Permonik Blázon bouldering

ANKETA: Najlepšie bouldre v Malých Karpatoch

Oli

Bouldering v Malých Karpatoch prežíva svoj novodobý „boom“. Treba priznať, že tento vzrast nespôsobil prirodzene zvýšený záujem o naše lokálne spoty, za jeho akceleráciou totiž stojí stávajúca korona kríza. V našich lesoch tak bouldrujú aj tí, ktorí by za bežných okolností bouldrovali za hranicami alebo vo vnútri.

Okrem zvýšenej návštevnosti na jednotlivých bouldroch, čo v období sociálneho dištancu nemusí všetkých ľudí až tak potešiť, má väčší počet bouldristov v našich oblastiach pozitívny dopad.

Bouldre sa oblezú (hlavne kremencu to veľmi prospieva) a stávajú sa populárnejšími. Mediálna osveta, ktorá kráča ruka v ruke s aktuálnym dianím, dostáva do popredia aj menej navštevované oblasti. Konečne sa ukazuje význam aktivít všetkých lokálnych developerov. Že čistiť a tvoriť bouldre v Karpatoch má význam nielen pre veľmi úzku komunitu nadšencov, ale že dokážu osloviť aj väčšie množstvo bouldristov, ba dokonca im poskytnúť útočisko nielen v ťažkých časoch.

Oslovil som niekoľko aktívnych malokarpatských bouldristov, aby vypichli 10 subjektívne najlepších bouldrov bez ohľadu na ich obťažnosť. Cieľom ankety je inšpirovať ostatných, ktorí naše lesy až tak dobre nepoznajú a s výberom pekných bouldrov možno trochu tápu, ale aj ostrieľaných bouldristov, ktorí na lokálnych bouldroch nie sú až tak udomácnení a možno zistia, že niektoré skvosty dodnes prehliadali.

Prvým, kto prispel k aktuálnej popularizácii malokarpatských bouldrov je Tomaso Greksák so svojím Koronténa Tick Listom. V rámci seriálu prezentovaného aj na boulder.sk odhaľuje svoje zmýšľanie a počínanie na najťažších lokálnych kúskoch (od 7C), čím inšpiruje hlavne borcov. Mnohé bouldre sa po rokoch dočkali prvého opakovania aj s návrhmi na prípadnú úpravu klasifikácie.

Malé Karpaty však ukrývajú skvosty predovšetkým v nižších stupňoch a som veľmi rád, že oslovení respondenti ich nezabudli spomenúť a priblížiť lokálny bouldering širšiemu publiku.

Prvým osloveným je Ondro Valentín, jeden z hlavných karpatských developerov, ktorý zákonite patrí medzi tých s najlepším prehľadom – čo kde je a čo stojí za to.

Ondro a jeho tipy

Pokiaľ by som mal vybrať 10 top bouldrov v MK, tak hodne záleží na tom, čo si pod slovom top predstavím. Kvalitu skaly, zážitok z lezenia, výnimočnosť pohybov či miesta? Skúsim urobiť teda taký prierez od Bratislavy až po Chtelnicu, no bude to veľmi okresaný výber a vedel by som vymenovať aj 50 kúskov, ktoré sa mi v mysli v súvislosti so slovom TOP objavujú.

Návrat fóglov 7A, Devínska cesta

Ťažko by ste v MK požuli kvalitnejší kúsok žuly, než je tento, do priestoru vo svahu trčiaci, objekt nad Devínskou cestou. Výborná skala, ojedinelý mantel a pokojné miesto kúsok od ruchu Bratislavy.

Bouldering Devínska cesta
Návrat fóglov 7A

(V Bratislave by som medzi top pridal ešte kremencovú 7B-C provu nad Dunajom a 7A traverz na „Knedle“ v Rači, ktorý by si síce v južných Čechách ledva všimli, no tu je to unikát.)

bouldering na Peknej ceste
Úder otvorenou dlaňou 7A, Knedľa (Pekná cesta)

Imaginácia 7B+, Plavecké Podhradie – Lom

Traverz, ktorý ma namotivoval k prebudeniu tohto malebného boulder spotu, je pre mňa stále asi topka, čo sa horizontálnych pohybov po skale v MK týka.

Imaginácia 7B+
Imaginácia 7B+

Karmanténa 7C, Plavecké Podhradie Pod Báborskou

Ďalší boulder, ktorý v sebe zahŕňa komplexnosť prostredia a skvelého lezenia, pri ktorom sa človek cíti, akoby ho karma konečne doviedla na to správne miesto. Vedľajší „Pohanský kríž“ by som k tomu pridal tiež a pre mňa je aj rovnako ťažký.

Karmanténa 7C
Karmanténa 7C

Permoník 6B (C), Plavecké Podhradie Blázon

Tento krikľavo zelený šutrík krčiaci sa pod bralami „Blasensteinu“ bol vlastne prvý boulder, ktorý som v okolí PP objavil a vyliezol. Zrazu sa ukázalo, že aj bouldering na vápne môže byť záživný a zábavný.

Drive 7C, Rozbehy

Prelez a proces skúšania tohto bouldra mám stále v hlave aj v srdci ako jedinečný zážitok, ktorý sme najprv roky len zbožne obzerali, potom ho Slávo s Andrejom začali skúšať, a spoločne sme ho po týždňoch ladenia vyliezli. V momente môjho prelezu sa udiala zaujímavá synchronicita, keď sa lesom pod nami rútila s revom motorka, ktorá mi dopomohla naskočiť na ten správny „drajv“.

Drive 7C, Rozbehy
Drive 7C (lezie Andrej)

Pán Boh zaplať 7C, Chtelnica

Proste by sme ťažko hľadali taký dlhý a vyrovnaný boulder s rozmanitými silovými a technickými krokmi, ako táto krížová cesta cez celú Pop stienku, ktorá vás v závere možno strasie strašne veľakrát. Dosť ľudí tomu prisudzuje nižšie číslo, no ja si myslím, že Céčko mu pristane viac.

Pán Boh Zaplať SD 7C
Pán Boh Zaplať SD (lezie Oli)

… a ďalej v Chtelnici by som mohol menovať more super bouldrov, tak tu sú aspoň tie, ktoré mi najviac učarovali:

15min 7B+, Chtelnica

Boulder ako na piesku, v parádnej skale s jasnou líniou na krásnom mieste. Čo viac si priať.

15 minút 7C (B+) (foto: Jitka)
15 minút B+ (lezie Oli)

Matrioška 7B+, Chtelnica

Silové jasné ťahy po stredných oblinolištách a nepríjemná kocečka v závere.

Matrioška
Matrioška 7B+

Chtelničanka 7B, Chtelnica

Pozri, aké parádne 7Bčko.

Chtelničanka 7B
Chtelničanka 7B

Stereo Plutvička 7A, Chtelnica

Toto je proste unikát aj v celoslovenskom merítku, a tak mu tu čestné miesto patrí. Oblý otvorený kút na rozpor je jednoducho netradičný zážitok za všetky drobné.

Už sa teším, ako sa bude táto Topka ďalej vyvíjať, pretože potenciál je v MK stále živý…

Ondro

Druhým osloveným je Martin Baratka (Dexo), čoby jeden z najväčších nadšencov, akých poznám. On je presne tým človekom, na ktorého si spomeniem, ak váham, či na tom kameni oproti spraviť tú dvojku alebo nie.

Dexove tipy

Rajboprd 4, Pekná cesta

Nezvyknem bouldre veľmi opakovať. Toto je ale výnimka, ktorá potvrdzuje pravidlo. Aj dvadsiatykrát som ho liezol s úsmevom a dúfal, že si ho nezoderiem z tváre. Až som dostal chuť znovu sa mu pozrieť na zúbok.

Jazda 5C, Chtelnica

Boulder, ktorý nechcete, aby skončil. Vlastne, hore by ste už možno aj chceli. Predbieham… Super špára v kolmici, ktorá sa vo výleze položí. Tam som si uvedomil, že už by som si rád aj niečo cvakol. Ale aj keby som mal čo, tak by som nemal do čoho. Jedine, že by som si založil. Len na bouldrovanie by bolo lano, zakladačky a expresky už asi príliš…

Cievky 6B, Posvätná skala

Vysoká, hrdá línia, kde sa odporúča mať viac bouldermatiek. Mali sme dve. Na jednej jedli deti. Druhú som teda osamelú položil pod skalu a dal pár sondičiek do miest, odkiaľ sa mi ešte chcelo skákať. Keď sa mi podarilo skrotiť môj rozosratý morál a vkročiť do zóny, kde by sa už nemalo padať, ozvalo sa. „Mám ťa chytať?“ Rozhodili ma dve veci. Otázka na niečo, čo som myslel, že sa deje už dávno, a to, že táto otázka prišla z pekelnej hĺbky.

Bouldering Posvätná skala
Cievky 6B

Stereoplutvička 7A, Chtelnica

Takýto štýl bouldra som veru ešte neliezol. Možno preto mi to najprv extrémne nešlo. Internet mi vnukol nápad, ako na to (od 6 sekundy).

Ani to síce nebola správna cesta, ale dám vám tip. Zoberte si nové lezky a ono to pôjde.

Stereo plutvička 7A (foto: Oli)
Stereo plutvička 7A (lezie Adam)

Duchovný učiteľ SD 6A, Limbach Krkavec

Nemyslel som si, že sa zamilujem do sitstartu. Ale stalo sa.

Obelisk 6B, Pekná cesta

Rád som pozerával Asterixa a Obelixa. Dosť som sa teda potešil, že si Obelix svoj kameň zložil nad Račou. Jediná škoda, že na ňom sú len tri línie. (Už 5! – pozn. redakcie)

Bananašuch 6A+, Chtelnica

Hrana hrán. Najprv takmer vodorovná, potom takmer kolmá. Alebo to je len spomienkový optimizmus?

Myokard 6A+, Posvätná skala

Zvláštne, milujem nízke bouldre a nízke čísla (pod 6A) a ďalšia vysoká obluda. V ťažkých krokoch sa našťastie ešte dá padať a expozíciu si hore človek užije už z bezpečia dobrých chytov a stupov.

Čierny deň 5C, Limbach Krkavec

Traverz platničky, pregúľanie sa cez hranu, užíval som si každý krok.

Chrumky 6C, Chtelnica

Krásne kroky, ak máte soft od Fera. Ak nemáte, máte dosť možno smolu.

Chrumky 6C (foto: Oli)
Chrumky 6C (lezie Erik)

Ešte malé štatistické okienko – 349 bouldrov vylezených v Karpatoch. Ďakujem!

Dexo

Aké by to bolo, keby v ankete chýbala stálica lesov – technik, teoretik, developer a sám pán nezničiteľný Milan Jamrich? Zlé, a preto je tu aj so svojimi tipmi v naturálnej podobe.

Milanove tipy

Top 10 malokarpatskych bouldru? Hmmmm. Najjednoduchší odpovjeď je, že tých 10 posledných. Ale takto to asi Oli nemyslel. Takže tak, jak ma napadajú.

Drhlina 5A, Dubník

A hned kontraverzný, bo nevím, či Dubník ešte patrí do Malých, ale keby aj né, Karpaty to budú. Na Golemovi je taká špára, cca 7- UIAA, mozno 5A bouldrových, lezená asi od nepamäti,  vysoká, hrdá, vo vodcikovy /fb dubník bouldering/ sa to volá Drhlina, má to s výlezem možná aj 6 metrú, a je to vo svojej obťažnosti úplný top nielen v Karpatoch. Leze sa totiž až po konec. Testpis pre každého začátečníka. Nehladiac na to, že vedla je stále najkrajší boulderprojekt, za ktorý by sa nehanbili ani hen v dalekém kolorádském zlome, né to ešte u nás v lome.

Barová prostitútka 6B, Plavecké Podhradie Lom

Tým sme dostali do lomú, kterýchžto je v našich končinách též dost /a proto chodíme do lomú aj u susedú, nech vjedzá, že aj také poznáme/. Ten v Podhradí je skvostný, nigdy by sem nepovidal, že oblé vápencové stisky možu mat také trení /ked je leto v plném prúde, lepší chlastat pivo v búde, než loziti na slnci, yebém ci/. Nekeré púvodné názvy sa vyparili jak voda pod balvanem, aj ked sme ho podkopali, aby vydržala dlhší. Dobré je též kúpalisko hore na balvane, ked dost naprší. Barová prostitútka /ono sa to púvodne volalo ináč, ale sme zabudli/ , je taký typický alpský vápencový boulder, má Náboj/nicu/, aj stisk, aj lištu, aj oblinu, aj výlez, co vác chceš?

Bouldering v Plaveckom Podhradí
Barová prostitútka 6B (lezie Jitka)

Pustá Ves

Dycky chceš vác. Nemusíme sa odrbáv.t. My sme chceli vác na Pustároch, ale neni. Ikona je ikonickejší, než ikona od windows. Tomaso na jeseň povylézal skoro šecky linky, a vypádali skrátka ikonicky, jako dycky. Nevím, či byl ve forme, ale mám podezrení, že v nekerých sa písmenko za číslem ešte posune o dúm vedla. Pustá Ves.

Pustá Ves bouldering
Pustá Ves

Perla 6C a Jemnospánko 6C+/7A, Rozbehy

Ďalšie dve sú rozbežské perly – Perla je jeden z prvych hajbolkú na Rozbehoch, a po Slávkovém preleze bola dlho neopakovaná. Mne sa ju podarilo dat minulý rok buď na jar, alebo na jeseň, nevím presne. Najvác sa z mojeho prelezu tešili moji spoteri, čím im dodatočne ďakujem za to, že nezdrhli, ked sem byl ve výleze. Chvílu ešte počkali… Druhým je Jemnospánko na Liští nore, také to medzi 6C+ a 7A, silový bouldrík, ktorý sa dá postavit skoro na každej bouldrovke…

Každá šestka v Podbranči

Podbranč je lokálny spot s neuveriteľnou kvalitou zlepenca, skoro až pieskovca. Malé šutríky s neuveriteľným profilom chytov, oblasti do veľkoleposti jednoducho chýba tak 2 m do výšky. Skvostné bouldre v strednom stupni, parádny prístup, možno je dobre, že zostali malé. Každá 6 v oblasti. /sprievodca neexistuje/

Ariadnina riť 6C, Píla

Častá má výhodu, skvelú pekáreň s ešte lepšími osými hniezdami /minca, aké i?…. napíš groš/. V Papierničke je známy hríbový halucinospot, a pod Červeným kameňom roztrúsené kremencové šutre. Skvelé dopadiská /v jednom som ním prepadol tak 10  metrov a zastavil v mravenisku gebulou/, Ariadnina riť vedie stropíkom s výlezom, veľmi sa mi páčilo. Teraz neviem, či riť, či niť.

Bouldering Píla
Ariadnina riť 6C

Neznámy, Chtelnica

Chtelnické pastorálie začnem bouldrom z roku 1999, ale vóbec si nepamatám, kde sme to liezli, ani čo, akurát viem, že už som bol hrdým majitelom čiernej flaxarety, kúpenej od Pilkina za 5 prstov a šiestu dlaň. Údajne si kúpili rovnaké aj s Pólom, keď boli prvýkrát vo Fontáči niekedy začiatkom 90 tych rokov. /ps -matrac stále existuje, naposledy naň dopadal Ondrík v megaprevise, takže ak ho tam uvidíte, tak sa mu pokloňte, a pekne sa mu pozdravte, je veľmi pravdepodobné, že bouldruje dlhšie, ako vy/. Bouldrovali sme omylom, pôvodne sme išli liezť Mumácku /ešte nebola odrbaná cepínmi a mačkami/.

Workoholik 6B+, Chtelnica

Workoholik pekne zapadol medzi Psychadelika a Neurotika, akurát je z nich najvyšší.

Mám ďalších desať…

Milan

K malokarpatským stáliciam rozhodne patrí aj Michal Uherek, a aj keď nie je čistokrvný bouldrista, čo to si na lokálnych bouldroch odmakal.

Mišove tipy

Maslo 7A, Píla

Prekvapivo nezvyčajné, nájsť takýto typ materiálu skaly takto lokálne. Pekné kroky, radosť držať chyty, a zaujímavé na vymyslenie.

Maslo 7A
Maslo 7A (lezie Oli)

Ťažká kapsa 7A, Plavecké Podhradie – Pod Báborskou

Krokovo zaujímavé a radosť sa hodiť do kapsy po ťažšom úvode.

Supertramp 6B, Psie skaly

Veľký previs, veľké chyty, slušný mantel, malé číslo, takže poteší širšie publikum.

Posol z podsvetia 7A+, Psie skaly

Netradičná strecha, ktorá má všetko – lišty, päty, obliny a aj výlez.

Kolárka, Limbach

Veľmi som mal rád Kolárku, ale tam som po výlome ešte nebol. (január 2018 – výlom, ktorý znamenal nový začiatok, pozn. redakcie)

Návrat fóglov 7A, Devínska cesta

Nikdy nezabudnem na to, ako sme tam chodili ešte s plachtou a uterákom, kým som nemal bouldermatku. Vždy som si tam dobre zaliezol, či v teple alebo chlade.

Barová prostitútka 6B, Plavecké Podhradie – Lom

Po včerajšej prvej návšteve si ma lom dosť získal. Barová prostitútka asi najviac. Kvôli krokom – lišty, päty, kompresia, fakt paráda. Ani neviem, prečo som tam ešte skôr nezavítal.

Vlajková loď a Kvantový mechanik 7C, Bratislava

Veľmi mám rád aj tieto dva bratislavské skvosty.

Mišo

Mojmír „Cyril“ Kandrík vždy patril medzi pravidelných návštevníkov Karpát, ale v poslednej dobe výrazne zosilnel, a okrem opakovania mnohých bouldrov (vo všetkých obťažnostiach) začal preliezať aj nejaké projekty.

Cyrilove tipy

Karmanténa 7C, Plavecké Podhradie Pod Báborskou

Stienka pod Báborskou priniesla na svetlo karpatského sveta kvalitu. Pre mňa aj s dávkou nostalgie – materiál mi pripomína tomášovský vápenec, na ktorom som vyrastal. King line fantastického mini sektora a výkladná skriňa karpatských permónikov, ktorí pre nás usilovne objavujú, očisťujú a odkopávajú – vďaka Vám!

Karmanténa 7C
Karmanténa 7C

Pop SD 7B, Chtelnica

Chtelnický benchmark a klasika. Jasná, diagonálna linka vo fantastickej previsnutej doske, kde nový odkopaný sit umožnil bouldru dozrieť do plného potenciálu.

Vlajková loď 7B/C, Bratislava

Krokovo pekná a jasná záležitosť v romantickej scenérii. Ideálna na nočné bouldrové rande pod hviezdami.

Vlajková loď
Vlajková loď

Vyvolávač slaniny 7A, Chtelnica

Pohybovo fontáčovská chuťovka s karpatským dozvukom na bruškách.

Bál divožienok 7B, Limbach Kolárka

Na bratislavské pomery fantastická kvalita skaly, pekný jasný smer s miernymi obmedzeniami, ktoré bouldru dodávajú lokálny šmak.

Lovec perál 7C, Píla

Píla si zaslúži svojho zástupcu v mojom karpatskom playliste. Pekná previsnutá doska, prísne lišty a pre mňa karpatský 7C benchmark. Žiadne siahodlhé traverzovanie, obchádzanie, naliezanie z vedľajšieho boudra – jasné, stručné, výživné. Vďaka Olimu, že pre nás chystá takéto lahôdky.

Lovec perál 7C
Lovec perál 7C

Odmäk sa mi nepáči 7B+, Chtelnica

Ďalší pekný kúsok v chtelnickej kolekcii a povinná jazda pre milovníkov líšt. Dôkaz, že na podmienkach naozaj záleží.

Návrat fóglov 7A, Devínska cesta

Zástupca bratislavskej žulovej rodiny, fajn boulder na prekvapivo kvalitnom materiáli.

Návrat fóglov 6C+, Devínska cesta
Návrat fóglov 7A

Neurotik 7A, Chtelnica

Pekná, jasná linka s rokmi tunovanými chytmi.

Pán Továrnik 7B+, Rozbehy

Nehľadaj Fontáč ani Ticino tam, kde nie je. Vo vôni medvedieho cesnaku, šteklenia pochodujúcich kliešťov zbytočne nešpekuluj a zarež svoju kožu do tej rozlámanej dierky. Rozbehy ťa potom sem-tam odmenia príjemným bouldrom, akým je bezpochyby Pán Továrnik.

Cyril

Podunajská strana Karpát žije aj vďaka Mišovi Simandlovi, ktorého môžete často stretnúť s kefou napríklad aj na Píle. Kreatívny bouldrista s gumenými kolenami vie oceniť bouldre všetkých náročností, a také aj rád pripravuje pre druhých.

Mišove tipy

Ježek v kleci 6C SD, Bojková

To nám ukázal Milánko s Ondrom ako takové rozbješské 6B+. S Luigim a Adamom nám trvalo „len“ pol hodiny, kým sme to ako-tak vyliezli. Taková rozlezovka, z ktorej je už teraz 6C a myslím, že časom pošimre aj C+, ale rozhodne jedna z pohybovo najkrajších na Rozbehoch. Hlavne jedna z tých, kde sa budeš darmo vyhovárať na výšku!

