Možnosti pre bouldering v Pohronskom Inovci

Martin
Martin nám poslal veľmi cenné informácie ohľadom možných bouldrov v Pohronskom Inovci, ktorý je už dlhšie favorizovaný za oblasť s vysokým potenciálom andezitových šmakoviniek...

Ahoj, chcel by som poskytnúť dodatočné info k týmto dvom článkom:

http://www.boulder.sk/clanky/male-skalky-pri-benate/

http://www.boulder.sk/clanky/kauza-benat/

Nesledujem príliš stránku boulder.sk, nakoľko nie som ani zďaleka čistokrvný bouldrista, ale zhodou okolností som narazil na dva vyššie uvedené články, a keďže pochádzam z danej oblasti (aj keď momentálne pracujem v BA) posielam nejaké info o možnostiach na bouldrovanie v masíve Pohronského Inovca (cca 120km od BA). Možno to niekomu bude užitočné a možno nie :)

Jedná sa všetko o andezitové oblasti, podľa mňa lokálnejšieho významu.
V prvom rade pripájam mapku širšieho okolia, kde som okrem Benáta označil ďalšie oblasti (slovo skaly na mape – Prosný vrch, Drienka a Malý Inovec + načrtol som prístupovú cestu k nim a červeným krúžkom som označil miesto na parkovanie).

V jednom z vyššie uvedených článkov bol prístup na Benát popísaný zo Žitavian po červenej značke za 1 a pol hodiny chôdze… (čo už aj v horách nadávam, keď treba viac kráčať od bivaku pod stenu).

Výhodnejšie je ísť z obce Machulince (okres Zlaté Moravce) po modrej značke smerom na Obycké lúky pod Benátom – dolinou vedie lesná asfaltka, ktorá miestami nie je v najlepšom stave – ale tak dá sa – hore majú ľudia chatky, tak sa tade behá (prevýšenie hore z Machuliniec okolo 400 m).

Pri strednom červenom krúžiku na modrej značke sa asfaltka rozdvojuje, a jedna ide smerom k tretiemu krúžiku, a druhá cesta idem smerom ku 4-tému krúžiku (Obycké lúky pod Benátom). Ak teda idete autom, potom na žiadnu nižšie zmienenú oblasť nemusíte šlapať pešo viac ako 30 minút, a navyše sa dajú za deň pozrieť všetky.

I keď sa už v kameňolome na Benáte veľmi neťaží, a ak áno, tak tatrovky chodili z hory na opačnú stranu na Olichov, občas sa aj na prístupovej ceste z Machuliniec stretnete s tatrovkou. To len tak spomínam, aby ste si to nevypekali do zákrut čo to dá :) (mne sa to stalo na biku ale ubrzdil som :)

Benát

Prístup autom z Machuliniec na červený krúžok – Obycké lúky pod Benátom. Z Machuliniec asfaltkou po modrej a po asi 4,5 – 5km od dediny je široké priestranstvo, a za ním ide jedna cesta hore ( posledný červený krúžok na modrej), a my odbočíme doprava poloasfaltovou štrkovou cestou, ale nie moc strmou, a prídeme k červenému krúžku – Obycké lúky pod Benátom (ďalší asi 1 – 1,5km).

Uvidíte pred sebou lesnú rampu (niekedy býva otvorená – cesta na Olichov – pozor, keby ste šli po nej ďalej a chceli vyjsť na Olichové – výhodnejší prístup od Novej bane, tak dole 2 km pred Olichovom je tiež rampa a skôr zatvorená, tak by ste sa museli vracať späť) a doprava je odbočka po panelovej ceste.

Tu niekde pred rampou zaparkovať pri ceste. Potom pešo pokračovať odbočkou doprava po panelovej ceste a za 5minút ste na lúkach pri žltej značke. Odtiaľ už na Benát (píšu 30 minút, ale reálne o čosi menej).

Momentálne tam ťažba už moc neprebieha a navyše nemám pocit, že by nejaké skalné veže zmizli, a pokiaľ viem, liezť tam nie je zakázané (ale asi ani povolené – nikto to asi neriešil). Stopy po lezení s lanom sú na najkrajnejšej skale smerom na V – SV, keď sa stojíte pod skalami smerom od žltej značky, tak vpravo – sú tam nabité, na cca 18 m vysokej vežičke, hrdzavé skoby asi v štyroch cestách. Ostatné vežičky sú nižšie – väčšinou okolo 5 – 10 m, tak sa tam dajú porobiť buď kratšie 1 – 2 nitové cesty alebo highbalíky :) + nižšie šutre na bouldrovanie.

Ale keďže sa tam v podstate nelezie, alebo len veľmi zriedka, je to neolezené a miestami rozbité – výlezy by trebalo skultivovať, lokre poodhadzovať a tak…

Zhodou okolností som sa tam bol pozrieť predminulý víkend cestou z Krivej (skalka na cesty s lanom 20 minút od Benátu – viď climb.sk) a nejaké bouldríky poliezol – ale nič ťažké, nakoľko sám, a bez bouldermatky 6 m nad zemou obtiažnosť výrazne pribúda :)

Vežičiek je tam hodne, celý pas skaliek má cca 150 – 200 m na dĺžku, ale nie všetko je vhodné. Len to chce oko niekoho skúsenejšieho, aby zhodnotil potenciál. Základ – skaly sú tam :) a prístup od auta do pol hodiny je v pohode.

Prosný vrch

http://www.panoramio.com/photo/62254456

Je to andezitový pás skál (asi 70 – 80m dlhý) vysokých maximálne 12 m. Na bouldrovanie sa dajú použiť nižšie vežičky (highbalíky), alebo zo šutrov pod skalami je jeden vysoký asi 3 metre a ten je fajn. Potenciál menší ako na Benáte, ale určite treba prísť pozrieť. Naposledy som tam bol minulú jeseň a niekoľko ľahkých bouldríkov porobil.

Nevýhodou je orientačne náročnejší prístup. Z modrej značky od prvého červeného krúžku na mape. Je to malá čistinka po pravej strane (asi 1,5 – 2 km od Machuliniec), kde dozadu doprava začína lesná cesta už asi aj so závorou. Tam nechať auto a vybrať sa pešo po ceste asi 5 minút. Keď cesta prestane stúpať, doľava cez krovie do lesa na zarastenú zvážnicu a ňou asi 10 m na rozdvojke doprava hore na ďalšiu zvážnicu až na hrebeň.

Po hrebeni priamo doľava smerom na V – vpravo asi 50 m začína hrebeň padať dole. Držať sa v tejto vzdialenosti od pravého okraja a po 10 minútach vpravo sa začne svah trochu zmierňovať a les hustnúť – tam treba zbehnúť a už vidíš skaly. Odporúčam ísť na jeseň, alebo v skorú jar, keď nie sú listy na stromoch. Od auta asi 25 – 30 minút ak trafíte, ale je to tam celkom divočina – stromy si tam samé hnijú popadané, nikto tam nechodí, ale v lete by som tam nechodil ani ja – kvôli kliešťom. Radšej ísť pozrieť od októbra do marca.

Drienka

http://www.panoramio.com/photo/60968956

Auto zaparkovať na poslednom červenom krúžku modrej značky a po červenej značke smerom na Inovec. Po prejdení modrej značky (lúka nad parkoviskom) pokračujeme po lese červenou po širokej zvážnici, po ľavej strane míňame malý ihličnatý lesík, za ním ešte asi 300 – 500 m po zvážnici, a odbočíme doprava do hory krížom cez zarastenú lúku so stromami.

Po cca 300 m pred nami začnú skaly (lepšie ísť na jeseň, jar – vidno ich od červenej značky). Každopádne, ak ste sa po červenej značke dostali zvážnicou až ku odkladisku dreva (značka pokračuje mierne doľava hore), tak ste to už minuli.

Skaly majú tvar písmena L, celkov á dĺžka asi 100 m, výška okolo 2 – 7 m.
Prístup do 30 min.

Malý Inovec

http://www.panoramio.com/photo/60969668

Tak tam som v živote nebol, uvádzam len na doplnenie, treba sa ísť pozrieť.
Prístup ďalej po červenej značke smerom na Inovec. Od Drienky prejdeme asi 10 minút a dostaneme sa na križovatku lesných ciest. Pokračujeme ďalej po červenej mierne dole kopcom, neskôr po vrstevnici ešte pred červenou rampou (ak na ňu narazíte, vráťte sa 5 minút späť) odbočiť doľava hore do lesa (na sever) a skúsiť nájsť skaly. Do 45 minút od auta.

Martin

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *