Bouldering Komínky

Zážitok bez esencie

Oli

Nedávno sme s Ferom na môj popud navštívili ďalšiu z malých pieskovcových oblastí v Chřiboch na Morave. Vedel som, do čoho ideme, a tak som si domov neodniesol žiadne veľké sklamanie. Nanešťastie sa nekonalo ani príjemné prekvapenie.

Oblasť je neslávne známa predovšetkým kvôli Mrázkovmu traverzu Michelin z roku 2009, ktorý sa „hrdí“ veľkou hustotou umelo upravovaných chytov. Tak nejak je na tom v podstate takmer celá oblasť.

Bouldering Komínky
Král Deri 7A

Zlá kvalita pieskovca predurčila tento lokál k zatrateniu a pri vôle zachovať jeho lezecký význam skĺzli lezci k umelej úprave chytov.

Bouldering Komínky
Král Deri 7A

Týka sa to previsnutej časti hlavného bloku, ktorou vedú pohybovo najlepšie bouldre. Tie by bez spevnenia chytov dnes už asi neexistovali. Všade inde ste okamžite konfrontovaní s dunivými chytmi a solivým materiálom.

Bouldering Komínky
523 7A

Niektoré smery sú naozaj pekné. Král Deri 7A, Bukvica pravá 7A+, ako aj 7A so záhadným trojciferným názvom úplne vľavo. Za zmienku nepochybne stoja aj nedávne príspevky Štěpána Stráníka – Le Mieux 7C/+, Zmrzlé rameno 7C+ a krátka nakladačka Bad Crimps 8A.

Bouldering Komínky
523 7A

Na skale nájdete o niečo viac šípok ako bouldrov v sprievodcovi. Ide skôr o ľahšie kúsky.

Bouldering Komínky
523 7A

Prístup od auta je relatívne komfortný a zvládnete ho do 15 minút. Skaly sú v peknom prostredí na vrchole kopca.

Bouldering Komínky
523 7A
Bouldering Komínky
Tesat nebo sikovat? 6A

Estetický zážitok z boulderingu vám bude určite kaziť množstvo stavebného materiálu na skale. Nedokážem si pomôcť, ale umelé zásahy vedúce k „záchrane“ bouldrov v takomto rozsahu kradnú boulderingu vonku jeho základnú esenciu a znižujú ju takmer na úroveň bouldrovky. Pre mňa je to výrazná slabina oblasti a je vysoko pravdepodobné, že mi vôbec nebude ľúto, ak si ju nateraz vyškrtnem z mapy.

Oli

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *