Tea arch 7B, lezie Renča (foto: Tomaso)

Ako bouldrovali Slováci a Česi v roku 2018 (1. časť)

Oli

Aj tento rok sme sa niekoľko desiatok bouldristov a bouldristiek opýtali, na ktoré bouldre radi spomínajú, čo veselého zažili a čo ich zaujalo na scéne. Pri oslovovaní nehrali čísla rolu, prečítať si tak môžete o päťkách z Píly, sedmičkách z Fontáča aj o 8B-čkach z Magicu. Naším kritériom bolo „srdiečko“ a vášeň pre bouldering. A tá sa nepýta na výkon, len na radosť z objavovania a z lúštenia hlavolamov skrytých v balvanoch. Niežeby v tomto období nebolo lepšie bouldrovať (to platí vždy), zima však praje aj bilancovaniu a nasávaniu inšpirácie. Tak kým nám ruky začnú znovu opojne voňať zmesou magnézia a skaly, smelo do čítania.

1. Tvoje TOP 3 bouldre v tomto roku (ideálne by text mal obsahovať názov, obtiažnosť, oblasť a pár viet o bouldri/tvojom preleze/pocitoch) + fotky samozrejme (ideálne teba v bouldri), prípadne video (pri fotke aj napíš, kto fotil).

2. Čo v ostatnom roku považuješ za hodné zmienky z tvojho boulderingového života, prípadne z českej a slovenskej boulderingovej scény?


Ondrej „Humpi“ Švub

1.

The beaten path 8A, Rocklands, JAR

Na prvý pohľad parádna vysoká linka v jednej z nových oblastí Rocklands. Prvé pokusy sa zdali byť nad moje sily, ale so správnou dávkou podpory a neskôr i osvetlenia sa podarilo vyšliapanú cestičku zdolať bez pádu, čo ocenili najmä Renča a Adam, ktorí boli ten večer za chytačov.

Beaten path 8A (foto: Renča)
Beaten path 8A (foto: Renča)

Dussy manquant 7C, Rocklands, JAR

Ďalšia novinka nového sprievodcu nás aj s Tomasom zastihla kruto nepripravených. Klobúčik dole pred Fredom Nicolom, že stále dokáže liezť takéto veci. Kiež by to aj nám vydržalo tak dlho.

Pope´s prow 6C, Buttermilks, USA

Je to možno ťažko uveriteľné, ale tri roky vydržala táto nenápadná hranka odolávať mojim pokusom. Tento rok to konečne vyšlo, asi bola forma. :)

Pope's prow 6C (foto: Tomaso)
Pope’s prow 6C (foto: Tomaso)

2.

No a lezeckou udalosťou tohoto roka je pre mňa určite vznik Hier o bouldre. Nervydrásajúca brutálna hra na lezecké výjazdy, len pre silné povahy. Ako sa trip blíži ku koncu, začína totiž ísť takmer o život. #hraobouldre

Renáta Švubová

1.

Girlfriend problem 7A, Rocklands, JAR

Girlfriend problem sme objavili v roku 2017 v novej oblasti Kleinfontein. Je to krásna linka stropom, navyše sa top od začiatku tváril, že je na dosah. Nebol. :) Musela som prísť silnejšia a s väčším odhodlaním a tento rok to bola pre mňa proste povinná jazda.

Girlfirends problem 7A (foto: Ivo Capko)
Girlfirends problem 7A (foto: Ivo Capko)

Colin the Librarian 7A, Rocklands, JAR

Toto bol ďalší „pytel“, po ktorý som 45 minút šliapala do oblasti Fortress. Betu som si vyladila/pripomenula pomerne rýchlo, akurát sa všetkým zdala šialená. Uznávam, naozaj nebola pre slabšie povahy, no pri mojich 164 cm som iné východisko nemala. Každopádne, pre mňa veľmi cenný skalp.

Colin the Librarian 7A (foto:  Ivo Capko)
Colin the Librarian 7A (foto: Ivo Capko)

French Press 7A+, Buttermilks, USA

Keď ma Humpi pod tento boulder dotiahol, nepúšťala som sa do neho s veľkou vervou. Na prvý pohľad vyzeral tak, že neostane nič dlžný opisu v sprievodcovi: „Fontainebleau style slab“. Už samotný nástup odrádzal čudesným pohybom/pretlakom cez mikrolištičky, ktoré, samozrejme, parádne strieľali. Keď sa človek odlepil od zeme, začali šmýkať a robiť problémy nohy. Bilanciu – strhané nechty, rozbitá huba a odtrhnutá špička z lezečky –, ale prekoval skvelý pocit, že to bol boj, ktorý stál za to. Vrelo odporúčam.

French press 7A+ (foto: Humpi, Tomaso)
French press 7A+ (foto: Humpi, Tomaso)

Martin „Dexo“ Baratka

1.

Averzia 6A, Končitá, Slovensko

Prežíval som zvrátené potešenie z každého „vydverenia“, ktoré mi tento boulder pripravil. O nejaký čas neskôr mi Fero poslal video nehorázneho motokrosu, čo sa tam dá dať. Odvtedy si tento forever alone prelez dosť cením.

Vypálen buď Liehus Špiritus 4, Makita, Slovensko

Boulder, kde sa dá uprostred prelezu popremýšlať o zmysle života. Také mám fakt rád!

Vypálen buď Liehus Špiritus 4
Vypálen buď Liehus Špiritus 4

Obelisk 6B, Bratislava, Slovensko

Krásavec, do ktorého som dal snáď najviac pokusov v priebehu môjho bouldrového života. Aj napriek tomu som si ho obľúbil a snáď tohto starého kamoša ešte niekedy stretnem.

2.

Veľmi si cením aktivitu ľudí, čo neustále objavujú lokálne bouldre. Snáď neprešiel mesiac, aby sa mi o uši neobtrel nový boulder, kameň alebo celá oblasť. Radosť žiť v takejto komunite.

Michal Makuša

1.

Daň za hrubost 6C/+, Skály v údolí Černé, Česko

Projekty, na ktoré človek chodí ako na klavír, pri ktorých si prehráva v mysli večer pred spaním jednotlivé kroky, kde dolaďuje „v teréne“ každý detail, tie sa zapíšu do pamäti na dlho, niektoré aj navždy. Po 150-krát týmto ďakujem Patrikovi – Krištofovi Kolumbusovi jihočeského boulderingu.

Neočekávaný dýchánek 6C+, Loučovice, Česko

Ďalší z horúcich dní sa blížil ku koncu a my s Patrikom stúpame na vrchol Luče, aby sme si obzreli nové možnosti v okolí, prípadne vyskúšali niečo z už očistených balvanov. Nakoniec sme sa spotení zložili pod kameňom, ktorý Petr príznačne nazval Bananas. Dlhokánsky traverz po viac-menej tupej hrane s pár lištami, ktorej vzdialenosť od zeme rastie úmerne hladine laktátu vo svaloch. Slnko sa už chýlilo k západu, a tak som v súzvuku s ním potľapkal posledné obliny a vytlačil sa na hrote kameňa hore.

Neočekávaný dýchánek 6C+ (foto: Petr Schwarz)
Neočekávaný dýchánek 6C+ (foto: Petr Schwarz)

Unter den Lišten 6C, Loučovice, Česko

V staronovom sektore Nad zastávkou ostali voľné už len dva vyššie masívčeky. Kvôli blížiacemu sa termínu FBF 2018 sa ich Petr podujal v lete očistiť (ďakujem(e), a tak vzniklo niekoľko pekných a zároveň odvážnych smerov. Tento rok k nám zavítal aj jeden z otcov serveru lezec.cz a milovník highballov Jirka Sika; mal som radosť, že som sa k nemu mohol pripojiť pri lezení na jednu z týchto skaliek. Spoločnými (hlavne mentálnymi) silami sa nám podarilo vyliezť aj tento smer, v ktorom sa spája technický bouldrový problém po lištách v dolnej časti so silne morálovým dolezom v tej hornej. Okrem výšky tu hrá rolu aj špicatý balvan veľkosti býka priamo pod prípadným dopadom. Sú to však práve podobne silné momenty, ktoré nám dajú pocítiť, že žijeme (a užívame si to).

Unter den Lišten 6C (foto: Petr Schwarz)
Unter den Lišten 6C (foto: Petr Schwarz)

2.

Z mojej strany za zmienku stojí už len fakt, že som mal dosť veľké ťažkosti s výberom top bouldrov a asi trikrát som ich zmenil. Inými slovami, lezenia som mal asi raz toľko, čo pred rokom, alebo, aby som bol presný – boulderingu. Ten vyše tucet ciest s lanom nie je nič moc. A tak som si už musel fakt priznať, že som predsa len bouldrista. Kúpil som si „sitstartovku“ a bouldrové vrecko na magnézium. Uvidíme, čo bude budúci rok. :)

Čo sa týka lezeckého sveta, postupne som nadobúdal pocit, že 8A už nie je vôbec ťažký boulder a že ľudí, čo majú aspoň pár 8B(+), pribúda ako plastov v oceánoch. Nehovoriac o tom, že keď sa občas pozriem na instagramové profily elity (Nalle, Webb, Robinson, Woods atď.), píšu tam o dvadsiatom 8C FA, ktoré práve zdolali. Na jednej strane je to krásne, dobre sa to sleduje a teší ma, že sa delia o svoju radosť a zážitky. Na druhej strane premýšľam, prečo ešte nikto z tých „top of the tops“ nezopakoval Nalleho 9A, resp. nevyliezol svoje vlastné. Určite to nikomu nemám za zlé, len z toho môže u bežného pozorovateľa vzniknúť pocit devalvácie ôsmeho stupňa – predsa dnes to už lezie „skoro každý“. A preto želám do nového roku všetkým z elitného klubu, aby mali odvahu a drzosť vstúpiť konečne do stupňa deviateho. Už je, myslím, načase!

Alexandra Vöröšová

1.

La Marie-Rose 6A, Fontainebleau, Francúzsko

Fontáčovská klasika, ktorá ma stála pár šedín na hlave, ale aj spôsobila najväčšiu radosť za uplynulý rok. Boulder, ktorý už len zďaleka obchádzam, bol asi môj prvý projekt vôbec. Naučil ma hlavne to, že je niekedy oveľa ťažšie bojovať s hlavou ako silou.

Hop 6B/B+, Ostaš, Česko

Krásny hravý boulder, ktorý sme s Evkou Korcovou nevedeli nastúpiť. Veľmi nás bavili naše teoretické úvahy a následné praktické nezdarené pokusy. Ale cieľom bolo boulder vyliezť, a tak sme si nechali poradiť od skúsenejších: „Veď ruku daj sem, nohu vyššie a už to vylez!“. A vyliezli sme. Takto si predstavujem tímový prelez.

Hop hop 6B/+ (foto: Mišo Simandl)
Hop hop 6B/+ (foto: Mišo Simandl)

Vypálen buď Liehus Špiritus 4, Makita, Slovensko

Mám radosť z bouldrov, ktoré sú pohybovo zaujímavé, netreba v nich veľa búšiť a užívaš si ich od nástupu až po top. Jedným z nich bola aj táto platnička na Makite.

Vypálen buď Liehus Špiritus 4 (foto: Michal Simandl)
Vypálen buď Liehus Špiritus 4 (foto: Michal Simandl)

2.

Tento rok som navštívila snáď najviac nových bouldrových oblastí v Čechách a na Slovensku – Bor, Ostaš, Píla, Makita či lom v Plaveckom Podhradí, a musím povedať, že do každej jednej sa veľmi rada vrátim. Zažiť partiu ľudí, ktorí s nadšením o týchto miestach rozprávajú, ukazujú ti jednu linku za druhou a robia doslova živých sprievodcov, bolo obohacujúce, a časť tej pozitívnej energie a nadšenia preniesli aj na mňa, za čo som im veľmi vďačná.

Lukáš Petriľák

1.

New Base Line 8B+, Magic Wood, Švajčiarsko

Medzi moje top bouldre v tomto roku patrí New base line 8B+, na ktorý som potreboval len dva týždne. Je to boulder po ťažko držateľných oblinkách a mikrolištách s ťažkými fixami a zlými nohami. Je to v podstate balet po nestabilných stupoch s nedržateľnými chytmi. V tomto bouldri už zaberá celé telo a na jednotlivé pohyby je potrebná hrubá sila.

Schneebrett 7C, Magic Wood, Švajčiarsko

Po niekoľkých krokoch prichádza skok do lišty, zapätuje sa ľavá noha, poprechytávajú sa malé lišty a skok do madla. V tomto bouldri sa mi páčili jednotlivé pohyby a spôsob prevedenia krokov.

Adi Dassler 7C, Magic Wood, Švajčiarsko

V tomto bouldri sa mi páčil skok do lišty na bekend, po jej chytení je potrebné spevniť celé telo, aby ju bolo možné podržať.

2.

Posolstvo 8B/B+, Turniská, Slovensko

Na Turniskách som vyliezol projekt s názvom Posolstvo, ktorý som ohodnotil na 8B/B+.

Patrik Fabinger

1.

Lechtání hrozinek 6C/+, Jickovice, Česko

Tak letošní rok byl hektický, jako vždy. Času málo, ale lepší se to. Na fotce je boulder ze stoje po pravé hraně. Cca 6C/+ takze žádnej nášup, ale v klíči v krystalech ( příjemných!!) umí rozhodit. Ta hrana nalevo bude jiný kafe, výška 4m, oblast Jickovice, sektor Amfiteátr. Ač je to spíš oblast pro klasiky s železem, skýtá i možnosti boulderingu na pěkný žule s chyty, dírkami. Potenciál to má, ale spíš na obtížnost než na kvanta.

Lechtání hrozinek 6C/+ (foto: Patrik)
Lechtání hrozinek 6C/+ (foto: Patrik)

Andrejův 6C+/7A, Ostaš, Česko

Pak další kousek, který mě potěšil je Andrejův za 6C+/7A na Ostaši. Na první pohled, žeby flash? Nasrat! Menší kus, ale potřebuješ sílu v těle a s oblinami být kámoš. Takže to byl pěknej kus, ve kterym jsem byl rád, že se v topu nadechnu. :)

2.

Jinak na naší scéně se mi líbí, že furt se vyskytuji lezecké osobnosti, kteří vytvářejí nové směry a tlačí vývoj. Že nezdegenerovali jen na plastu při skákání jak na Velký Chuchli a nezapomněli na kořeny. Prostě to kouzlo hledání, nacházení. Ta nejistota či tušení úspěchu před vylezení boulderu či radost při nalezení sektoru či balvanu. Fakt jsem rad, že u nás na jihu se toho můžu s pár přáteli účastnit. Jedinečná doba, budu na to jednou vzpomínat. To se nebude opakovat. Tak zvedněte zadky, vypněte ten debilní rap a jděte bušit ven! Ještě furt někde ty směry jsou, ale víc jich nebude. Čus!

Pavel Kratochvíl

1.

Xavier’s roof 8A, Buttermilks, USA

Dlhší bouldrík s lištovým začiatkom, vrcholiaci v stropovom silovom cruxe a pretlačení cez dlaň. Moje prvé 8A vôbec, ktorým som zlomil svoju „kliatbu“ na americkom výjazde. Jeden z najunikátnejších a zároveň pohybovo najrozmanitejších bouldrov, aké som kedy liezol.

Xavier’s roof 8A (foto: Tomaso Greksák)
Xavier’s roof 8A (foto: Tomaso Greksák)

Atari 7A, Happy Boulders, USA

Tento americký skvost som si nemohol dovoliť vynechať vďaka expozícii a nádherným výhľadom z povestného „Volcanic Tableland“. Prova je ako odrezaná laserom zo sopečnej vyvreniny, a aj tak bolí, preto je rýchly prelez výhodou. Samozrejme, netreba zabudnúť na spoľahlivých spotterov, ktorých v tomto bouldri ocení každý.

Atari 7A (foto: Tomaso Greksák)
Atari 7A (foto: Tomaso Greksák)

Octopussy 8A, Magic Wood, Švajčiarsko

Tento švajčiarsky benchmarkový problémik potrápi asi každého pod 185 cm. Vychytávkami prešpikovaný boulder Octopussy preverí v každom smere aj ohľade. Pre mňa to bol jednoznačne najlepší výjazdový úlovok, ktorý by som si domov bez osobného sušiča chytov a psychickej podpory určite neodniesol.

Octopussy 8A (foto: Petra Koreňová)
Octopussy 8A (foto: Petra Koreňová)

Peter „Kmocho“ Kmoško

1.

K-PAX SD 7C, Držková, Česko

Asi môj naj boulder. Pohybovo nádherný problém, v ktorom je ohybnosť a dĺžka veľkou výhodou. Akože 8A, ale pre mňa najviac 7C. Trápilo ma to niekoľko návštev.

Morfium 7B, Chtelnica, Slovensko

Potom som sa strašne narobil v Morfiume na Chtelnici…

Morfium 7B (foto: Edo homola)
Morfium 7B (foto: Edo homola)
Morfium 7B (foto: Edo homola)
Morfium 7B (foto: Edo homola)

135 7B, Chtelnica, Slovensko

Ešte som celkom rád za 135-ku na Chtelnici, tá je asi ľahšia, ale pre mňa je klasa za odvahu, som nejaký bojazlivý.

2.

Teším sa z každoročného Fontáču, kde každé 7A má svoju hodnotu. Rád som aj za Makitu, že sa začalo chodiť a že borci popreliezali Medveďa.  Paráda, že Zavaky spravil 7C vo Fontáči, sám si načistil a sám si preliezol… A že sa spravil v Tatrách ten nový sprievodca.

Mojmír „Cyril“ Kandrík

Universal Mother 7B+, Spitz, Rakúsko

Estetická hrana na kameni Mogadishu s fakt peknými a zaujímavými pohybmi. Podarilo sa mi ju vyliezť tímovo s Ďurom Ravasom v pekný jarný deň, keď nás tam bolo viac a bola pohodička. Z môjho pohľadu sa v tomto roku začala nová „spitzková“ etapa pre bratislavský bouldering a Universal Mother je pre mňa jedným zo symbolov. Spitz je určite najlepšia oblasť pre posunutie BA boulderingu, keďže počet ťažkých bouldrov je priam nekonečný.

Universal Mother 7B+ (foto: Cyril)
Universal Mother 7B+ (foto: Cyril)

Metóda 7C, Liptov, Slovensko

Ťažko vybrať len jeden boulder z Liptova, keďže väčšina je úplná topka, napr. Centrálna stanica, Gravitačná anomália, Hlavný vypínač, Brušný tanec. Metóda je na peknom vysokom kameni a aj pohybovo je to zaujímavé lezenie po menších lištách. Na Liptove sa stretá nádherný bouldering s dobrou partiou okolo Jara, Kuka, Peťa a pod., ktorým patrí veľká vďaka za objavenie, počistenie a zdieľanie týchto skvostov. Pre mňa je to najlepšia slovenská oblasť, čo sa týka kvality, scenérie a možností. Na výjazde, keď sa mi Metódu podarilo vyliezť, sme s Ďurom bývali u Zavakyho a spoznali jeho parádnu rodinku. Fakt pohodový víkend, na ktorý rád spomínam.

Tigrí skok 7C, Tomášovský výhľad, Slovensko

Tomášák je moju srdcovkou, keďže som tu vyrastal. Tigrí skok je prakticky tréningové spojenie v strope v jaskyni. Každopádne ale krokovo pekný boulder, ktorý preverí silovo i vytrvalostne. Od prvého pokusu to chcelo asi tri roky, kým som to dorazil. V 2016 som párkrát spadol z posledného kroku, ktorý je zároveň najťažším. Tým, že boulder vedie cca 8 m stropom, padnúť v závere celkom naserie, ale dať ten posledný krok po tom všetkom je morda, samostatne to môže byť okolo 7A. Som teda rád, že sa mi to podarilo uzavrieť a môžem sa pustiť do niečoho nového. Už v 2016 som si rozliezol vedľajší Tripple zmotixx 7C+, ktorý od prelezu Miša Mareka nemá opakovanie. Zatiaľ som to ani neskrokoval, je to masaker a myslím si, že reálne by to mohlo byť aj 8A.

Chtelničanka 7B, Chtelnica, Slovensko

Vďaka miestnym chalanom máme hodinu od Bratislavy neskutočnú oblasť. Fakt veľká vďaka za vašu robotu a čas. Viacerí ohŕňajú nosom nad kamienkami, zúbkami, vykopanými nástupmi. OK, možno to nie je Rocklands, ale nájdu sa tu neskutočné bouldre. Napr. Chtelničanka je pohybovo totálna lahôdka, ktorú určite netreba obísť. Vyvolávač slaniny? Ani vo Fontáči by sa nestratil. Na Chtelnica Boulder Sešn 2018 som bol príjemne prekvapený, koľko pekných bouldrov sa tu nachádza, či už sú to 6B-čka alebo ťažšie veci. Zároveň tu ostáva kopec projektov – napr. spodkom od Popa cez Šakty do Primitíva bude podľa mňa veľmi vážna vec. Chtelnica mi prirástla k srdcu. Zároveň je to jedna z oblastí, kde sa dajú popri bouldrovaní nájsť huby!

Chtelničanka 7B (foto: Ondro Valentín)
Chtelničanka 7B (foto: Ondro Valentín)

2.

Po minulom roku, keď som 9 mesiacov neliezol pre potrhané väzy v kolene, ma táto sezóna veľmi potešila. Podarilo sa mi pomerne často chodiť na skaly (dík Evke za trpezlivosť), navyše už nie sám, vďaka čomu som sa od ostatných veľa naučil. Dík hlavne Mirovi, ktorého nikdy netreba dvakrát prehovárať, aj keď je vonku hnusne. Fakt to bol lezecky dobrý rok. Dúfam, že aj v 2019 sa podarí čosi poliezť na skalách a udržať pravidelnosť v tréningu. Mám vyhliadnuté nejaké pekné bouldre a oblasti, kam by som sa rád pozrel.

ClimBeer bouldrová sezóna 2018 from cyril on Vimeo.

Mám pocit, že bouldrová scéna na Slovensku sa pomaly ale isto začína približovať českej – čo je určite veľké pozitívum. Nikdy u nás nebolo toľko ľudí, čo by vedeli dať bouldrové 8A (a viac). Lezecky sa mi páčil Aďo Capko, tento rok sa riadne posunul, poliezol hodnotné veci a je radosť pozerať sa, ako sa hýbe na skale (raz by som aj ja tak chcel). Vidieť Paliho v Spitzi bol tiež zážitok, chalanom to parádne lezie. Dúfam, že ich obídu zranenia a časom môžu začať dýchať na chrbát Števovi. Ten mal neuveriteľnú sezónu – gratulácia a nech sa darí aj v 2019!

Ľubica Fandl Drangová a Matej Fandl

1.

Dvojtakt 4, Píla, Slovensko

S mojím manželom Matejom sme tento rok najviac liezli na Píle a v Rači. Píla sa nám zapáčila aj vďaka sympatickej dedinke, odkiaľ sme vychádzali búchať 4-ky a 5-ky. Svojou nenápadnou eleganciou si nás získal Dvojtakt 4 – oproti podobným bouldrom bol taký viac po lištičkách a chvíľu nám trvalo ho rozlúsknuť. Veľmi dlho nás zabávalo aj 10 čertov 5B v sekcii Lovec, ktorých sme síce nedoliezli, ale užili si kopec zábavy. Zábavné boli tiež pohľady okoloidúcich, keď ich v prudkej zákrute čakali podivíni na skale.

10 čertov 5B na Píle (foto: Matej)
10 čertov 5B na Píle (foto: Matej)

Turista 5A, Bratislava, Slovensko

Dokonalým miestom pre príležitostných lezcov a priateľov nelezcov je Bratislavská perla nad Račou. Pekný les a ohnisko, kde sa človek po náročnom výkone môže potešiť karcinogénnym špekáčikom. Matejovi sa páčil Turista 5A, ktorý je na samotnom ikonickom kameni Perla. Určite mu učarovala najmä celková dramatickosť, ktorý tento boulder ponúka. Ja osobne mám rada Samotára, ktorý je krásne zasadený uprostred lesa, je jemný a pritom pohybovo bohatý. Taký Ihranko 3 poteší dušu každého začínajúceho bouldristu.

Turista 5A (foto: Ľubica)
Turista 5A (foto: Ľubica)

Krteček 5C, Píla, Slovensko

Dňa 8. apríla sme si kúpili bouldermatku,čo do nášho lezeckého života prinieslo nezávislosť a príležitosť spontánne hocikedy vyraziť. Veľký míľnik bol pre mňa Krteček 5C na Píle. Pozdravujeme senseia Fera P., ktorý nám dal tipy a triky, ako tento projekt zdolať. Veľkú radosť máme z našich kamarátov a súrodencov, ktorí začali tento rok liezť a odvtedy sú pravidelní návštevníci lezeckých stien (čaute Juliana, Palo, Zuzka, Veronika, Rasťo). Na začiatku to nie je ľahké a zúfalstvo odradí nejedného počiatočného nadšenca. Ale krása je v problémoch <3.

Štěpán Stráník

1.

Radioman 8A+/8B a Phew York 8B, Brno, Česko

Radioman 8A+/8B a Phew York 8B v jeden den, vážím si těchto boulderů jelikož jsem dohromady oba zkoušel 8dní.

Nápoj Lásky SD 8B a Intensito 8A+/8B, Sloup, Česko

Nápoj Lásky SD 8B a Intensito 8A+/8B v jeden den. Opět jsem musel pořádně zkoušet a trvalo 5 dní než se mi podařilo zřetězit tyto problémy.

Fuse 8B+, Kremstal, Rakúsko

Krásný zážitek! Nevím jestli to má odpovídající klasu, ale měl jsem formu a strop se mi zdál hodně těžký.

2.

Splnil jsem si sen, že jsem se podíval na Světový pohár do Vailu. Brácha tam už párkrát byl, takže jsem měl full servis. Jenom samotný let byl náročný. Závody se konaly v rámci Mountains Games, přirovnal bych to k fesťáku v Teplicích. Bylo tam plno otatních sportů, navíc v krásném prostředí hor a v nadmořské výšce 2500 m.n.m.

Adam Blahutiak

1.

Minky 7B, Rocklands, JAR

Dnes už ultra klasika v jednom z najstarších sektorov Far Plateu. Boulder známy hádam z každého videa o Rocklands pomenovaný po známej bikiny modelke z JAR. Pri prvej návšteve sa mi podarilo všetko skrokovať za použitia bety s kolenačkou, pri ďalšej som ju už nemal a koleno mi nesedelo, tak som musel podľa toho upraviť soft. Boulder už zjavne pocítil nájazdy lezcov – chyty začínajú byť nepríjemne vyšmýkané, no na kráse mu to neuberá. Povinná jazda pre každého návštevníka.

Minky 7B (foto: Tomaso)
Minky 7B (foto: Tomaso)

Anvil Crawler 7C, Rocklands, JAR

Jeden z najnovších prírastkov v novom sektore. Anvil Crawler predstavuje môj absolútny anti-štýl: kombinácia kútika s nohami na trenie a horizontálnej špáry na sotva jeden článok prstov. O to viac ma teší, že boulder po niekoľkých návštevách a xy pokusoch nakoniec neodolal. Klasifikácia sa časom usadí asi nižšie, ale pre mňa to ostane vybojovaný kúsok, ktorý si budem vždy ceniť.

