Tam nad Zlínom je Velá

Oli
Len jedenásť kiláčov severne od Zlína sa nad obcou Lukov nachádza sympatická lokalitka Velá. Velá je neveľká, no napriek tomu strašne fasa.

Z procesu riešenia dilemy, či opäť zaliezť do lesov Vtáčnika alebo po dlhom čase skuknúť nejakú novú oblasť, ma vytrháva čerstvý report od chalanov z Čiech, venovaný dojmom z Velej. Fotografie z lezenia spolu so sprievodcom vytvorili údernú útočnú formáciu a okamžite prevalcovali mojich myšlienkových obrancov Končitej. Chalani, vďaka za tip!

A my už poďme do lesa..

Východná Morava ukrýva vo svojich (na pohľad) nie príliš výrazných lesoch pomerne veľa pieskovcových zázrakov a lá Pečínka v Chřiboch. V podstate veľmi podobného charakteru je aj skalnatý hrebeň Velej v neďalekých Hostýnskych vrchoch, kde sa na relatívne malom území tiahne pás balvanov z hrubozrnného pieskovca. Skutočne namakaný olympionik by dokázal celú oblasť prehodiť stredne veľkým kameňom. Veľmi rád však v tomto momente zvýrazním krásu bouldrov a odtiahnem pozornosť od preberanej rozlohy Velej. Bouldre od 2 cez 7C až po projekty dávajú nádej nositeľom bicepsov všetkých veľkostí a to oprávnene.

Rozmanitosť línií je nezanedbateľná. Potešia vás stisky, dierky, diery, dieriská a okrem líšt aj francúzske obliny a oblé výlezy. Nakoľko ide o novšiu oblasť, klasifikácia sa ešte musí jemne utriasť, no nejaké výrazné zmeny tu už prevdepodobne neprebehnú (možno až na pár liniek).

Velá je dobrou možnosťou víkendového boulderingu s útulnými zákutiami pre hrátky s paštétou a chlebom. Moravské „pieskoviská“ nás zatiaľ nikdy nesklamali, nutno je rozhliadať sa ďalej…

Oli.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *