Slnečné hodiny v Bratislave

Slnečné hodiny v Bratislave znova dostanú novú tvár

Oli
Aktivisti z občianskeho združenia Na hrane sa chystajú areálu slnečných hodín vdýchnuť nový život. Ich projekt môžete podporiť aj vy!

Obrovské slnečné hodiny stoja v areáli Ekonomickej univerzity už od roku 1986. Na pozemok ich osadila správa diaľnic so zámerom, aby umelecký dotvárali čerstvo postavený Most hrdinov Dukly, dnes známy ako Prístavný most. Hodiny však postupne chátrali až do roku 2015, kedy sa z nich vďaka občianskemu združeniu Na hrane stala zaujímavá atrakcia.

Lezecká stena na hodinách

O.z. Na hrane toto umelecké dielo zrevitalizovalo, vyčistilo od graffiti, a na zadnej strane tohto kolosu vznikla lezecká stena. V areáli boli tiež postavené aj konzoly na uchytenie slackline. V roku 2016 aktivisti v blízkosti hodín dobudovali aj workoutovú preliezku. Slnečné hodiny sa tak stali prvým umeleckým dielom sfunkčneným na športový účel na Slovensku.

Slnečné hodiny v Bratislave
Slnečné hodiny v Bratislave

Po uplynutí dvoch rokov používania sa areál aj samotné hodiny znova dostávajú do zanedbaného stavu. Preliezky sa používaním ničia, slnečné hodiny pokreslili vandali a ľudia tam po sebe nechávajú množstvo odpadkov.

Slnečné hodiny v Bratislave
Slnečné hodiny v Bratislave

Obnova areálu

S týmto stavom sa členovia neziskovky nedokázali zmieriť a rozhodli sa preto vytvoriť projekt na obnovu areálu slnečných hodín. „V roku 2018 dáme slnečným hodinám opäť novú podobu. Chystáme sa natrieť hodiny antigraffiti náterom, postaviť nový workout a opraviť veci, ktoré sa časom poničili,“ uvádza predseda združenia, Pavel Zajcev.

K naplneniu ich cieľov však budú potrebovať aj vašu pomoc. Ak sa vám ich projekt páči, podporiť ho môžete sumou na webovej stránke. Aj vďaka vám tak môžu bratislavské slnečné hodiny opäť dostať novú tvár.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *