UPDATE 2014: Tomášovský výhľad (Spišská Nová Ves)

K bouldrom sa dostanete tým istým spôsobom ako ku skalkárskej oblasti. Bouldre sa nachádzajú na páse vysokom do 4m, ktorý je hneď vedľa chodníka, ktorým sa prichádza pod Tomášovský výhľad, a ďalšie sú priamo v jaskyni. Lezie sa po vápenci priemernej kvality. Najlepšie podmienky sú na skoršiu jar, neskorú jeseň, v jaskyni sa dá bouldrovať aj v zime. U ostatných bouldrov je to individuálne, niektoré bývajú často zatečené. Miestny lezci však chodia bouldrovať celoročne.

Pre tých, ktorý daný lokál nepoznajú, tak Tomášovský výhľad sa nachádza neďaleko Spišskej Novej Vsi.

Veľké množstvo bouldrov sa liezlo dlhé roky, neorganizovane si ich chodili popoliezať lezci, keď nemali s kým chodiť na lano. Až v posledných rokoch sme začali chodiť bouldrovať cielene. Od tej doby vzniklo veľa projektov, väčšinu má na svedomí dvojica Michal Marek a Martin Ričrd Mišenda. Autorom prvého sprievodcu je Michal Marek (2011).

sinus x 8A from Michal Marek on Vimeo.

K najkrajším a najlogickejším bouldrom patria: Drevorubač strop 7B, Masochista 7B, Betlehem 6B, Puk puk ojeb 7A+. Najtradičnejším a najstarším bouldrom je nepochybne Tam a späť 6C+.

tom from Michal Marek on Vimeo.

Hop sem hop tam + Masochista

Otvorených je v súčasnosti aj cca 5 projektov, väčšinou odhadovanej obtiažnosti 7C-8A, avšak nájde sa aj projekt projektov, kde odhadujeme obtiažnosť 8A a viac… Všetky projekty sú otvorené.

Krásna kozička from Michal Marek on Vimeo.

Bouldering v priľahlých lokalitách

V okolí sa nájde pár skaliek, kde je možné zabouldrovať si. K najlepším patrí Martinova skrytá stienka, kde sa nachádza aj boulder Krásna Kozička 7C, nájsť ju nie je ľahké, preto je tam najlepšie ísť s doprovodom. Relatívne blízko sú aj bouldrové oblasti v Tatrách.

Všetkých bouldristov srdečne pozývame, ak to situácia umožní radi vám ukážeme všetky najnovšie projekty a určite odporučíme krčmy, kde majú dobré pivo.

Na stiahnutie: Tomášovský výhľad sprievodca boldrami

Text a foto: ClimBeer team

Komentáre

 1. 1.foto - projekt Obmedzenie cca 7C 2.foto - projekt Puk puk, ale taktiez Puk puk ojeb 7A+? 3.foto - projekt cca 7C+? projekty sú trvdo skúšané, pozývame Vás vyskúšať
  cyril
 2. Kráása... už sa tam teším. urcite do zahrniem do mojej BC :))
  Cmelix
 3. caute neako mi blbne ten sprievodca ked ho stiahne tak mi to ukazuje neake chyby nemate to v neakom obrazkovom formate
  speed
 4. Nazdar ... Mate to urobene v 2007 power pointe a taktiez ako "speedovi" to neide nacitat ani mne tak poprosim mozete to tu dat v 2003 ? Da sa to v 07 prenastavit, ze ulozit do 03 ... tak diky moc
  paly
 5. Tu si mozte stiahnut sprievodcu v pdf: http://www.ulozto.sk/xGHrd1T/boldrovy-sprievodca-tomasovsky-vyhlad-pdf
  Miso Marek
 6. Caute ten odkaz uz neexistuje a co sa tyka toho power pointu tak ten nie ze neviem spustit ale nejde mi to rozbalit
  speed
 7. Jak ze neexistuje mne to funguje.. ked ta daj mi tvoj email ze ti to poslem
  Miso Marek
 8. ahoj moj email boulder@janmlynar.sk
  speed
 9. Hey guys! I'm currently in this boulder area, went to tomasovsky vyhlad and unfortunately I can't find the boulders... Could someone send me coordinates or a description of the way? I would be very happy about any help! Thanks!! :) Laure
  laure

Pridaj komentár