Posledný zhasína 7A, Modra (Malé Karpaty)

Nie preto, že by si určite aj Medvedia skala zaslúžila pozornosť, alebo preto, že by si ju zaslúžilo to málo bouldrov, ktoré ju spestrujú. Je to preto, že sám pán skvost tuná prebýva, on prisal sa ku klenbe neveľkej a vrhá tieň, čo v tme večnej iba cítiť možno.

Asi 5 rokov dozadu sme odtiaľto začali pavúkov vyháňať, predsa len, možností v okolí Bratislavy nie je na rozdávanie. Medvedia skala má tú propagačnú výhodu, že je známa aj nelezcami, ba na jeseň, keď sa stromy na nudapláž vychystajú, môžno ju zočiť i autobusárom znudeným priamo z hlavnej cesty.

foto: Oli

Vedelo sa o nej vždy, o jej kútoch temných. Strop, čo by šilt, dodával jej šmrnc. Nie módny. Pre špekáčkárov praktický a pre lezečkárov bouldrový. S vierou v kvalitný bouldering sme vtedy vytýčili jednu líniu za 6C a v domnienke, že už tu nič ťažšie nevytvoríme, zanevreli sme.

Leto 2012. Prebytok špekáčikov v Kubovej ľadničke inicioval na Medveďke spoločnú opekačku s Mišom. Kým z pahreby vyžarovalo jej okúzľujúce čaro, načrtli direkt variant vtedajšieho Stairway to Heaven. Vyprojektovaní sa vrátili k spoteným šmakuládam.

foto: Bugi

Netrvalo dlho, aby ma Kubo zlanáril na onen projektík. Ukázalo sa, že to až také ťažké nebude a v tme previsu sa usadila fosforujúca fešná línia Posledný zhasína 7A.

foto: Oli

Pekné stropové lezenie začína ľahkými úvodnými krokmi po dobrých chytoch. Asi v strede stropu sa dá oddýchnuť vo veľkom madle a proces pokračuje pätovaco-nožnobjímaco-lištovým záverom, kde sa treba dobre načiahnúť do diery na hrane, spevniť telo, prepadnúť ostrý spoďák a prehodiť nohu na hranu previsu. Výlez do no handu ešte vie zapáliť, lepšie bude vyložiť si pred pokusom všetko z vrecák.

Charakterovo podobný boulder v širšom okolí len obťažmo nachodíte. + – možno kľudne povedať, že je to 90ka ako vyšitá. Aj keď to materiálovo nie je ideálne a ostrý kremenec občas prehovorí, zhasnúť za sebou prosto musíte prísť.

foto: Oli

Kroková nádhera pokračuje aj v pravej variante Luciferín 7B. A viete čo? To je skvost tiež.

Oli

Komentáre

 1. Súčasťou pripravovaného filmíku bude videjko aj z onoho bouldra.
  Oli
 2. Ahoj Oli, vypadá to nádherně.......No, budu muset asi přijet a zhasnout za sebou (-:. Z Ostravy je to sice celkem dálka, ale kvůli skvostům se to vždycky oplatí. Dá se to lézt i teď v zimě?
  Tomáš
 3. Čau Tome, sakriš, už sme sa dlho nevideli. Jasné, že budeš musieť prísť. Ukážem Ti tunajšie parády. Nejaký víkend dohodneme... Dosť sa oteplilo, asi to bude zatečené ale keď pôjdem okolo, prezistím a podám info. Drž sa a pozdravuj!
  Oli
 4. Paráda! Až bude nějaký víkend možnost a podmínky, tak se určitě ozvi a my dojedem. Těším se, měj se a taky pozdravuj!
  Tomáš
 5. sranda jak sa cloveku meni pohlad na svet, to co bolo svojho casu kremencovy hnus je zrazu skvost. Tiez sa mi to stalo a zrazu su tie tie kopce, kde som kedysi naivne hladal Fontainebleau, plne zaujimavych tajuplnych boulder sektorikov, kde sa clovek moze zasit a vselico tam zazit..
  ondro
 6. No jo, kedysi sme to obchádzali ako všivavú dieru, až sa raz objavilo nadšenie. A presne, keď sa na to nalepia všakovaké príbehy, hodnota stúpne. Treba to začať liezť, o prepletenie duchov sa už skala postará.
  Oli
 7. inac tychto kremencovych stropov si z cias minuleho tisicrocia spominam viacero. Sa tu vtedy tulaval chalan, ktoreho sme volali Bobor, a ten tuto cast Karpat pomerne casto navstevoval s neochvejnym nadsenim. Myslim, ze sa je este na co tesit..
  ondro
 8. Bobor, bobor, kde tie svoje brlohy ukrývaš?
  Oli
 9. Harmonia je bouldrove zlato, akurat sa clovek nachodi od skaly ku skale. Skoda ze ste neostali pri povodnom "stairway to heaven", k tym madlam to pasuje viac ...
  martin
 10. Tak daj ešte nejaký tip na voľajaký zlatý šuter, zašitý v hlbinách lesov okolo Harmónie, lebo ja ich žiaľ už moc nepoznám. No Stairway sa liezol viac doľava, unikol do lepších chytov veru, PS sa lezie viac direkt a najťažší krok je práve z 2 malých líšt do hrany. Spravím aj video, aby to bolo jasnejšie.
  Oli
 11. Ja som k harmonii prisiel skrze toto: http://www.jamesak.sk/jclshow.asp?Id=381 Hoci je to clenite, s kefou a trpezlivostou sa daju nakombinovat aj fajne kroky podla vole. Napr. v okoli hradiska su v kopci viacere skaly.
  martin

Pridaj komentár