Boulderingový potenciál Podpoľania

Vulkanické pohorie Poľana sa už dávno preslávilo svojou lezeckou oblasťou Kalamárka. Ale bouldering je tu, mimo niekoľkých možností na Kalamárke, doposiaľ neznámy. Len málo kto vie, že sa v Podpoľaní nachádza potenciál pre pestré boulderingové vyžitie. Je viacero lokalít, ktoré sú ľahko dostupné, čiže pre bouldering ako stvorené. Preto vám ponúkam niekoľko motivačných fotiek.

Fotky sú len fotky, nepodarilo sa mi na nich zachytiť skalu tak, aby vystihovala jej skutočný charakter (kolmosť, uhly, výšku, náročnosť ). Prístupové cesty nebudem obšírne vysvetľovať, aby som článok priveľmi nenaťahoval.
Všetky oblasti sú popri ceste alebo poblíž turistických chodníkov. Mapa, ktorú som k oblastiam vybral je dosť podrobná. Jedná sa o skaly andezitové, ale aj žulové, záleží od lokality. Predstavím vám oblasti: Hriňová skalisko – žula, Hriňová – Snohy – žula, Podkiváň – Dolná Bzová – Horná Bzová – žula, Budinske skaly – andezit, Javor 821 m.n.m – andezit, Bralce – andezit.
Nie je v mojich možnostiach, aby som vám predstavil všetky bouldre v tomto kraji. Upozorňujem, skaly nie sú očistené, inými slovami, ponúkam vám len panenský potenciál! Príroda už dala svoje. Je teraz na vás, či prijmete ponuku a prídete šutre očistiť, preliezť a pomenovať.

Na mape vidíme 3 andezitové oblasti, ktoré síce polohovo nie celkom patria do Podpoľania, ale podľa geológov tieto andezitové vyvreliny patria do obdobia kedy bola aktívna sopka Poľana.

1. Budínske skaly (andezit)

Pre tých, čo lezú aj s lanom, odporúčam vziať ho so sebou. Je tu 5 odistených ciest čo stoja za to. Samozrejme, že na fotkách nie sú.

2. Javor 821 m.n.m (andezit)
Na fotkách je aj moja maličkosť, keďže som neodolal tunajším problémom.

3. Bralce (andezit)

Na ďalšej mapke predstavujem oblasť : Podkriváň – Dolná a Horná Bzová (žula).Je to obrovská oblasť, nielen svojou rozlohou, ale aj potenciálom. Fotodokumentácia k oblasti, ktorú ponúkam, je preto neúplná (pofotená nie je ani polovica). Čiernou farbou je označený najväčší zhluk skál, ale to nie je konečný potenciál oblasti. Skaly sa nachádzajú aj popri ceste do Dolnej Bzovej.

1. Podkriváň – Dolná Bzová (žula)

2. Dolná Bzová – Horná Bzová (žula)

Fotky, ktoré ďalej ponúkam sú z oblasti Hriňová – Skalisko pri malej priehrade. Z ostatých označených fotky nemám, ale každému kto by prišiel, odporúčam navštíviť aj tie.

…. a ešte omnoho viac u nás v Podpoľaní.

Jožo

Komentáre

 1. Jožko, ešte raz veľká vďaka za ukázanie potenciálu. Mňa by ešte zaujímal čas prístupu k niektorým lokalitám. Napr. Budínske či Javor sú koncentrované na vrcholoch. Aj keď nevyzerajú byť príliš vzdialené od asfaltky, s nejakým výšlapom treba počítať. Každopápdne strašná paráda, pri niektorých kúskoch som si búchal hlavu o stôl, aby som krotil svoj vnútorný ošiaľ. Kefovania na dva životy, tak to už nezdržiavajme..
  Oli
 2. Čo sa týka budínskych je to asi na 2 minúty pešo od auta a javor 20 minút. Bralce 45 – 60min.
  Jozef
 3. kamarade sak mi nemusime za hranice chodit
  luigi
 4. Sen každého kefovača. Neskutočné!
  Martin
 5. Fuuuha - vyzera to dobre. Dalsi tip na predlzeny vikend, uz sa neviem dockat jarneho slniecka :o).
  Matis
 6. teraz uz zostava iba jedna dilema: kefovat a liezt alebo pracovat a zarabat?
  ondro
 7. ...a vraj foto nebude to prave :) Stehujem sa na Podpolanie. Vdaka Jozko!
  Mato
 8. jój tusim sa to rozbieha spravnim smerom ... zarobene je ide sa kefovat :D
  chosé
 9. a ze neni kde bouldrovat. v podpolani sa bude dat do alelujaaaa...
  G
 10. Az teraz si fotky pozeram lepsie... Slovenske Ticino. Slovensky Fontac. Slovensky Zillertal. Uz aby bol sprievodca :P
  Mato
 11. Má to len jednu chybu, že som nepofotil všetky oblasti čo poznám. No nič možno o rok.
  Jozef
 12. Chybu? Sak to je super sprava :) Ale preco az o rok?
  Mato
 13. Aby aj takto o rok, pred vianočnými sviatkami ste mohli dostať pod stromček podobnú nádielku.
  Jozef
 14. ako to teraz vyzerá, je tam u vás už sneh? veď na žule je aj tak najlepšie v zime.
  ondro
 15. No tusim opustim chtelnicu a pojde sa na výlet :D treba dat dokopy zostavicku
  chosé
 16. Včera som sa na hodinku zastavil obzriet žulu v okolí Bzovej. Mal som iba chvílu, no to čo som videl ma hodne potešilo. Ciže je to ozajstná žula podobná Loučovickej no oveľa viac chytovatá, s kvalitou kolísajúcou od perfektnej až k zvetralej. Balvany sú riadne vysoké, zväčša v strmých svahoch no dopady zväčša na prír. plošinky. Všetko pozdĺž cesty na niekoľkých km, stačí zaparkovať a vybehnúť pár metrov do kopca. Celkový potenciál je ťažké odhadnúť je to totiž naozaj rozsiahle a balvany sa objavujú sporadicky v menších zoskupeniach. Každopádne sa týmto radikálne mení pohľad na boulder možnosti na Slovensku. Máme tu poriadnu žulu v slušnom rozsahu s ľahkou dostupnosťou. Paráda
  ondro
 17. Super, vďaka za fundovaný pohľad, potešil si ma. Bude treba sa pomaly premiestniť do tých končín..
  Oli

Pridaj komentár