Medvedia skala (Modra)

AKTUALIZÁCIA! Už je to osem rokov, čo som dal von prvú verziu sprievodcu na Dolnú Medveďku. Vtedy to vyšlo na 13 jasných smerov. Jedinečnosť previsnutého profilu ma po rokoch zavolala naspäť. Spolu s Mišom sme sa do tvorby nových bouldrov obuli s poriadnym zápalom, ako sa na poctivý domáci lokál patrí, a previs sa poriadne zahustil.

Medvedia skala je roztrúsené zoskupenie menších kremencových skaliek. Pre bouldering je najzaujímavejšou Dolná Medvedia skala, ktorú tvorí výrazný strechový previs zo severozápadu a menšia stienka s jedným nižším balvanom z juchovýchodu masívu.

Medvedia skala na mape

Pre západniarov je Medvedia skala známa vec, okrem cvičnej skalolezeckej lokality tadiaľto prechádza aj populárny turistický chodník, preto jej lokalizáciu prebehnem len veľmi nahrubo.

bouldering na Medvedej skale
Život na hrane 6C+ (foto: Oli)
bouldering na Medvedej skale
Brušné tance 6B+ (foto: Adam)

Dolnú Medveďku nájdete po pravej strane cesty vedúcej z Modry/Harmónie na Zochovu chatu – cca 1,3 km za vodnou nádržou po pravej ruke. V mieste, kde cestu križuje modrá turistická značka, treba zísť na prírodné parkovisko. Keď prejdete mostíkom cez potok, skalu už pred sebou uvidíte.

bouldering na Medvedej skale
Tance na hrane 7A+ (foto: Oli)
bouldering na Medvedej skale
Mokrý sen 7B+ (foto: Oli)
bouldering na Medvedej skale
Bludička 7C (foto: Adam)

Ku dnešnému dňu sa aktualizovaný sprievodca nafúkol na 32 bouldrov od 5A do 7C. Srdce oblasti tlčie jednoznačne v parádnom previse , no za zmienku nepochybne stoja aj bouldre v Stienke a na Potočárovi. Okrem kvalitného kremenca poskytujú aj krokovo pekné bouldre, medzi ktorými kvaky nenájdete (no dobre, až na dve výnimky).

bouldering na Medvedej skale
Brušné tance 6B+ (foto: Oli)
bouldering na Medvedej skale
Tance na hrane 7A+ (foto: Adam)

Previs patrí medzi najväčšie pozitíva Medveďky. Spoľahlivo vás uchráni aj pred náhlym dažďom. Pri intenzívnych zrážkach ale zvykne do dvoch hodín zatekať, tak s tým počítajte. Na druhý deň po daždi mu dajte vydýchnuť, no ďalším dňom to už opäť začne byť zväčša dobré. Za dva dni ešte lepšie.

Odporúčam si preliezť aj bouldre na Stienke a Potočárovi, Stienka ma aktuálne aj nanovo prečistený výlez, tak hor sa nebojácne na to!

bouldering na Medvedej skale
Lepidlo 6C+ (foto: Oli)

Z Medveďky sa stala výborná lokálna oblasť, kde si dobre zabouldruje široké spektrum bouldristov v pomerne variabilných líniách. Krátky prístup a dobré zázemie kvalitu oblasti len podčiarkujú. Pošuškáva sa, že jednu aktualizáciu Medveďka ešte určite zažije…

Užívajte!

Na stiahnutie: Sprievodca Medvedia skala

Oli

PS: Pre tých, ktorí chcú prísť o onsájty, prikladám malého video sprievodcu k niekoľkým bouldrom:

Lepidlo 6C+

Posledný zhasína 7A, Maslový motýľ 7A (po výlomoch a optimalizácii Lepidlo 6C+)

Mokrý sen 7B+, Suchý okraj 7A (dnes 6C+), Za veľkou mlákou Amerika 6C+ (dnes 6C), Brušné tance 6C (dnes 6B+), Lepideptorológia 7A, Húsenica 7B

Luciferín 7B+

Svetlonos 7B+

Tance na hrane 7A+

Komentáre

 1. ty stropy vypadají parádně.......
  Tomáš
 2. Tušil som, že Ťa oslovia
  Oli
 3. Stairway to Heaven 6C uz nie je? alebo sa zmenil nazov?
  Adam
 4. Posledný zhasína je v podstate predĺženie bývalého Stairway-u, s tým, že záver sa ide priamo a neodbáča sa doľava. Je to takto logickejšie a hlavne prirodzene predĺžené. Stairway ako varianta tak už nemá zmysel. Vzniklo perfektné a pre kratších poctivé 7A.
  Oli
 5. Dnes som bol pozrieť previsy nad hornou Medveďkou, profily pekné ale materiál je hodne lámavý. Škoda, z toho nič nebude.
  Oli
 6. bol som videl som, ale este som nad vsetkymi nezvitazil. Jedine co viem zatial povedat, je ze rozdiel medzi Motylom a prazdnou taskou je urcite viac ako pol stupna. najma ak sa ide na konci priamo hore a nie dolava ako v taske. Co sa tyka potocara, tak tam by som povedal ze ok. Na stienke som liezol Krtka a ten mi prisiel rovnako tazky ako Tobogan. urcite lahsi ako veci na potocarovi. Vysledok je, ze by som asi na stienke znizil nejake obtiaznosti a motyla by som dal o pol stupna hore. Posledny zhasina som skusal iba chvilu na zaver za uplnej tmy a tak som si nevsimol niektore nohy, ktore som potom nasiel az ked som pozeral stairway video. Urcite sa vratim dokoncit resty.
  ex-man
 7. Dík za názory. Jasné, určite to tak môže byť. Som zvedavý, čo povieš na Posledný zhasína a Luciferín. Sú to fajnšmekrovinky.
  Oli
 8. Dnes sme boli po dlhšej dobe pozrieť Posvätnú skalu nad Harmóniou a myslíme si, že má tiež bouldrový potenciál :o)
  Matis
  1. Prosím ťa ako si trafil na posvatnu skalu ja som sa 3x stratil pri jej hladaní. A akurát dneska idem konečne vyskúšať dolnú medveďku tak snáď ju nájdem :)
   Miti
 9. Určite má ale je hrozne chytovatá, čiže skôr na také ľahšie popoliezanie. Neviem, či má zmysel tam robiť sprievodcu. Možno niekedy, keď vyčerpáme ostatné. Zaujímavý je ten vysoký monolit nižšie, opäť však len ľahšie línie.
  Oli
 10. Som z Modry a viem že aj hore nad Medveďkou je pár pekných balvanov. Možno pôjdem dnes pozrieť ak by z toho niečo bolo pofotím a dám vedieť. :)
  Nikto
 11. Jasné, pošli foto, možno ma prekvapíš niečim, čo nepoznám.
  Oli
 12. Znova sa ozývam z dojmov po karpatských balvanoch...Medvediu skalu som už navštívil tretí krát tento rok, a tie stropy sú super a už mám za sebou tie 7A, čo pre mňa osobne znamená veľa. Posledný zhasína je ťažký podľa mňa, ťažší ako "život na hrane", ale ten je zase krásny a dlhý - naozaj klobúk dole, vymyslieť taký boulder je fakt už o skúsenostiach.
  Edgar

Pridaj komentár