Prow and Wall SD 7C+, Končitá (Vtáčnik)

Oli
Tam kde sa bájny Titanik lesov slovenských naveky potopil, trčí zo zeme už len jeho mocná prova. Po vekoch tiahlych bádatelia našli ju a s údivom preveľkým reliéf jej zaujímavý rukami zahltili. Sediac pod ňou, začali sa načahovať a ťažké zadky k nebesiam dvíhať. No a tak to začalo.

Prvým bádateľom, ktorý kameň objavil, bol zrejme niekto z domácich. Aktívnejšie sa mu začali venovať až Luboš s Rumcajzom, ktorí síce boulder neliezli ale urobili pod ním luxusné dopadlisko, čím ho predpripravili prvým obliehačom. Tí prišli asi niekde od Žiliny a boulder sa dočkal pravdepodobne prvého prelezu.

Nastalo ticho a až v roku 2010 zažil kameň (ako aj celá Končitá) vzkriesenie. Svoje stopy tu začal zanechávať Riči Nyéki, a to veľmi citeľne. Líniu oprášil a niekedy na jar 2010 aj preliezol, oklasifikoval a ošatil oným názvom.

Zakrátko vznikajú na Titaniku pod jeho taktovkou aj ďalšie smery. Vynímajúc Volanie medoviny 7A+, Rampičôčičku 7B, samotnú hranu La Prow 7B a dierkovo-lištovú stienku Le Wall 7B, pridal aj Fly Like An Eagle 7C/+ ako nástupovú variantu La Prow.

Ako už možno z názvu vyvodiť, Prow and Wall je prepojením dvoch bouldrov. Začína ako SD nástup previslej hrany La Prow (ľavou rukou nad neštandardnou šípkou, pravou z ostrej lišty v rovnakej úrovni), pokračuje bočákmi v previse a pozitívnym chytom na hrane, odtiaľ dlhým prečahom do police v stienke a cez dieru a malé lišty Le Wall až na hranu kameňa.

V Prow and Wall SD môžete byť úspešný použitím rôznych prelezových programov, o čom ma presvedčili viacerí lezci a nakoniec aj ja sám. K úspechu vám ale určite bude treba dávku vytrvalosti, a čo to aj sily k prelúskaniu niektorých hodne silových krokov. Dodnes sa okrem Ričiho popasovali s bouldrom aj Kraken, Joko, Oli či Tomaso. Dôležitejšie ale je, že máme na Slovensku ďalší skutočný skvost a dokonca aj s pekným číslom. Končitá šľape!

Oli.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *