medvedia_skala

Posledný zhasína 7A, Modra (Malé Karpaty)

Oli
Nie preto, že by si určite aj Medvedia skala zaslúžila pozornosť, alebo preto, že by si ju zaslúžilo to málo bouldrov, ktoré ju spestrujú. Je to preto, že sám pán skvost tuná prebýva, on prisal sa ku klenbe neveľkej a vrhá tieň, čo v tme večnej iba cítiť možno.

Asi 5 rokov dozadu sme odtiaľto začali pavúkov vyháňať, predsa len, možností v okolí Bratislavy nie je na rozdávanie. Medvedia skala má tú propagačnú výhodu, že je známa aj nelezcami, ba na jeseň, keď sa stromy na nudapláž vychystajú, môžno ju zočiť i autobusárom znudeným priamo z hlavnej cesty.

foto: Oli

Vedelo sa o nej vždy, o jej kútoch temných. Strop, čo by šilt, dodával jej šmrnc. Nie módny. Pre špekáčkárov praktický a pre lezečkárov bouldrový. S vierou v kvalitný bouldering sme vtedy vytýčili jednu líniu za 6C a v domnienke, že už tu nič ťažšie nevytvoríme, zanevreli sme.

Leto 2012. Prebytok špekáčikov v Kubovej ľadničke inicioval na Medveďke spoločnú opekačku s Mišom. Kým z pahreby vyžarovalo jej okúzľujúce čaro, načrtli direkt variant vtedajšieho Stairway to Heaven. Vyprojektovaní sa vrátili k spoteným šmakuládam.

foto: Bugi

Netrvalo dlho, aby ma Kubo zlanáril na onen projektík. Ukázalo sa, že to až také ťažké nebude a v tme previsu sa usadila fosforujúca fešná línia Posledný zhasína 7A.

foto: Oli

Pekné stropové lezenie začína ľahkými úvodnými krokmi po dobrých chytoch. Asi v strede stropu sa dá oddýchnuť vo veľkom madle a proces pokračuje pätovaco-nožnobjímaco-lištovým záverom, kde sa treba dobre načiahnúť do diery na hrane, spevniť telo, prepadnúť ostrý spoďák a prehodiť nohu na hranu previsu. Výlez do no handu ešte vie zapáliť, lepšie bude vyložiť si pred pokusom všetko z vrecák.

Charakterovo podobný boulder v širšom okolí len obťažmo nachodíte. + – možno kľudne povedať, že je to 90ka ako vyšitá. Aj keď to materiálovo nie je ideálne a ostrý kremenec občas prehovorí, zhasnúť za sebou prosto musíte prísť.

foto: Oli

Kroková nádhera pokračuje aj v pravej variante Luciferín 7B. A viete čo? To je skvost tiež.

Oli

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *