bouldering v Plaveckom Podhradí

Keď trafíš podmienku

Oli

Nevýhodou nepretržitej boulderingovej šnúry je najmä to, že pokiaľ ju naozaj nechcete pretrhnúť, musíte sa vedieť popasovať aj s nepriaznivými podmienkami. Keďže vo vašom svete jednoducho bouldering nejde vytesniť, ani ničím nahradiť, mali by ste veľmi dobre poznať recept na rozpustenie akejkoľvek nechuti, ktorá by sa čisto teoreticky mohla z ničoho nič vynoriť vplyvom veľmi zlých lezeckých podmienok. 

Niekedy to naozaj nie je ľahké. Veľmi zlá podmienka zatrasie aj tými najvernejšími. Keď vás však nezlomí ani klíma thajského pralesu, zavlhnuté ostré lišty, mokré a boľavé dierky, neestetická skala, kvantum komárov, sem-tam kliešť a na zemi blato, môžete si byť istý, že to s boulderingom myslíte vážne.

bouldering Kamenné

Avšak tá skutočná láska, zápal a nadšenie sa ukážu najmä u tých, ktorí si za svoj ojedinelý bouldrový výjazd v roku vyberú práve takýto deň. Darmo, srdcu nerozkážeš.

bouldering Kamenné

Tento deň bol obzvlášť náročný. 30 stupňov v tieni, vzduch sa stratil a každý nádych po vynaloženej aktivite sa ho vybral kdesi hľadať. Kým ho našiel, človek bol už celý červený, vyšťavený, lepkavý a upatlaný.

bouldering Kamenné

Aby toho nebolo dosť, vybrali sme sa na premiérovú návštevu nových bouldrov v doline Kamenného. Keďže bol deň po daždi a ani komáre nemali v úmysle nám to príliš uľahčiť, dokonalostí iba pribúdalo.

bouldering Kamenné

Mučiareň zatečená a hlinená. Vlhká bola aj vyššie položená stienka, takže sme zakotvili v najvyššom sektore pri jaskyni. Ten bol samozrejme suchý, mazľavé boli iba chyty, ale zato na stenu okolo obeda už aspoň pekne pieklo.

bouldering Kamenné

Celkom slušne sme otáľali, kým sme si vôbec obuli lezečky. Väčšinou to býva presne naopak a lezečky už obchytkávam, len čo dávam matrac z chrbta. Ono ani samotná skala nie je nič, čo by vám kradlo oči z jamiek, chyty bolia len na pohľad a krásu by ste sprvoti v líniách identifikovali ťažšie.

bouldering Kamenné

Ako sa všetky tieto fakty nabalili, v kombinácii s výbornou podmienkou vytvorili kombo, ktoré sľubovalo perfektný lezecký zážitok.

Odhadli sme to výborne. Po tom, čo sme v lokálnom 7A+ (?) nechali súdnosť a presne do bodky pochopili dôvody ľudí, ktorí v takomto počasí nechodia bouldrovať, dnešný zážitok začal naberať punc kvality.

bouldering Kamenné

Opálení sme už boli celkom do chrumkava, tak sme ešte umlátili jedno 7A po chytoch a premiestnili sa do lomu nad dedinou, kde už aspoň nesvietilo slnko, ale aspoň tam bolo dusno, vlhko, komáre a náročné bouldre.

bouldering Kamenné

Ísť sa radšej kúpať? Ležať na záhrade v tieni a popíjať ľadové drinky? Zatrénovať si v klimatizovanej miestnosti? V živote bouldristu to takto nefunguje. Nakoniec, leto je výbornou prípravou na príchod útočnej sezóny. Bouldrovať s ťarchou tepla a vlhka znamená vynaloženie trojnásobne väčšej sily na rovnakom chyte ako počas chladnej jesene. Lezenie so záťažovou vestou je v niečom veľmi podobné. Ibaže teraz k tomu máte aj neodolateľný bonus v podobe mraku komárov.

bouldering Kamenné

Ak ešte váhate, či si zbaliť matrac a vydať sa za letným boulderingom, nezabudnite, že tieto časy čoskoro skončia a znovu sa ochladí.

Oli

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *