Bratislavská perla a okolie (Bratislava)

Bratislavská perla je zatiaľ tým najlepším, čo urodili naše mestské lesy. Na relatívne malom priestore dnes ponúka pomerne veľa bouldrov. Ak vám nevadí ostrý žulový zub či občasné bouldrové vymedzenie, nech sa páči, tunajší skvost vás už očakáva.

Perlu objavil Ondro na svojich dávnych potulkách. Už je to veru nejeden rok. Vytýčil tu kultový smer Krvilačná srna, ktorá vtedy znamenala naozaj veľa. Možno to bolo aj menšou propagáciou, ale záujem o našu „petrohradskú“ žulu neskôr pomerne rýchlo ochladol.

foto: Oli

Keď však nie je kde, každý kameň dobrý. Pred dvoma rokmi ma osvietilo, že prečo sa sem nevrátiť, a neskúsiť vytvoriť niečo vážne. Sit start k Srne bol serióznou výzvou. Táto myšlienka odštartovala kolotoč návštev.

foto: Oli

O znovuzrodenie perly sa zaslúžil aj Tomáš Baráth so svojou militaristickou motyčkou. Zrovnali sme dopad, prehodili niekoľko kíl zeminy, a mohlo sa začať projektovať.

foto: Oli

Čistých, prirodzených línií perla naozaj veľa naponúkla, tak sme si pri snahe vytvoriť niečo atraktívnejšie niektoré smery zadefinovali. Zrodila sa poctivá Krížová cesta 6C a protichodný smer Definátor 6C.

Najväčším práskom je jednoznačne projekt Metropolitan, ktorý som pôvodne zamýšľal ako SD hneď pod Srnou. Krkolomné pokusy mi ukázali, že z tohoto žiadna radosť nevyplynie, pretože pre zabezpečenie podmienok pre normálny SD, je potreba viacero matracov a ďalšie úpravy terénu, nakoľko sú chyty veľmi vysoko a terén sklonený.

foto: Oli

Prirodzenejší nástup sa ponúka z madľa vľavo. K bouldru sa pridávajú ďalšie fajné kroky. Obtiažnosť odhadujem niekde okolo 8A. Treba chodiť skúšať… Metropolitan je jasný adept na slovenský skvost.

Perla je srdcom. Ostatné blízke kamienky sú už len bočnými tepnami. Pre radosť, odreagovanie a zábavu ich určite nevynechávajte.

Výhodu búdu mať menší ľudia, obzvlášť na Tančiarni v Tange juniorov 6A. Zo zaujímavejších bouldrov skúste Pätosed 6A, Kútil 6B a Macek 6A+. Isto vás nesklame ani krátky direktík Oškrivajo 6A.

foto: Oli

Pekným, vzrastovo skromnejším, je aj kameň Samotár. Za krátku prechádzku vám môžu byť odmenou sympatické bouldríky V Kameni sláva 6A, Šumavská spomienka 5B či krkolomné Utrpenie prerasteného gymnastu 6C. Ak budete mať náladu na vylaďovanie jedného kroku, skúste si Malé radosti 7A, kde je rozhodujúci balanc a silný stisk. Časom sa možno boulder ustáli aj na nižšom čísle, predsa len 30 stupňov mi pri preleze až tak nepomáhalo.

Bouldrujte, prsty brúste, komentujte, a nazrite ešte raz do lesa nad bydlisko vaše, či sa tam neukrýva kamenný fešák voľajaký.

