Walmiradalamai 7C, Merkenstein

Ako ma Merkenstein obral o … jablko

Oli
Bola to prvá zahraničná boulderingová oblasť, ktorú som navštívil. V ten deň som tu preliezol svoje prvé 6C – Uga Aga Iga, klasiku, ktorá svoje čaro úspešne predáva dodnes. Bol som nadšený. Dnes už môj výber destinácie podlieha náročnejším kritériám, ale tamojšie kúsavé vápno sa občas z pivničných kútov vedomia vynorí. Ba dokonca sa stáva, že sa mu chytím na lep.

Veľkou výhodou Merkensteinu je skutočnosť, že v dosahu 100km od Bratislavy ste schopní konfrontácie s bouldrovými peckami aj od takých mien ako Klem Loskot. Najkrajšie bouldre v okolí zrúcaniny by som radil nad stupeň 7A/B, čo tu znamená, že by ste mali liezť aspoň o stupeň viac. To bol aj jeden z hlavných dôvodov, prečo som sem svojho času prestal chodiť. Bol som slabý.

Jednoznačne najkrajším je hlavný sektor s parádnym previsom, kadiaľ vedie už spomínaná Uga Aga Iga 6C (povinnosť pre každého bouldristu) – madlovačka s kľúčovým dynanom do veľkej diery, ďalej pohybovo nádherný boulder Stiegergasse 8b za tvrdých 7C či parádna silovina Sidewinder 8A. Väčšinu bouldrov má na svedomí trojica viedenských silákov Patlik, Schifer a Lackner. Povráva sa, že niektoré z nich by si zaslúžili veru o niečo vyššie čísielko.

Totem 8A, Merkenstein
Totem 8A, Merkenstein

Bouldering je tu naozaj veľmi náročný, všetky línie vyžadujú ohromnú celotelovú silu. Chce to aj silný zvyk na materiál a zatínanie zubov zaradiť medzi svoje obľúbené aktivity.

Len pár metrov odtiaľ stojí Totem 8A od Loskota, ktorý som si už počas prvého výjazdu klasifikoval za sen. Teraz som sa doň prvýkrát serióznejšie zahryzol. Možno je aj škoda, že práve v týchto horúčavách. Stopku mi dáva silový krok do vzdialenejšieho bočáku. Napriek tomu som z pokusov rád. Odtrhnem pár listov z kalendáru a vrátim sa. Alebo aj skôr?

Vyskúšam ešte verziu Walmiradalamai 7C. Tá po spoločnom nástupe s Totemom odbáča do ostrej malej lišty a pokračuje výlezom doprava. Žiaľ, v bouldri je krok cez podivnú oblinu, na ktorej je po úvodných krokoch výrazne vlhko.

Walmiradalamai 7C, Merkenstein
Walmiradalamai 7C, Merkenstein

Presuniem sa ešte pod previs len kúsok od cesty. Vedie tu úderný boulder Chalkhouse 7C+ po tradične podivných chytoch s vysokou náročnosťou na prstoklad. Teplo zo mňa veľmi rýchlo vysáva všetku energiu. Uzatváram si dnešný neprelezový hetrik.

Chalkhouse 7C+, Merkenstein
Chalkhouse 7C+, Merkenstein

Záverečné minúty svojho pobytu v lese mám v pláne venovať šťavnatému jablku. V bezprostrednej blízkosti mojej rozdráždenej uslintanej tlamy sa mi nanešťastie vykĺzne zo spotenej dlane. Dvakrát ho vo vzduchu miniem, aby som najbližších 30 sekúnd pozoroval jeho strastiplnú cestu dolu svahom. Moje prosby vyslyšané neboli a keď to už vyzeralo, že mu dochádza dych, svah mu opäť nahral, až sa stratilo v nedohľadne. Bola to riadna rana pod pás. 15 minútovú cestu k autu som prežil zo slín, ktoré mi zarobilo. Nech hnije v pokoji.

Oli

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *