Zážitok bez esencie

Nedávno sme s Ferom na môj popud navštívili ďalšiu z malých pieskovcových oblastí v Chřiboch na Morave. Vedel som, do čoho ideme, a tak som si domov neodniesol žiadne veľké sklamanie. Nanešťastie sa nekonalo ani príjemné prekvapenie.

Oblasť je neslávne známa predovšetkým kvôli Mrázkovmu traverzu Michelin z roku 2009, ktorý sa „hrdí“ veľkou hustotou umelo upravovaných chytov. Tak nejak je na tom v podstate takmer celá oblasť.

Bouldering Komínky
Král Deri 7A

Zlá kvalita pieskovca predurčila tento lokál k zatrateniu a pri vôle zachovať jeho lezecký význam skĺzli lezci k umelej úprave chytov.

Bouldering Komínky
Král Deri 7A

Týka sa to previsnutej časti hlavného bloku, ktorou vedú pohybovo najlepšie bouldre. Tie by bez spevnenia chytov dnes už asi neexistovali. Všade inde ste okamžite konfrontovaní s dunivými chytmi a solivým materiálom.

Bouldering Komínky
523 7A

Niektoré smery sú naozaj pekné. Král Deri 7A, Bukvica pravá 7A+, ako aj 7A so záhadným trojciferným názvom úplne vľavo. Za zmienku nepochybne stoja aj nedávne príspevky Štěpána Stráníka – Le Mieux 7C/+, Zmrzlé rameno 7C+ a krátka nakladačka Bad Crimps 8A.

Bouldering Komínky
523 7A

Na skale nájdete o niečo viac šípok ako bouldrov v sprievodcovi. Ide skôr o ľahšie kúsky.

Bouldering Komínky
523 7A

Prístup od auta je relatívne komfortný a zvládnete ho do 15 minút. Skaly sú v peknom prostredí na vrchole kopca.

Bouldering Komínky
523 7A
Bouldering Komínky
Tesat nebo sikovat? 6A

Estetický zážitok z boulderingu vám bude určite kaziť množstvo stavebného materiálu na skale. Nedokážem si pomôcť, ale umelé zásahy vedúce k „záchrane“ bouldrov v takomto rozsahu kradnú boulderingu vonku jeho základnú esenciu a znižujú ju takmer na úroveň bouldrovky. Pre mňa je to výrazná slabina oblasti a je vysoko pravdepodobné, že mi vôbec nebude ľúto, ak si ju nateraz vyškrtnem z mapy.

Oli

Komentáre

 1. Víš co Oli , ber to tak že vy jste na chtelnici vykopali šutry ze země a my tady prostě sikovali , pro mě je zase hloupost vykopávat kameny z hlíny , raději sikou zpevním chyty aby se zachoval boulder , prostě každy má svoje priority jinde
  Můrár
 2. Řekl bych, Zedníku, že mícháš jablka s hruškama... Když všichni schnijeme v hlíně a na Chtelnicu si již nikdo nevzpomene, o "díry" v zemi se příroda hravě postará. O upravených chytech se tohle říct nedá...
  tah-sha-tunga
 3. Súhlasím s Michalom, konfrontované vplyvy človeka na oblasť nie sú použité adekvátne. Rozdiel je práve v tom, že na jednej strane sa neodvratne zasahuje do skaly a pri tom druhom vplyve sa zasahuje do zeme. Kopaním vznikne neprirodzená forma terénu, s ktorou si ale príroda vie v horizonte času poradiť a "vezme" si ju naspäť. So sikou je to problém. Samozrejme, ak sa použije citlivo na ojedinelé spevnenie chytu (a nie spevnenie celej oblasti), chápem. Na Komínkach je to ale extrém, zo siky sú vymodelované celé chyty. Je priam všade, kam v rámci previsu pozrieš. To musí byť boľavý pohľad aj pre turistu. Ty si porovnával asi odlišné prístupy ku rozvoji oblasti. Pre vás je možno nepochopiteľné prehlbovať niektoré bouldre, respektíve umožniť SD nástup z nižšieho chytu odkopaním zeminy, pre nás (pre mňa) je zase nepochopiteľné ťažiť maximum zo skalky lokálneho významu s tak zlou kvalitou a s takýmto výsledkom. V tom máš pravdu.
 4. chtelnica je komplet jeden velky byvaly kamenolom. niekolko sto rokov sa stavali z toho materialu pomniky, smolenicky zamok a podobne. v kazdom sektore to vidiet. v podstate je to jeden velky doktoring ale pani majstri kamenari odviedli pre bouldering skvelu robotu. odkopanie aj niekolko metrov zeme je proti tomu drobnost. na tomto linku je kus historie, ak sa mi podari skopirovat pdf: http://geopaleo.fns.uniba.sk/ageos/articles/pdf_file.php?path=holzer_et_al&vol=6&iss=1
  Kmocho
  1. Ahoj Kmocho. Vďaka za toto! Paráda!
   tah-sha-tunga
 5. Ahoj, jako místní si dovoluji připojit pár informací: autora sika úprav (není to Mráza, ten měl první přelez) jsme morálně odsoudili už velmi dávno, ale tenkrát ještě nebyl bouldering populární, odsekávat nemělo význam, dopadlo by to ještě hůř, materiál stojí za houby. Na druhou stranu turista zase ocení vytesané schody nahoru :-). Za sebe doporučuji cesty na nižší skále: krátké a bouldrové, ale lano na zdejší stránky nepatří. Pár lehčích bouldrů je i na nedalekých Dolních Komínských skálách a něco se najde na dohled přímo naproti hospody Bunč.
  Jelen HOUH
  1. Ahoj Jelen, vďaka za info. Mrázu som za autora úprav nepovažoval, traverz som s ním spojil iba na základe prvoprelezu. Viem, že svojho času táto "umelina" zarezonovala a nechcem v tom viac rýpať. Vyjadril som len svoj dojem z niečoho, s čím sa našťastie až tak často nestretávam.

Pridaj komentár