Anvil Crawler 7C (foto: Tomaso)
Anvil Crawler 7C (foto: Tomaso)

Universal Mother 7B+, Spitz, Rakúsko

Podla mňa to naj z tohto roku sa nachádza o kus bližšie ako africké skvosty – zhruba 2 hodiny od Bratislavy v lome pri dedinke Spitz na jednom z najbližších kameňov. Veľká vďaka patrí Cyrilovi za to, že nás navnadil a na pár týždňov spravil závislých na tomto mieste (kým nás teplé počasie nevyhnalo). Boulder sa mi zdal neleziteľný, až postupne som sa po malých kúskoch učil jednotlivé kroky. Nakoniec dorazil deň D, keď sa snúbili podmienky a všetky potrebné sily a ja som prešiel najťažšiu pasáž a bol schopný vypadnúť z ľahkého mantla. Žiaľ, bola to posledná session na jar. Dúfam, že vychytám aspoň jedno poobedie s podmienkami a tento skvost si v čo najbližšej dobe doleziem.

Universal Mother 7B+ (foto: Cyril)
Universal Mother 7B+ (foto: Cyril)

2.

Dalo by sa povedať, že sezóna sa nakoniec vydarila nad očakávania, keďže som zápasil so zápalmi lakťov a liezol som reálne až od marca. Za hodný zmienky považujem hlavne neustály rozvoj boulderingu na Slovensku – v našich kopcoch a horách pribúdajú stále nové oblasti či sektory. Ďakovať treba ľuďom ako Oli, Zavaky, Kmocho, ale aj ďaľším. Pre zarytých preglejkárov sú tu zase stále nové možnosti na pribúdajúcich stenách. Treba len dúfať, že sa trend udrží a lezenie to ešte potiahne na ďalšiu úroveň.

Petra Koreňová

1.

Kings of Salento 7A a Arty 7A, Magic Wood, Švajčiarsko

Tak ja som tento rok na seba naozaj hrdá, podala som nečakaný výkon a prekonala samu seba – aj keď vôbec nie lezecky. Absolvovala som tri operácie nohy, a po každej som si myslela, že už som zdravá a naplno sa pustila do tréningu. Asi dva-tri mesiace som trénovala bez ľavej nohy, čo sa pozitívne odrazilo na mojej sile a kondícii. A samozrejme, mentálna stopa je tiež nezanedbateľná. Človek ani nevie, aká sila sa v ňom ukrýva, až kým nie je nútený siahnuť na dno svojich schopnosti. A tak ja som na to dno klesala celé leto v Averse v potoku, pretože hore do lesa som nevedela prejsť. Tak som si radšej v ľadovej vode močila nohy.

Anty 7A (foto: Šimon Zentko)
Anty 7A (foto: Šimon Zentko)

Môj tohoročný projekt nemal číselnú obtiažnosť. Chcela som byť len opät zdravá, chodiť a liezť. Keď som sa na jeseň postavila na obe nohy, ako bonus som ešte v mojom magickom lese vyliezla dve 7A: Kings of Salento a Arty. Nie som ale zberačka čísel, ja počítať ani neviem, veď vlastne ani dobre neleziem; ja sa len chodím do lesa hrať a fascinujú ma pekné linky na šutroch a krásne pohyby.

2.

Ani svetovú scénu som tento rok moc nesledovala; môžem len povedať, že je zážitok vidieť liezť Giuliana Cameroniho. Ale ešte viac obdivujem prístup Freda Nicola a Bernda Zangerla k boulderingu, ku kameňom, k lesu a k prírode všeobecne. Občas mám pocit, že niektorí mladí nádejní bouldristi tie šutre doslova znásilňujú. A pýtam sa sama seba, ako je to na svetovej scéne s dopingom v tomto športe a kde sú jeho hranice? Bouldering sa stal masovo obľúbeným, každý do neho prináša niečo iné a tým ho obohacuje, inovuje alebo, žiaľ, aj degraduje. Naivne si želám, aby si ľudia čistili po sebe chyty a nenosili do lesa odpadky. Šutre nesmieme znásilňovať a privlastňovať si ich, ale ich s láskou a úctou preliezať. Čiže pre mňa sa nadpriemerným a uznaniahodným výkonom na svetovej, rovnako aj lokálnej scéne stáva čistý a neinvazívny prístup k boulderingu, prírode a krajine.

Lukáš Ágh

1.

Hermelín 7A, Sněžník, Česko

Na prvé miesto dávam Hermelín 7A na Děčínskom Snežníku. Problém som skúšal už mnohokrát, no nikdy som sa tam nevedel poriadne poskladať. Stačilo však objaviť program, ktorý sedel na moje telesné proporcie, a o prelez bolo postarané. Samozrejme, pomohlo aj povzbudzovanie mojich roztlieskavačiek.

Chasseur De Prises 7A, Fontainebleau, Francúzsko

Za prelezenie tohto bouldra som vďačný najmä kamarátom. Po úspešnom preleze Adama a Oliho a skracujúcemu sa časovému oknu pre otcov (na rad sa dostávali bouldrujúce mamy) som sa hecol a dvakrát spadol z posledného ťažkého miesta. Fotoaparáty cvakali, energia a čas dochádzali, ale motivácia vyniesla moje unavené telo na vrchol tohto hviezdičkového skvostu.

Chasseur De Prises 7A (foto: Oli)
Chasseur De Prises 7A (foto: Oli)

Koi 7A+, Bahratal, Nemecko

Počas rýchleho výjazdu na sever som hľadal „projekt“ na efektívne využitie nahromadenej palacinkovej energie. Vhodným kandidátom sa javil byť Koi 7A+. Malé chyty a ťažké telo sa však ukázali ako nie práve najvhodnejšia kombinácia. Rýchle vytrávenie v previsnutom Wild East-e za 7A+ však našťastie vrátilo do hry pôvodný plán. Niečo však stále nehralo a boulder sa nechcel poddať. Nebyť osvedčených rád Dr. Čumpelíka v podaní jeho padawana Kuba, išiel by som domov smutný. V ďalšom pokuse používam v kľúčovom mieste malíček a padám až z ďalšieho kroku. V každom prípade úspech. Prelez som si ušetril na záver dňa a spokojný som mohol zase doplniť energetický deficit.

2.

Zmienil by som sa hlavne o novom lezúcom členovi našej rodiny, kde spottovanie a dohliadanie na hladký priebeh prvých lezeckých pohybov zhltli viac času ako samotné bouldrovanie. Na druhej strane som nesmierne vďačný za spoločné chvíle a taktiež inšpirovaný Magduškinými pohybovými schopnosťami. Z česko-slovenskej scény veľmi kladne vnímam podobnú životnú situáciu ďalších špičkových lezcov, čo nám dáva možnosť tráviť spoločný čas s našimi ratolesťami pod skalami a vzájomne sa obohacovať. Či už lezecky alebo ležiačky.

Jakub „Skočák“ Skočdopole

1.

Maniac 7B, Rocklands, JAR

No Maniac byl hodně dobrý test piece. I když je to hodnocené jako 7B, vůbec bych se nedivil, kdyby se někdo začal hádat o tom, že mu to přijde spíše jako 7C než 7B. Tenhle bouldr je specifický tím, že se nedá rozdělit na určité pasáže, ale je to ten druh, u kterého se nadechneš, namáguješ a lezeš. Každý krok mi přišel hodně těžký a ještě jsem se málem vysypal z výlezu, protože byl ještě dost těžký. Neměl jsem vyhráno, dokud jsem nestál úplně na hoře. Přelez byl v hodně podobném duchu, jako když lezeš těžší bouldry. Celou dobu jsem byl na spadnutí a všechno se seběhlo náhodou. Určitě bych Maniaca zařadil mezi směry, které by si měl každý, kdo navštíví Rocklands zkusit.

Maniac 7B (foto: Zdeněk Blažek)
Maniac 7B (foto: Zdeněk Blažek)
Maniac 7B (foto: Zdeněk Blažek)
Maniac 7B (foto: Zdeněk Blažek)

Willie York 8A+, Brno, Česko

Willi je bouldr, kterého si hodně cením už jen z toho důvodu, že jsem se na něj při krokování nevykašlal. :D Jedná se o bouldr, který začíná silovou pasáží po velkých chytech ve stropě a dále se dostává na hranu a na ní se člověk musí nadechnout a uvědomit si, že teď přichází technické 7B+, ve kterém nesmí udělat chybu. Celá linka mi zabrala cca 3 a půl hodiny z čehož jsem 3 hodiny ladil 7B+ výlez. I když vzhledově Willie nevypadá nic moc, krokově stojí za to! No a ještě prodloužení za 8B to už je jiná pohádka… : )

Steak House 8A+, Rocklands, JAR

Steak House je snad nejlepší bouldr, co jsem kdy vylezl! Zabral mi dva dny a dohromady 7 ostrých pokusů. Projektování byla super zábava, už jen z toho důvodu, že je to úžasný strop s atletickými kroky, otočkami o 360° a nejtěžším krokem na konci v podobě krásného a na koordinaci náročného poga. Ke zkoušení tohoto bouldru jsem se dostal náhodou za popudu Štěpána Pochmana. Vyrazili jsme ve dvou a potkali se s Američany Chadem Greedym a Isabelle Faus, kteří lezou ligu a bylo fajn s nimi tenhle bouldr zkoušet. Prvním ostrým jsem dolezl na konec a spadl jsem z posledního kroku. Poté se to stále dokola opakovalo. Až po restu do sebe všechno krásně zapadlo a já si mohl vychutnat výlezovou madlovačku. (Video přelezu u sebe má Chad Greedy, tak aspoň přidávám video z neúspěšného pokusu.)

2.

Letošní sezóna byla hodně jiná od předešlých. Vykašlal jsem se pro tento rok na mládežnickou repre a začal jsem se soustředit jen na skály. Díky tomu jsem se podíval do míst, kde jsem ještě nikdy nebyl a vylezl jsem kvanta bouldrů, které byly fakt moc pěkné a bylo těžké si z nich vybrat 3 a popsat je. Povedlo se mi posunout svojí obtížnostní laťku v boulderingu z 8A na 8A+/B z čehož jsem byl hodně vykulený, protože můj cíl pro tuhle sezonu byl pouze bouldr za 8A+. Tento rok mi nadělil do lezeckého života hodně pádů i výher a jsem rád, že jsem to všechno ustál, mohl jsem s přáteli objevovat, blbnout a užívat si života.

Ondro Valentín

1.

Imaginácia 7B+, Plavecké Podhradie, Slovensko

Pamätám si, že keď som pred viac ako 20 rokmi začal liezť, tak som prvé tri mesiace skoro každý deň strávil traverzovaním na múriku pod židovským cintorínom. Bola to super škola techniky a každému začiatočníkovi to vrelo odporúčam. Bouldre ako ich dnes poznáme, vtedy u nás prakticky neboli; a bez lana sa liezlo buď sólo, alebo teda traverzy. Práve tento horizontálny pohyb po skale je pre mňa skvelým premostením medzi športovým lezením a boulderingom. Tento rok som sa k traverzom spontánne vrátil a práve najlepšie línie, ktoré som preliezol, nesmerujú ani tak hore ako skôr pozdĺž.

Imaginácia 7B+
Imaginácia 7B+ (foto: Oli)

Objavenie a prvý prelez Imaginácie 7B+ v starom lome v Plaveckom Podhradí. Táto linka, ako aj celý šuter akoby z neba spadli. Nielenže svojím umiestnením pripomínajú prostredie pristátia Majky z Gurunu, ale sú na naše pomery rovnako kozmické a prekvapivo impozantné. Takýto traverz po parádnych sklopených lištách je pre môjho vnútorného boulder fanatika darom z hlbín predstavivosti.

Chtelničanka 7B, Chtelnica, Slovensko

Co vám povím? Linka jak lusk, zasa traverz, super chyty, dlhý náčah, ktorý mi najprv nešiel, a tak FA-čko šupol Andrej Hyža. No keď Mišo s Luigim na Chtelnica Boulder Sešn vymysleli pätičku, hneď to šlo rázem, až som čumel, že čo som tam dovtedy řešil. Ďalší do série chtelnických 7B skvostov.

Chtelničanka 7B
Chtelničanka 7B (foto: Oli)

Poníženie 7A, Chtelnica, Slovensko

Ďalší krásny nový traverz v Chtelnici po pekných chytoch s luxusným výlezom cez oblinový boulder Bandero 5C.

Poníženie 7A (foto: Ondrej)
Poníženie 7A (foto: Ondrej)

2.

Pozerajúc sa naspať vidím ešte kopec bouldrov a momentov pod skalami, ktoré ma tešia. Ďalšie super nové linky ako Puta 7A, Bolí horí 6C+, Vari akčný guláš 7A+ sme s chalanmi predstavili ako novinky na tohtoročnej Chtelnica Boulder Sešn, ktorá bola iná ako minule – viac komorná i pokorná, no pre mňa príjemne hrejivá pri ohni i pri srdci. Celkovo je výborné, akým smerom sa uberá outdoorový boudering na Slovensku – že ho ľudia čím ďalej viacej oceňujú a že pod šutrami stretávam ľudí, ktorí to tu majú rovnako radi ako ja. Dáva mi to ďalšiu motiváciu do hľadania nových smerov a už teraz sa teším na všetko nové, čo nás ešte čaká.

Andrej Capko

1.

Nairobi SD 8A+, Spitz, Rakúsko

Nairobi pre mňa zavŕšilo naše jarné pôsobenie v Spitzi a spravilo bodku za parádnou jarnou žatvou. Vyhliadol som si ho po prelezení stand staru za 7B+, no odvahu vôbec sa o niečo také pokúsiť, mi dodalo najmä prelezenie môjho prvého 8A Pussy dose na tom istom kameni. Lahôdkou po výdatných krokoch po malých lištách je parádny záverečný skok. Keď sa mi ho nakoniec podarilo podržať, zaplavila ma vlna totálneho nadšenia. Máloktorý krok v akomkoľvek bouldri bol pre mňa tak esteticky pekný. Som za Nairobi aj za celý Spitz neskutočne rád – okrem toho, že mi lezenie po ostrých lištách veľmi sedí, obľúbil som si aj pohodu s koťogom na vyhrievacom kameni, trojminútový nástup cez železničný mantel a doteraz mi natriasa bránicu, keď niekto spomenie „hafburger“ či „štekačky“. A keď nastanú skoré jarné podmienky, teším sa, ako si znova zhobľujem prsty na mnohých projektoch, ktoré v opustenom lome čakajú!