Na stiahnutie: Sprievodca Bratislavská Perla

Oli

Komentáre

 1. .. ste to tam olozili do poslednej oblinky Sprievodca fajny, aspon to ludi vytiahne to tamojsich lesov, je to tam paradne. Este tusim dole pri potoku je jeden pidi kamen. Perla je sice na pohlad monumentalny suter no podla mna su tie dva :) buldre na Predeli lepsie.. skoda len ze je tej zuly tuna tak malo... karpatsky bouldering je jednoznacne hlavne vapencovy..kopa skvostov uz caka na zimu
  ondro
 2. oli, velka vdaka... ked sa ochladi pojdem popreliezat.
  ex-man
 3. Oli dik za super sprievodcu, uz to snad na druhy krat teraz najdem :)
  Miro
 4. Pecka! A podla popisu sme trafili uplne bez problemov... teda na Perlu, Samotara sme este nehladali.
  Dexo
 5. Hurrraaaa, hurrraaaa, konecne :) Gratulujem, Oli, nakoniec sa Ti to naozaj podarilo :)
  Mato
 6. Užívajte, a píšte sem komenty ku klase, nech sa nám to utrasie.
  Oli
 7. Vdaka za tip na netradicne zulove bouldrovanie: za dazda sme dnes s Danom dali Turistu, Patoseda a potrapili sa s Baranadou, kde nam to moc neslo v previse s nohami. Tesime sa aj na dalsie bouldre za lepsieho pocasia. P.S. Please co znamena SD? ;)
  Matis
 8. Som rád, že sa tam chodí. SD znamená sit down, čo predstavuje nástup zo sedu. Čiže sadneš si, ruky nohy dáš na skalu, dvihneš a lezieš.
  Oli
 9. Kto by nevedel ako vedie Krížová cesta, nech skukne videjko http://boulder.sk/video/krizova-cesta-6c-bratislavska-perla/
  Oli
 10. Včera sme boli opäť na perle... na kopci rovno oproti začali robiť lesáci mesačnú krajinu. Treba len dúfať, že na druhej strane údolia aj ostanú...
  Dexo
 11. To sú pišuláci. Áno, treba len dúfať, že ostanú na druhej strane a že tam možno vykukne nejaký fešák žulový obnažený.
  Oli
 12. Chalani viete poradit kde dat nohy v nastupe do patoseda?bol som z toho jelen,priznam sa ze na bouldroch som tak trochu zaciatocnik :) diky za pomoc
  lukas
 13. Najlepšie ľavú pätu pod prevískom, ten kameň čo je pod nástupom sa nestúpa.
  Oli
 14. Este raz vdaka,aj za sprievodcov a vobec celu tuto stranku,pre mna co som sa boulderingu doteraz moc nevenoval je to silna inspiracia:)
  lukas
 15. Ďakujem, to ma veľmi teší, nech sa ti darí.
  Oli
 16. V sobou sme s kamošom skúsili Perlu. Vďaka super sprievodcovi sme to našli ľahko. Vďaka za propagáciu. Aj stránku, palec hore.
  Bobo
 17. Diky Bobo, vdaka za podporu a som velmi rad, ze sa tam chodi..
  Oli
 18. Dík za sprievodcu. Ako bouldroví začiatočníci sme to boli vyskúšať a mali sme trochu problém s pochopením začiatkov niektorých bouldrov. Keď je v sprievodcovi na skale zaznačené "X", znamená to, že tá skala sa nepoužíva? Alebo je to iba značenie bodu, skade sa začína zo sedu?
  Lubos
  1. Ahoj Ľuboš, to "X" znamená, že tá skala sa v bouldri nepoužíva. Treba sa jej vyhnúť, nakoľko by prelez bouldra výrazne zľahčovala. Ak ti ešte niečo nie je jasné, pokojne napíš.
   1. Ďakujem za ozrejmenie Oli. Problém je asi už iba to, že sme moc slabí:). Napr. do tej Baranády sme bez prečiarknutých skál nevedeli nastúpiť. Ale ešte dojdeme poskúšať niekedy.
    Lubos
    1. Možno na začiatok skúste menej previsnuté bouldre, vhodný je napríklad Svätý Jur, prípadne aj kameň Samotár kúsok za Perlou. Dobré sú aj bouldre pri Červenom Kameni, kremence sú totiž dosť chytovaté.
     1. Dík za tipy, vyskúšame teda asi potrénovať niekde inde, kým sa opäť pustíme do Perly:)
      Lubos

Pridaj komentár