Medené Hámre - lom

Upútavka z Medených Hámrov

Oli
Medené Hámre registruje mnoho z vás. Turisti, cyklisti, psíčkari, prímestskí rekreanti, trampi,geológovia, výtržníci, mafiáni, povaľači, milenci, pyrotechnici, svojpomocní stavbári, ba dokonca aj entomológovia. Ale čo bouldristi?

Nič. Teda minimálne do minulotýždňovej návštevy, kedy som na základe Ondrovho podnetunaplánoval návštevu údolia, aj keď pôvodne za inou horninou.

foto: Oli

foto: Kubo

Počas čakania na Kuba mi padlizraky do lomu. Očným laserom som rýchlo preskenovoval potenciálne možnosti. Senzory sa zrazu zastavili, začali hlasito vystrájať a ovládané čírim šialenstvom nedali mi sňať pohlady z krásneho balvana s chrumkavými hranami.

foto: Kubo

foto: Oli

Najkrajšie na tejto príjemne reálnej skutočnosti bolo, že onen borec nie je samotárom a v okolí má zopár (aj keď menších) súkmeňovcov. Rýchlo som prebehol aj horný vyvýšený level lomu, zaevidoval v hlave ďalšie možnosti a sfinalizoval dnešný plán.

foto: Oli

foto: Kubo

foto: Oli

Kubo to našťastie nedal na Godota, prišiel pomerne rýchlo, a odomykanie panenských smerov mohlo byť zahájané.

foto: Oli

Prostredie je tu veľmi ľúbivé. Veľký otvorený priestor pokrýva koberec vysokých tráv a sem tam šípkový kriak. V tomto období svieti slnko do lomu najviac doobeda. Po 14tej hodine sme sa užzačali kúpať v tieni. Berte to na zreteľ, hlavne ak by ste sa sem chystali v dnešných mrazivých teplotách.

foto: Oli

foto: Kubo

foto: Oli

Genéza balvanov je jasná, ale nezacítil som ani náznak osobného opovrhnutia voči nim. Práve naopak, prvý pohľad na budúce Mravčie vojny zanechal silnú odozvu, krásne výrazné hrany a slušné profily ma počas ďalších chvíľ posadili na zadnicu.

foto: Kubo

foto: Oli

Po posledných zážitkoch a informáciach sa stále utvrdzujem, že možno staré lomy u nás budú vedieť ponúknuť neobjavený potenciál na svojich popadaných odpadlíkoch.

foto: Oli

V komentároch na našom Facebooku sa objavili negatívne skúsenosti s vlastníkom pozemku, ktorý mával vo zvyku odhánať narušiteľov imaginárnych hraníc kadejakými drsnými rečami či besnými koňmi. Ďalšie skúsenosti vravia, že s ujom sa dalo vždy v pohode dohodnúť, ak ste mu vysvetlili, čo je vašim záujmom. My sme šťastie na uja nemali. Čas ukáže jeho skutočnú tvár. Ak vôbec.

foto: Oli

foto: Kubo

S Kubom sme obliezli prvý veľký balvan + ďalší na hornom poschodí. Tentokrát ostal čas iba na, do oka kričiace, línie, preto skorý návrat ostal povinnosťou. No a potom sa už môžete tešiť hádam aj na sprievodcu.

Oli

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *