Boulderingový potenciál Podpoľania

Oli
Vulkanické pohorie Poľana sa už dávno preslávilo svojou lezeckou oblasťou Kalamárka. Ale bouldering je tu, mimo niekoľkých možností na Kalamárke, doposiaľ neznámy. Len málo kto vie, že sa v Podpoľaní nachádza potenciál pre pestré boulderingové vyžitie. Je viacero lokalít, ktoré sú ľahko dostupné, čiže pre bouldering ako stvorené. Preto vám ponúkam niekoľko motivačných fotiek.

Fotky sú len fotky, nepodarilo sa mi na nich zachytiť skalu tak, aby vystihovala jej skutočný charakter (kolmosť, uhly, výšku, náročnosť ). Prístupové cesty nebudem obšírne vysvetľovať, aby som článok priveľmi nenaťahoval.
Všetky oblasti sú popri ceste alebo poblíž turistických chodníkov. Mapa, ktorú som k oblastiam vybral je dosť podrobná. Jedná sa o skaly andezitové, ale aj žulové, záleží od lokality. Predstavím vám oblasti: Hriňová skalisko – žula, Hriňová – Snohy – žula, Podkiváň – Dolná Bzová – Horná Bzová – žula, Budinske skaly – andezit, Javor 821 m.n.m – andezit, Bralce – andezit.
Nie je v mojich možnostiach, aby som vám predstavil všetky bouldre v tomto kraji. Upozorňujem, skaly nie sú očistené, inými slovami, ponúkam vám len panenský potenciál! Príroda už dala svoje. Je teraz na vás, či prijmete ponuku a prídete šutre očistiť, preliezť a pomenovať.

Na mape vidíme 3 andezitové oblasti, ktoré síce polohovo nie celkom patria do Podpoľania, ale podľa geológov tieto andezitové vyvreliny patria do obdobia kedy bola aktívna sopka Poľana.

1. Budínske skaly (andezit)

Pre tých, čo lezú aj s lanom, odporúčam vziať ho so sebou. Je tu 5 odistených ciest čo stoja za to. Samozrejme, že na fotkách nie sú.

2. Javor 821 m.n.m (andezit)
Na fotkách je aj moja maličkosť, keďže som neodolal tunajším problémom.

3. Bralce (andezit)

Na ďalšej mapke predstavujem oblasť : Podkriváň – Dolná a Horná Bzová (žula).Je to obrovská oblasť, nielen svojou rozlohou, ale aj potenciálom. Fotodokumentácia k oblasti, ktorú ponúkam, je preto neúplná (pofotená nie je ani polovica). Čiernou farbou je označený najväčší zhluk skál, ale to nie je konečný potenciál oblasti. Skaly sa nachádzajú aj popri ceste do Dolnej Bzovej.

1. Podkriváň – Dolná Bzová (žula)

2. Dolná Bzová – Horná Bzová (žula)

Fotky, ktoré ďalej ponúkam sú z oblasti Hriňová – Skalisko pri malej priehrade. Z ostatých označených fotky nemám, ale každému kto by prišiel, odporúčam navštíviť aj tie.

…. a ešte omnoho viac u nás v Podpoľaní.

Jožo

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *