Končitá

Sprievodca na Končitú – otázky a odpovede

Oli
Odkedy som prvýkrát avizoval spustenie prác na sprievodcovi, uplynul už naozaj menej sympatický čas. Okolnosti nie vždy zaprajú v prospech plánov a hneď je z toho slušná chvíľka. Nie, nepoviem vám teraz skvelú správu, že Končitá má svojho boulderingového sprievodcu, sklamať vás sa ale tiež nehodlám. Keďže presne viem, aké otázky vám teraz behajú hlavou, pýtal som sa za vás.

Na FB stránke si začiatkom roka naznačil, že tento rok (2013) bude sprievodca hotový.
Pozri, nikdy nie je dobré, keď vstupuješ do nového roka plný pesimizmu. Veril som vtedy a verím aj na konci októbra, že sa to podarí a pod vianočným stromčekom bude veselo.

Prečo ti to toľko trvá?
Neexistujú žiadne záznamy o bouldroch na Končitej (mimo niekoľkých línii, ktoré ostali po Ričim, Ondrovi a Marošovi), a tak ich musím pri hodnotení aj všetky preliezať. Pri menej jednoznačných problémoch je dobré počkať na ďalšie prelezy, nech je klasifikácia v sprievodcovi aspoň trochu utrasená. Samozrejme, to sa pri všetkých bouldroch nedá, no aspoň pri niektorých to považujem za dôležité. Úplne najlimitujúcejším je čas. Ten sa delí na voľný a obsadený. Voľný má v sebe dvoch súperov – bouldrovanie na hotovom a mapovanie nového. Je jasné, že nie vždy zvíťazí ten druhý.

Je na Končitej veľa bouldrov?
Na slovenské pomery ide o slušný počet. Týždenný bouldrový výjazd by som asi predsa len orientoval niekde inde. Napríklad v Čechách by Končitá patrila medzi tie menšie oblasti. Ani nie počtom balvanov, tých je na svahoch Vtáčnika skutočne veľa, kvalitou bouldrov určite. Nevýhodou andezitu je jeho členitosť. Balvany sú chytovaté, a aj preto je tu väčšina bouldrov v nižších až stredných obtiažnostiach. Výnimky sú potom spravidla skvosty. Keby nebolo tých, sprievodca by nemal priveľký význam. Vďaka za ne.

Stále je čo objavovať a čistiť?
Áno. A práve to výrazne predlžuje kompletizáciu sprievodcu. Pri každej návšteve narazím na balvan, ktorý by v knižke nemal chýbať. Na niektorých badať dávnu aktivitu ale pokiaľ si ich nevyleziem, nikdy by som sa o nich asi nedozvedel viac. Bludní Holanďania bez mien. V nedeľu som objavil ďalšiu zaujímavú koncentráciu balvanov, ktoré nám po riadnej kefovačke darujú niekoľko zaujímavých línií. Program na ďalšiu návštevu. Na jednej strane super, na druhej strane opäť malé oddialenie digitalizácie. Myslím, že pri tomto dôvode sa ale nebudem musieť ospravedlňovať. A to som ešte nespomenul sektor pod stenou Hrádku, ktorý asi nebude v sprievodcovi zahrnutý. Neskôr mu vyčlením osobitný priestor. Všetko bude závisieť od priebehu prác na Končitej.

Bude sa dať sprievodca stiahnuť?
Nie. Budem ho posielať na vyžiadanie, podrobnosti ešte domyslím. K dispozícii bude v tlačenej podobe. Predsa len, je to už obšírnejšie dielo, ktoré si túto formu zaslúži. Na webe budú k dispozícii aktualizácie. Stanovím rozumnú cenu, kde bude zohľadnený venovaný čas a náklady na tlač. Lepšie tak odsledujem dopyt, ktorého miera neskôr ovplyvní moju motiváciu. V súčasnosti mi chýba spätná väzba a sfinalizovaná informácia, či sú ľudia na Slovensku schopní túto prácu oceniť a podporiť. Uvidíme, hlavne nech je už dielo na svete.

Oli

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *