju a s údivom preveľkým reliéf jej zaujímavý rukami zahltili. Sediac pod ňou, začali sa načahovať a ťažké zadky k nebesiam dvíhať. No a tak to začalo.

Prvým bádateľom, ktorý kameň objavil, bol zrejme niekto z domácich. Aktívnejšie sa mu začali venovať až Luboš s Rumcajzom, ktorí síce boulder neliezli ale urobili pod ním luxusné dopadlisko, čím ho predpripravili prvým obliehačom. Tí prišli asi niekde od Žiliny a boulder sa dočkal pravdepodobne prvého prelezu.

Nastalo ticho a až v roku 2010 zažil kameň (ako aj celá Končitá) vzkriesenie. Svoje stopy tu začal zanechávať Riči Nyéki, a to veľmi citeľne. Líniu oprášil a niekedy na jar 2010 aj preliezol, oklasifikoval a ošatil oným názvom.

Zakrátko vznikajú na Titaniku pod jeho taktovkou aj ďalšie smery. Vynímajúc Volanie medoviny 7A+, Rampičôčičku 7B, samotnú hranu La Prow 7B a dierkovo-lištovú stienku Le Wall 7B, pridal aj Fly Like An Eagle 7C/+ ako nástupovú variantu La Prow.

Ako už možno z názvu vyvodiť, Prow and Wall je prepojením dvoch bouldrov. Začína ako SD nástup previslej hrany La Prow (ľavou rukou nad neštandardnou šípkou, pravou z ostrej lišty v rovnakej úrovni), pokračuje bočákmi v previse a pozitívnym chytom na hrane, odtiaľ dlhým prečahom do police v stienke a cez dieru a malé lišty Le Wall až na hranu kameňa.

V Prow and Wall SD môžete byť úspešný použitím rôznych prelezových programov, o čom ma presvedčili viacerí lezci a nakoniec aj ja sám. K úspechu vám ale určite bude treba dávku vytrvalosti, a čo to aj sily k prelúskaniu niektorých hodne silových krokov. Dodnes sa okrem Ričiho popasovali s bouldrom aj Kraken, Joko, Oli či Tomaso. Dôležitejšie ale je, že máme na Slovensku ďalší skutočný skvost a dokonca aj s pekným číslom. Končitá šľape!

Oli.

Komentáre

 1. bolo by strašne fasa, keby bolo možné spraviť takého mini sprievodcu. tých pár známych vecí odfotiť a niekde zavesiť aj pre nás, čo sa tam nechystáme s ľuďmi, čo to tam už poznajú...
  mišo
 2. Panebože, vy ste ten šuter nazvali Titanik, to snáď ani nieje oblasť v ktorej by nebol dáky Titanik. Ináč Oli s tým sprievodcom by si sa mohol hecnúť, stále sa na to niekto pýta, keď kceš dodám ti náke staršie foto a sektor džungla som kedysi aj čiastočne spracoval
  ondro
 3. Jasne, jasne, nakreslim. Chystam ale aj komplexneho sprievodcu a nejake udalosti, ktore sa viazu k jeho promu. Toz roboty dost.
  Oli
 4. to Ondro: Co ja viem, to vzislo len tak nahodne, ked mi raz Rici cez telefon popisoval onen kamen. Netvrim, ze je to zavezne ale tvrdim, ze je to celkom jedno. Par rokov tam uz ludia boudlruju ale nikto nebol schopny dako to zdokumnetovat, ucelit a ist s tym von. Bohuzial, tak nemame ziadne nazvy, musime improvizovat. Cez zimu dam sprievodcu dokopy, budem vsak potrebovat informacie od domacich a inych guruov, nech sa vyhnem podobnym situaciam, ze rpeco sa hento vola tak a preco je tam take cislo...
  Oli
 5. Jo, Ondrik a posli posli, velmi mi pomozes. Diik
  Oli

Pridaj komentár