Medvedia skala (Modra)

Za posledný mesiac sme si niekoľkokrát vybehli na Medvediu skalu a vzišiel z toho sprievodca. Lokál je to síce malý, ale výborný ako alternatíva na strávenie 2-3 hodín po práci, zvyčajne obetovaných zaprdenej bouldrovke.

Medvedia skala je roztrúsené zoskupenie menších kremencových skaliek. Pre bouldering je najzaujímavejšou Dolná Medvedia skala, ktorú tvorí výrazný strechový previs zo severozápadu a menšia stienka s jedným nižším balvanom z juchovýchodu masívu.

Dolnú Medveďku nájdete po pravej strane cesty vedúcej z Modry/Harmónie na Zochovu chatu – cca 1,3 km za vodnou nádržou po pravej ruke. V mieste, kde cestu križuje modrá turistická značka, treba zísť na prírodné parkovisko. Prejdete cez potok a odtiaľ už skalu uvidíte.

Do dnešného dňa sme pripravili 13 bouldrov od 5A do 7B, pričom je chválitebná predovšetkým ich rozmanitosť. Nájdete silové lezenie v strope, traverzy i kolmé problémy po veľkých chytoch.

foto: Oli

Medzi najväčšie pozitíva Medveďky patrí samotný previs, ktorý vás spoľahlivo uchráni aj pred náhlym dažďom. Pri intenzívnych zrážkach ale zvykne do dvoch hodín zatekať.

História lezenia na Dolnej Medveďke sa začala písať oveľa skôr ako sme my prvýkrát obuli lezečky, svedčia o tom i prítomné borháky. Niekde ešte možno nájsť starého sprievodcu s archaickou klasifikáciou a nákresmi, ktoré vtedy spravili tunajší lezci s lanom.

foto: Oli

foto: Oli

Dnes sa pôvodné cesty na Stienke bouldrujú, výška to dovoľuje aj bez strachu. Dopady sú až na jednu výnimku výborné. Bouldre sa tu vyliezajú, prelezy sú ľahké, a preto sme ich ani príliš nedočisťovali.

Veľmi rád spomínam na naše večerné sessions. Previs krásne rozsvietili už dve čelovky a mohli sme búšiť až kým nás svetlušky neposlali do pelíška…

foto: Bugi

foto: Oli

foto: Oli

foto: Bugi

V previse vznikli 4 parádne linky, klasa je ešte neučesaná, keďže bouldre nemajú veľa prelezov. Prosím všetkých, ktorý tieto skvostíky prebijú, aby vyjadrili svoje dojmy dole v diskusii. Sprievodcu budem priebežne aktualizovať. Vďaka.

Na stiahnutie: Sprievodca Medvedia skala

Oli

Komentáre

 1. ty stropy vypadají parádně.......
  Tomáš
 2. Tušil som, že Ťa oslovia
  Oli
 3. Stairway to Heaven 6C uz nie je? alebo sa zmenil nazov?
  Adam
 4. Posledný zhasína je v podstate predĺženie bývalého Stairway-u, s tým, že záver sa ide priamo a neodbáča sa doľava. Je to takto logickejšie a hlavne prirodzene predĺžené. Stairway ako varianta tak už nemá zmysel. Vzniklo perfektné a pre kratších poctivé 7A.
  Oli
 5. Dnes som bol pozrieť previsy nad hornou Medveďkou, profily pekné ale materiál je hodne lámavý. Škoda, z toho nič nebude.
  Oli
 6. bol som videl som, ale este som nad vsetkymi nezvitazil. Jedine co viem zatial povedat, je ze rozdiel medzi Motylom a prazdnou taskou je urcite viac ako pol stupna. najma ak sa ide na konci priamo hore a nie dolava ako v taske. Co sa tyka potocara, tak tam by som povedal ze ok. Na stienke som liezol Krtka a ten mi prisiel rovnako tazky ako Tobogan. urcite lahsi ako veci na potocarovi. Vysledok je, ze by som asi na stienke znizil nejake obtiaznosti a motyla by som dal o pol stupna hore. Posledny zhasina som skusal iba chvilu na zaver za uplnej tmy a tak som si nevsimol niektore nohy, ktore som potom nasiel az ked som pozeral stairway video. Urcite sa vratim dokoncit resty.
  ex-man
 7. Dík za názory. Jasné, určite to tak môže byť. Som zvedavý, čo povieš na Posledný zhasína a Luciferín. Sú to fajnšmekrovinky.
  Oli
 8. Dnes sme boli po dlhšej dobe pozrieť Posvätnú skalu nad Harmóniou a myslíme si, že má tiež bouldrový potenciál :o)
  Matis
  1. Prosím ťa ako si trafil na posvatnu skalu ja som sa 3x stratil pri jej hladaní. A akurát dneska idem konečne vyskúšať dolnú medveďku tak snáď ju nájdem :)
   Miti
 9. Určite má ale je hrozne chytovatá, čiže skôr na také ľahšie popoliezanie. Neviem, či má zmysel tam robiť sprievodcu. Možno niekedy, keď vyčerpáme ostatné. Zaujímavý je ten vysoký monolit nižšie, opäť však len ľahšie línie.
  Oli
 10. Som z Modry a viem že aj hore nad Medveďkou je pár pekných balvanov. Možno pôjdem dnes pozrieť ak by z toho niečo bolo pofotím a dám vedieť. :)
  Nikto
 11. Jasné, pošli foto, možno ma prekvapíš niečim, čo nepoznám.
  Oli
 12. Znova sa ozývam z dojmov po karpatských balvanoch...Medvediu skalu som už navštívil tretí krát tento rok, a tie stropy sú super a už mám za sebou tie 7A, čo pre mňa osobne znamená veľa. Posledný zhasína je ťažký podľa mňa, ťažší ako "život na hrane", ale ten je zase krásny a dlhý - naozaj klobúk dole, vymyslieť taký boulder je fakt už o skúsenostiach.
  Edgar

Pridaj komentár