Starý lom v Plaveckom Podhradí (UPDATE)

Už to bude aj mesiac, čo sme s Olim dokončili ďalší boulder lokál v Malých Karpatoch (MK). Musím sa zasnívať a ponoriť sa do spomienok, aby som znova objavil vyblednuté pocity...

… ešte predtým:

Tento boulder som objavil pár rokov dozadu a nechal si ho uložený na ploche v pravom hornom rohu. Asi dva roky som si tú maličkú ikonku nevšímal, kým nedozrel čas a po intenzívnej zime v Chtelnici ma minulú jar zrazu toto zvláštne miesto znovu zavolalo.

Imaginácia 7B+/C
Imaginácia 7B+
Imaginácia 7B+/C
Imaginácia 7B+

Čo je na tomto bouldri výnimočné, a aj prečo sa sem oplatí ísť, je práve to miesto. Ide síce o starý lom, no zelená príroda ho už znovu obhospodaruje, a tak tu rastie parádna zelená trávička, skalničky, mladé náletové dreviny, no aj borovice – a všetko to dopĺňa krásny výhľad na kopec oproti zvaný „Bubon“ s bielymi bralami a krúžiacimi dravcami. Celé priestranstvo je parádna pikniková rovina až si človek hovorí, škoda, že tu tých šutrov nie je viacej.

Imaginácia 7B+/C
Imaginácia 7B+
Imaginácia 7B+/C
Imaginácia 7B+

Druhá špecialita je potom charakter samotného kameňa, ktorý je tvorený materiálom, aký som inde v MK nevidel. Ide síce o vápenec, no tvarom chytov pripomína miestami žulu a má v sebe prímes, ktorá ma super trenie. Lezie sa teda často po oblinách a sklopených lištách v miernom previse.

Pod topoľom 6B+
Pod topoľom 6B+
Pod topoľom 6B+
Pod topoľom 6B+
Pod topoľom 6B+
Pod topoľom 6B+

Skoro všetky bouldre patria medzi to najlepšie, čo tu v našich najmenších horách nájdete. Úplným miestnym skvostom je boulder-traverz „Imaginácia“ 7B+, ktorý je pre mňa zatiaľ bouldrom tohto roka. Medzi šestkami zase vyniká nielen názvom perfektný boulder „Barová prostitútka“ 6B.

Tryangel 6B
Tryangel 6A+
Modrý bod (zľava) 7A+
Modrý bod (zľava) 7A+

Mohol by som o tom kecať a písať ešte dlho, no snáď aj stačí. Choďte si zaliezť a užite si priestor.

Modrý bod (zľava) 7A+
Modrý bod (zľava) 7A+

Na tvorbe bouldrov sa okrem mňa podielali Milan, Slávo a Oli. Díkes všetkým.

Sprievodca na stiahnutie:

 podhradie_lom_bouldering_update

Ondro Valentín

Komentáre

 1. Skvela praca!
  Dexo
 2. Ste riadni frajeri! (A Ondro, prosím Ťa, bude update guida na Chtelnicu? :)
  tah-sha-tunga
  1. Na Chtelnicu update bude čoskoro (najneskôr na jeseň;))
   Ondro
 3. Ahojte všetci, po niekoľkých príjemných rodinných návštevách hlásim UPDATE sprievodcu!
 4. Cauko Oli, sprievodca na Posvatku avizovany v Horolezcovi 01/19 sa este nezadaril nahodou? Moc by potesil, diky moc!
  Lukas
  1. Ahoj, veru, mierne omeškanie ma postihlo :( Už sa pár ľudí na to pýtalo, som veru rád, že niekto tie článočky v časáku aj číta. Poteším ťa, už ho finišujem - asi dnes bude vonku.
   1. Super Oli diky moc. Oplatilo sa cakat :) Vyzera to paradne, uz sa tesim ked tam zabludim, tam tie zakutia nad Harmoniou mam velmi rad...
    Lukas

Pridaj komentár