Nairobi 8A+ (foto: Cyril)
Nairobi 8A+ (foto: Cyril)

Ilúzia 8A, Končitá, Slovensko

Splnený sen. Končitá bola mojou prvou bouldrovou oblasťou a na Ilúziu som sa pozeral, keď ešte bola ozajstnou ilúziou. Pamätám si moje prvé zúfalé pokusy nastúpiť do La Prow, keď som nebol schopný odlepiť zadok od zeme; a aj rozpravy o končitskom projekte s Peťom Gašiakom. Prova je pre mňa srdcovou záležitosťou Končitej, ja i moje prsty sme si z nej odniesli mnoho pekných aj boľavých spomienok. Ilúzia je v podstate zakončením hry, ktorú som si rozohral už pri prvej návšteve. Postupne som riešil hlavolamy a poskladal Le Wall, neskôr La Prow, po istom čase som k nim pridal Fly like an Eagle a minulý rok som dokončil Prow & Wall. Ilúziou som vyriešil celý hlavolam a dokončil parádny level bouldrovej hry. Radosť a prekvapenie, že zrazu všetko zapadlo a ja sa ocitám na vrchole, mi tancuje v hrudi ešte aj teraz. Ešteže je tých levelov toľko, koľko si človek vytvorí.

Shining stand 7C, Silvretta, Rakúsko

O Silvrette som počul veľa, no až túto jeseň som mal tú česť okúsiť, o čom je jej kúsavá rula. S Ďurom Ravasom sme ju navštívili koncom septembra a treba uznať, že chválospevy boli na mieste. Nekonečné sutinové more skrýva skvostné bouldre a mne v pamäti najviac utkvel Shining. Originálna verzia za 8A je ikonou oblasti, pôvodne sme si na ňu však zálusk nerobili. Chuť vyskúšať ju, prišla až vtedy, keď Peťo Gašiak ponúkol variant zo stoja, ktorý by sa mal pohybovať okolo 7C. Pod bouldrom som však už vedel, že aj keby stand neexistoval, musel by som boulder vyskúšať. Shining má pre mňa všetko, čo v bouldri hľadám – ostré lišty, krásny násad cez pätu aj mantel do platne, výšku aj estetiku. Poslať stand verziu na flash mi spravilo veľkú radosť a zodpovedne som sa vo výleze vybál a vytriasol, už teraz sa mi však potia prsty pri pomyslení na originál sit-start, ktorý pri najbližšej návšteve určite vyskúšam.

Niviuk 7C+, Silvretta, Rakúsko

Keďže ma chalani v Shiningu poctivo chytali a Flash sme aj tak nikto nečakali, fotky z neho nemám. Pridávam teda aspoň video z iného parádneho úlovku. Niviuk 7C+ patrí medzi ďalšie často lezené línie Silvretty a jeho prelez mi zabral dve návštevy. Ďuro bol aj napriek bolestiam brucha ochotný sa tam aj v posledný deň so mnou vytrepať a vďaka tomu ho máme aj na videu.

2.

Pre mňa sa rok 2018 niesol v znamení balvanu. Na bouldroch som strávil väčšinu jari, čo-to aj v lete a na jeseň; a aj na slovenskej scéne sa toho udialo pomerne dosť. Rád by som spomenul stále nové a nové počiny na mieste, kde neznalí o bouldroch ani nesnívajú – v Malých Karpatoch. V Limbachu pribudlo viacero bouldrov ľahších i ťažších, zaujímavé možnosti sa otvorili na kameni v Plaveckom Podhradí-Lome a upgrade dostala aj Chtelnica, kde sme si novinky mohli odskúšať na vlastnej koži počas Chtelnica Boulder Sešn. Veľká vďaka patrí Olimu Vysloužilovi a Ondrovi Valentínovi –karpatskej údernej dvojke – ktorí sa postarali o očistenie a prelezenie mnohých nových liniek, ale samozrejme každému, kto pridal ruku k dielu, aby sa nám to slovenské „liepanie“ naďalej rozvíjalo.

Z výkonnostného hľadiska bol asi najväčšou mašinou Pišta Bednár: 2 x 8B+ a 4 x 8B! Je paráda, že Pišta stále drtí, a rád si prečítam aj jeho facebookové príspevky (ten posledný som nestihol, ale keď si nájdem voľnú hoďku, vrátim sa k nemu). Ďalšou výraznou stálicou je už dlhé roky Tomaso Greksák a myslím, že spolu s Climbing Busom robí parádnu robotu. Veď čo môže byť lepšie ako preglejkár, ktorý ti po týždni vo Fontáči povie: „Tak to bola paráda, kedy je ďalší turnus?“

Počas Tomasovej absencie na HUDY Tatry Boulder Blaste sme so Zavakym prevzali štafetu a v Mengusovskej doline sa nám podarilo otvoriť viacero pekných línií (a sektor má potenciál ešte na omnoho viac). Vďaka všetkým, čo prišli, ako vždy to bola paráda a som veľmi rád, že sme mohli tatranským balvanom dať zas o niečo krajší dizajn. Mám radosť aj z viacerých prelezov makitského Medveďa 8A, ktorý sa podaril aj mne; klasa sa mierne zakolísala, uvidíme, čo povedia ďalší. Na záver chcem ešte dodať, že je pre mňa potešením byť súčasťou bouldrovej sekcie časopisu Horolezec a dúfam, že sa nám ju spoločnými silami podarí aj ďalej zveľaďovať, nech nám rastie do krásy.

Andrej Ďuriga

1.

Gladiator FA ?, Tatry, Slovensko

Jedná sa o boulder, v ktorom som sa za posledné roky najviac bál a najviac bojoval. Výlez po kamienkoch v platni  a na neistej nohe… Krásna príroda, parádny boulder!

Wenn kaudrick butter war 8A, Zillertal, Rakúsko

Boulder mi sadol. Jedná sa o traverz kúsok nad zemou. Bol to boj so psychikou, keďže posledné pokusy som padal na konci, ale stále skôr a skôr. Za „múkania“ kráv sa mi pri chladných podmienkach nakoniec podaril prelez. Radosť neskutočná! Predsa len, prvé sa vylezie len raz.

Nevinnosť 7B+, Končitá, Slovensko

Niekoľko rokov som sa ho snažil zdolať, no odolával. Neviem či som zosilnel, alebo som ho uchodil. Po preleze niečoho tak dlho lezeného si človek uvedomí, čo mu boulder dal, ale aj čo mu vzal. Jedna dlhá kapitola sa uzavrela.

Nevinnosť 7B+ (foto: Majka)
Nevinnosť 7B+ (foto: Majka)
Nevinnosť 7B+ (foto: Majka)
Nevinnosť 7B+ (foto: Majka)

2.

Sám na sebe si uvedomujem, že sa často vnútorne porovnávam s druhými lezcami a leziem preto, aby som vyliezol niečo ťažké, ideálne veľa ťažkých bouldrov a ciest. Pri spomienke na tento rok si však spomínam na veľa vtipných momentov, krásnych zážitkov, super ľudí, radosť zo svojich prelezov, ale aj z prelezov druhých. Najviac som si však užíval chvíle, keď sme s Majkou skúšali rovnaké bouldre. Pre mňa to je nová dimenzia lezenia. Stále ma na lezení má čo prekvapiť.

Tomaso Greksák

1.

Pre niekoho je možno ľahké vybrať hajlajty svojej sezóny a vtesnať ich do troch významných bouldrov. Ja sa viem, žiaľ, ledva vtesnať do troch výjazdov. Nepatrím medzi projektantov, ktorým sa celý výjazd alebo pol rok točí okolo jedného bouldra. S Humpim nám často vravia, že lezieme pod svoje možnosti, my sa však na bouldering len pozeráme cez vlastnú optiku. Lezieme v rámci svojich možností všetko, čo ide rýchlo, ale potrápi nás dosť na to, aby sme z toho mali radosť.

Svoj rok by som rozdelil do troch príbehov. Prvý je boj so starými démonmi. V Bishope v Kalifornii som bol už dosťkrát na to, aby som si ich tam pár nechal, a hneď z kraja roka som mal príležitosť sa s niekoľkými z nich popasovať a poslať ich do denníčkového očistca. Obzvlášť ma potešili linky ako Haroun and the sea of stories V11, Sharma traverse V10, Progressive Guy V10, The Shining Sit Start V11 a Stained Glass V10, ktoré som skúšal už viackrát, ale lezecky som na ne dorástol až teraz. Z nových vecí zas potešil krásny rébus Zen Flute V10.

USA Think BIG! 2018 rocktrip from Climbing Bus on Vimeo.

Druhý príbeh sa odohrával na trikrát, na mieste, ktoré čoraz častejšie volám (druhý) domov – vo Fontainebleau. Jar priala ťažším prelezom, z ktorých ma veľmi potešili l’Envie d’Ailes 7C z dielne Jacky Godoffa a Tostaky 8A od Dave Grahama a mnohé ďalšie skvosty obtiažnostne podobné týmto dvom kráskam. Z jesene mi utkvel v pamäti hlavne Vandale 7C a technicko-silový la Jalousie assis 7C.

Fontainebleau season 2018 from Climbing Bus on Vimeo.

Tretí príbeh začínal ako smutná dráma „starnúceho“ lezca a prehupol sa do asi najintenzívnejšej bouldrovačky, akú som kedy zažil. Hra o bouldre (#hraobouldre) sa stala hybnou silou pri čistení Rocklands od všetkého, čo v novom sprievodcovi dostalo hodnotenie aspoň 7C. Na 28 dní pripadlo 28 kúskov. Z nich Hot zucchini 8A bol najväčší tohoročný boj, The section 7C+ najťažší tohoročný flash, On the road again 7C najsilnejší skupinový hec, aký som zažil, a Cedar Spine SD 7C dlhoročná túžba a vizuálne aj pohybovo najkrajší boulder, ktorý som tento rok liezol.

Rocklands 2018 – Tomaso from Climbing Bus on Vimeo.

2.

Slovenský počin roka bol pre mňa Boulder Blast v Tatrách, ktorého sa chopili Zavaky a Aďo. Je to moja srdcovka a som strašne rád, že sa našli takýto schopní a motivovaní pokračovatelia. Takisto som rád, že to stále viac ožíva na Záhorí a ešte väčšmi, že aj na Makite. Je super, že do 8B (a viac) klubu vstúpilo pár ďalších silákov, škoda len, že o tých prelezoch nepočuť viac. Čo sa týka svetovej scény, moc to nesledujem, ale ten highball prelez Freeridera od Honnolda v Yosoch z minulého roka tento rok nič neprekonalo. :)

Tereza Kozlová a Katarína Planková

1.

Kača: Tak co Olimu sepíšeme?

Terka: Jak báječný byl Fontáč?

Kača: Jo a jak se nám Mařka smál, že neumíme slézat z šutrů dolů… :D

Terka: Jo to hlavně… a hlavně já :D No tak letos sezóna, ta lezecká, nám oběma začla až na podzim a to rozlezáním se ve Fontu. Byl to ten nejlepší nápad! S rodinkami jsme tam vyrazili na celý měsíc. S Kačou jsme to rozjeli poctivě od žlutých okruhů, přes další barvičky až do těch šestek. Největší radost z Les Portugaises 6C na flash, krásná vyvažovací hranka. Do bouldru nás s Kačou nahnal/doporučil Mařena a byl to super pocit sedět tak rychlo hore na šutru fontáčovského 6cejda. :) Chvíli na to jdu zkusit Rétu Franklin za 7A. Na doporučení od Kači, která už ji má vylezenou. Na pohled nic moc, taková díra s výlezem. :D V převisu tři kroky za madla jdou hned a pak klasika fontáč výlez s průtlakem. Ladím, ladím, zkouším zprava, zleva a stále ne a ne se překulit a postavit do toho rajbáku. Verča spí, tak ještě mám čas spočnout a zkoušet dál. Najednou ani nevím, jak stojím v rajbáku. Tak už jen si to rozpomenout a dalším pokusem z posledních sil je to tam. Radost velikáááá, že jste to vymyslela. :D

Fontáč (foto: Kača)
Fontáč (foto: Kača)

Kača: Jo Les Portugaises bylo parádní, Klárka už sice skoro plakala hlady, ale stačilo pár pokusů na program a bylo to tam. Moc pěkný bouldřík. A i Klárka se mlíčka dočkala. :) Fontáč byl pro nás obě radostí z pohybu, opět jsme držely skálu. Holky si hrály v písku a byly to šťastné a spokojené děti.

Terka: Přesně tak, největší radost…

Kača: … a jasné, taky radost z toho kvanta vylezených lehkých i vypečených bouldříků.

Terka: … aj z těch zapytlených čtyřek, které jsme opouštěli/slézali z hrany se strachem v očích. :D

Kača: Suma sumárum přes 160, Terka snad 180, bouldrů padlo za ten měsíc a všechny stály za to!!

Terka: Já ještě zalezla dva víkendy na Ostaši, kde mi radost udělal Ovocný košíček 7A. Program jsme ladili s Inkou a Denisem. Krátká kolmice, malé chyty a zmrzlé prsty na rukách i nohách. Byla ale možnost lézt, tak se nebřečelo a lezlo.

Ovocný košíček 7A (foto: Inka)
Ovocný košíček 7A (foto: Inka)

2.

Kača i Terka: Tak hlavně, že tu s náma jsou další malé bouldristky (i bouldristi, že Oli… :)), že rostou jako z vody a že je to v lese baví.


Zostavili: Oli a Fero

Časť odpovedí bola krátená, všetky príspevky prešli redakčnou úpravou.

Druhá časť ankety bude online už v priebehu nasledujúceho týždňa!

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *