Na potulkách Bratislavou

Keď som pred týždňom pri kozube na Končitej vravel Svišťovi kvetnaté slová o bratislavských šutroch, že načo jazdiť niekam ďaleko, máme nad mestom nejedno miesto, kde nám žula predostiera nadregionálne ponuky, ešte som netušil, že skloňujem najbližšiu sobotu.

Chvíľu som premýšľal, ktoré kúsky mu naordinovať na začiatok. Naozaj som chcel, aby sa ešte vrátil. Veľmi rýchlo mi z toho vzišli dve „P“. Predel a Perla.

foto: Oli

Dva tunajšie skvosty. Dva výrazy žuly. Dva balvany, ktoré by ste dnes mali navštíviť, nech zajtra môžete rozprávať o pozitívach života Dvakrát dlhšie.

foto: Oli

Začíname na Predeli, pretože opačné poradie by nemuselo byť vzhľadom k hryzavej žule na Perle šťastným riešením. Podmienka tu nie je dobrá, je relatívne teplo a vlhko. Posušíme, počistíme a medzitým sa k nám pripája aj Kubo s Hildou. Útok môže začať.

foto: Oli

Prvým cieľom je Návrat fóglov, bouldrová nádhera, klasika a srdce kameňa. Výlez je dnes nepríjemný, vlhký, s jemným podtónom zelenej, napriek tomu Svišť rýchlo prelieza. Odznie trojhlasná zhoda na 6C+.

foto: Oli

Zaujímavý je jeho prínos k pohľadu na nástup do bouldra Kung fu. Použitie päty hneď v prvom kroku kradne význam názvu, pretože nie sú potrebné bojové preplesky pravej hrany. Elegantné riešenie splodilo výsledný návrh klasifikácie na 6C+.

foto: Oli

Dostalo sa nám aj na Miskúzi, kde je ale potreba lepšej podmienky o niečo málo zreteľnejšia. Tu sa klasa dnes ustáluje na ťažšom 7A, pričom Svišť načrtne ešte zaujímavú alternatívu z rovnakého nástupu bez hrany. Kompletizácia ostáva otvorená. Rovnako aj parádny projekt napravo od Miskúzi. Ten bude so svojou klasou opäť niekde inde.

foto: Oli

Sú tri hodiny, obloha výrazne šedivie, presúvame sa na náš druhý dnešný cieľ. Je nutné, aby si nováčik vytvoril predstavu o líniách na Perle ešte za svetla.

foto: Oli

Zubatá žula nás víta zákonite majestátne, ako vždy. Krásna, suchá, studená. Začína sa Krížovou cestou a poskoky po ostrých lištách nám hneď hádžu na chrbát ťažký kríž. Svišť sa zatne a kríz(ž)ovú pasáž prezhybuje, ako sa na nízkeho silného bouldristu patrí. Morfo charakter bouldra si to v týchto prípadoch vyžaduje, preto aj nahodená klasifikácia 6C bude kolísavá.

foto: Oli

Ďalšou z klasík je Definátor. Porovnanie oboch bouldrov vyznieva práve v jeho prospech, ktorý je krokovo naozaj atraktívny, aj keď o niečo náročnejší (príklon k 7A). Pokusy za tmy, súbežne s výraznými úbytkami síl, posúvajú prelez na ďalšiu Svišťovu návštevu. Nemôžem povedať, žeby som sa z toho netešil, veď dobrý parťák na projektovanie je na nezaplatenie.

foto: Oli

A veru, do projektu som sa tiež zavesil ale pridlhé húpanie na ostrých lištách z toho nebolo. Svišť si prvé pokusy nechal až na ďalšie potulky Bratislavou.

foto: Oli

Už sa neviem dočkať. Pri predstavách o pokračovaní článku mám v prstoch revolúciu.

Oli

Komentáre

 1. oli, dajte vediet ked sa tu opat budete vesat... mna to osamote bavi cim dalej tym menej :) inak ti foglovia sa lezu bez tej hornej hrany? ja som to nikdy nesiel ako svist s chytom na pravacku... ja to leziem vzdy tak ako na videu... a boli nejaky pokusy v KungFu SD?
  ex-man
 2. Ked sa do bouldrov zavesia skuseni silni borci, vzdy to dopadne tak, ze klada s(p)adne... Ale pekne, gratulujem chlapci :)
  Mato
 3. No vždy nie, práve pri Definátorovi sme hovorili o zvýšení na 7A. Krížova cesta by tiež mohla byť asi 6C+. Ale každopádne, klasa sadne tým rýchlejšie, čím viac ľudí sa k nej vyjadrí. Tento proces u nás funguje stále pomerne pomaly a aj preto sú podobné návštevy strašne super.
  Oli
 4. Mišo, lezie sa to normálne aj s hranou, len si nepoužil chyt, ktorý my bežne berieme.
  Oli
 5. ...uz aby som mal skusenosti na vyjadrovanie sa ku klase :P
  Mato
 6. ..tym sa netrap, ja mam skusenosti habadej a furt to nevidim tak ostro ako hosi. Neverim ze sa klasa moze utriast - par borcov sa zhodne a to je vsetko. Ostatni sa nezhodnu, pretoze kazdemu sedi nieco ine
  ondro
 7. Vcera ked som zaspaval, vytvoril som si vlastnu klasu: lahke (prelezem onsajt, prip. v teniskach), tazke (prelezem) a velmi tazke (naprelezem). Na hrubu orientaciu je to super. Nevyhoda je, ze casom sa (snad) bude taketo hodnotenie posuvat...
  Mato

Pridaj komentár