Komfort prázdnej tašky 6A+ SD, Medvedia skala

Rozlezovečka jak lusk, keď sa chceš ísť zdemolovať do previsu vedľa, ale presne taká, ktorú si dáš vždy, keď tam prídeš, lebo je pekná a užiješ si každý krok. Celý čas v previse, celý čas po dobrých chytoch a celý čas pekné pohyby.

Bouldering na Medvedej skale
Komfort prázdnej tašky (lezie Aďa)

Jeden tajný lom nad nemenovanými Vinohradmi

Je to veľmi tajné miesto, až kým o tom nebude každý vedieť. Ale tam sú tie parádne kamene a keď si deň-dva pokefuješ a pokopeš, tak aj parádne linky. A jedna z nich je na vysokej, mierne položenej stienke, ktorú sme mali za 3 hodinky pripravenú ako nič a sú tam dokonca dva bouldre, a ten jeden je dokonca riadny šmak, taká jedovatá technická lištovačka, ale sme sa nevedeli zhodnúť na obťažnosti, tak je to zatiaľ 6C a bude to tak, až kým si niekto nevyplače C+, alebo kým sa tie 3-milimetrové lišty neotrhajú. No a názov neviem, lebo sme museli ten deň ešte veľa kopať, ale to nevieš, lebo je to tajné! Ukázal by som ti aj fotku, ale aj to je tajné.

Bernardínov náklad 6B SD, Píla

To je Fefeho bouldrík. Fefe keď sa hecne, tak sa mu vie zadariť. Je to variant iného bouldríka, Fefe odbočil doľava a bolo. Teda chcel odbočiť, ale dobrú chvíľu mu trvalo, kým aj odbočil. No každopádne vznikli pekné kroky cez veľké spoďáky s pekným lištovým dolezom. Jeden z tých, čo na Píle chceš vyskúšať.

30ka 7B, Chtelnica

To je také „7B“, ktoré máš do troch pokusov vylezené a už teraz si ho dva a pol metroví chlapi zapisujú ako 7A, ale my menší od popolníka si pokojne dupneme, že je to 7A+. A nech je to nakoniec čo chce, lebo je to aj tak jeden z najkrajších kúskov na celom chtelnickom svete a nie že nie. Bouldrík, ktorý dokonca začína zo stoja, z ničovatých škaredých chytíkov, ktoré 10 minút mastíš prstami, lebo nevieš, čo s nohami, a potom zrazu skočíš a vtedy začne tá parádička! Keď nevieš nohami, buď sa nauč zhybovať, alebo sa nauč nohami, inak 30ku nevylezieš.

Kôprová omáčka 7A SD, Rozbehy

To mi Ondro ukázal, veľmi pekné, aj veľa krokov, aj pekné kroky a ani nie ľahké, ale ani ťažké, také, aby dobre bolo, a ešte aj dobrý dopad chalani spravili, tak čo ešte dodať?

Urológia 7A SD, Píla

Jedna z najčerstvejších noviniek na Píle. Zatiaľ to má jeden prelez (už dva, pozn. redakcie), tak obťažnosť ber s rezervou, lebo niekto bude plakať, že ťažkééé, niekto sa bude smiať, že ľahkééé, niekto povie, že do takej diery nevlezie, niekto na Pílu nepôjde vôbec a niekto si Urológiu skúsi a bude si krochkať, že sa oplatilo 2x si buchnúť hlavu v jaskyni. Každopádne, linka sa nachádza v jaskynke za kameňom s Patológiou, je to krásna medvedica v 45 stupňovom previse, kde poskakuješ pravačkou po zlej hrane a ľavačkou po pekných spoďákoch, aj nástup je ešte celkom výživný a celé to do seba tak rozkošne zapadá, že si dobre zalezieš. Malou chybičkou krásy je top na kameni nad previsom, ale v takej diere si veru nevyberieš.

Posledný zhasína 7A SD, Medvedia skala

Kultovica, ktorú by mal mať vylezenú snáď každý, kto by ju mal mať vylezenú. Totálny strop a v ňom fakt veľké dobré chyty (teda až na kľúčový krok cez prťavé lišty). Lezenie veľa nohami, veľa dlhé prečahy a super mantlík na koniec. A dobrý dopad, mám rád dobré dopady.

Defibrilátorom pod pás 7A, Píla

Toto si daj, tiež je to nové s jedným prelezom (už štyrmi, pozn. redakcie). Je to na takej piškóte, začínaš pod kameňom z dvoch mini stiskolíšt, vysoké nohy a potom taká silová plácačka. Vyliezaš vlastne mantlom cez brucho tej piškóty a je to fakt veľmi pekné, bude ťa z toho fajnovo bolieť chrbát, jak si tam ležmo povisíš pod tým kameňom a rozhodne to stojí za to. Potom daj vedieť, či to ozaj bude 7A.

Tepna 6A SD , Posvätná skala

To je taká celkom príjemná šutolina tá Posvätka, ale Oldo tam vykúzlil ozaj pekné linky. Na najkvalitnejšom kameni, taká vysoká stienka, je jedna veľmi pekná vzdušná linka, ktorú nikdy nechoď liezť sám, ako ja, a v lete, ako ja, lebo sa v nej do.erieš presne ako ja. Je to vysoké, po mastných lištách, aj technické a pre mňa aj vytrvalostné (lebo nemám vytrvalosť). Rozhodne ťa poteší, keď v polovici zistíš, že na spotených prstoch nemáš mádžo, že hore ani nedovidíš a keď hodíš spotenou rukou dole kameň, tak narátaš do 900, kým dole čľupne, ale aspoň sa hecneš, aby si to doliezol aj keby čo bolo!

Mišo

Čo by to bolo za anketu bez Fera Paulinyho. Skoro by som napísal aj, kde by bol slovenský bouldering nebyť Fera. Pre mňa dôležitý článok celej skladačky, nadšenec a striktný dodržiavač etického kódexu každého svedomitého bouldristu.

Ferove tipy

Najprv som sa zdráhal, že niet o čom písať. A zrazu pozerám, že mám v okresoch Bratislava, Malacky, Pezinok, Trnava a Senica vylezených 220 bouldrov. A to som bol na Rozbehoch iba raz a v Chtelnici len párkrát.

Tepna 6A, Posvätná skala

Najlepší malokarpatský highball. Vysoký tak akurát, aby som ho už nikdy nechcel liezť. A tak príťažlivý, že možno niekedy ešte neodolám.

Primitív 6B, Chtelnica

Nie som rasista, ale zlepenec je proste čudný. No Primitív je krásne lezenie na krásnej stienke. K dokonalosti mu chýba len mantel. Lebo bouldre, ktoré sa končia v madle, sú proste ehm.

Primitív 6B
Primitív 6B

Ryšavý Boris 6B+, Píla

Boris je ťažký boulder s vyrovnanými krokmi. Riešenie „na mieru“ chvíľu zaberie, potom už stačí byť iba silný. A ak sa divíte, prečo majú všetky bouldre na kameni niečo s tenisom, pozrite sa dole briežkom.

Ryšavý Boris 6B+
Ryšavý Boris 6B+

Mamba 6B+, Píla

Perfektná hrana v takmer stropovom previse po malých lištách a divných polostiskoch. Až nechápem, prečo má v denníčkoch na climb.sk iba dva zápisy. To si tento hadík nezaslúži.

Bouldering Píla
Mamba 6B+

Crichton 6B, Plavecké Podhradie

Keď trochu privriete oči, leziete vlastne na žule v Magic Woode. Pôvodne som chcel „nominovať“ Barovú prostitútku, ale potom si povedal, že prečo vlastne nenastúpiť z madla medzi Pískaj a Trynaglom a nedoliezť to touto pracovníčkou v sexbiznise.

Bouldering PLavecké Podhradie
Crichton 6B

Hmatník 6C, Posvätná skala

Viac pokusov som dal len do Čiernej diery na Končitej. Ale tento boulder je dokonalý – krásne lezenie v previse, kde treba dobre pracovať s nohami a bruchom. A dávať pozor na ošuch hánok, lebo bouldrová polícia ťa vidí!

Bouldering Posvätná skala
Hmatník 6C

Posledný akčný hrdina 6C, Chtelnica

Excuse my French, toto je vizuálne otrasný boulder. Ale tie pohyby a príťahy špičkou. Cítil som sa, akoby som liezol minimálne 8A-čko. Ešte jedna drobnosť poteší – presne takto sa má volať boulder!

Posledný akčný hrdina 6C
Posledný akčný hrdina 6C

Poľovnícka kapsa 6C, Pod Báborskou

Ach, keby len Rudo Móric vedel, aký pekný boulder vďaka nemu vznikol, možno by sme mali slovenského Jona Krakauera.

Pod Báborskou
Poľovnícka kapsa 6C

Motýľ s maslom na krídlach 6B, Medvedia skala

Super previs, kde sa zasa raz ukázalo, že s vlhkými rukami to ide horšie. A že treba počúvať skúsenejších, keď sa delia o „betu“. Vraj existuje aj variant bez bočnej skaly, tak už len aby nepršalo.

Kameň Obelisk, Pekná cesta

Bratislavský bouldering je pre mnohých niečo ako oxymoron. A pritom je super! Mini kamene, ktoré by ste inde obišli, no tu je na nich aspoň päť podarených kúskov. Kým taký Samotár v Rači je rajom pre začiatočníkov, Obelisk je zas požehnaním pre nás mierne pokročilých. A na žule, vážení!

https://www.instagram.com/p/B-7fRTFnthu/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

Fero

Z pozície „moderátora“ mám pre vás aj ja 10 tipov na kvalitné bouldre v Malých Karpatoch. Mám pocit, žeby som vám mohol napísať desiatky parádnych bouldrov takmer v každom stupni, ale týchto desať som liezol už niekoľkokrát, pretože ma stále nesmierne bavia. Malokarpatský bouldering má krásu často zabalenú do pohybového riešenia bouldrov a menej často prednostne do vizuálnej stránky. Je to dané tým, že mnoho liniek u nás vedie v stienkach. Ja som pre vás vybral také, ktoré sú štedré na aspekty kvalitného bouldrového zážitku v čo najväčšej miere.

Oliho tipy

Karmanténa 7C, Plavecké Podhradie Pod Báborskou

Snažím sa vyhnúť vplyvu veľmi čerstvých spomienok (ktoré by mohli v danom momente prevážiť, keďže som boulder preliezol nedávno. Ale som si istý, že je to pohybovo jeden z najzaujímavejších problémov v MK s pestrou paletou chytov. Dokonca som si všimol, že si tu dokážem nejako ľahšie zvyknúť aj na boľavú dierku a začal som sa na krok z nej trošku aj tešiť. Keď som niekedy vravel, že by som si u nás prial pekný a ťažký boulder na čarovnom mieste, toto je on, toto je to miesto.

Príjemné spomienky mám aj na samotný prelez. Boulder som liezol v pomerne veľkom teple a kľúčový stisk mi po predošlých krokoch nedržal podľa predstáv. Šmykol sa mi v momente, keď som si už myslel, že padám, no v tom ma niečo podržalo v poslednom chyte. Bola to moja ruka.

Tepna 6A, Posvätná skala

Nádherný kremencový monolit, o ktorom som už písal a ktorý už spomenuli aj chalani, hostí asi najkrajšiu platničku v MK. Síce len 6A, alebo chvalabohu? Niekoľkokrát som ho liezol sám a s jedným matracom. Odporúčam, ak chcete nachvíľu zabudnúť na svoje problémy, sľubujem, že sa budete pasovať s úplne inými. Samozrejme, že v pohorí nájdete aj vyššie a ťažšie výzvy, ale čaro Tepny je v tom, že je vlastne prístupná pre mnohých.

Tepna 6A
Tepna 6A

Permoník 6C, Plavecké Podhradie Blázon

Často sa pristihnem, ako premýšľam, či som niekedy na vápenci liezol lepší boulder. V šestkovom stupni asi nie. Permoník je skvost. Výborný boulder, ktorý vôbec nie je zadarmo – má ťažký nástup (ale nie tak, aby vás znechutil), zaujímavý kľúč a kvalitnú skalu aj s výlezom.

Permonik Blázon bouldering
Permoník 6C (lezie Aďa)

Posledný zhasína 7A, Medvedia skala

Najkrajší stropový boulder v Malých Karpatoch. Dokonalé gradujúce lezenie v absolútnom strope. Jedinečná slovenská vec. Výborný fyzický problém, v ktorom viete pred najťažšou pasážou pekne nakúpiť, čo dolez mierne okorení. Pekné miesto, aj keď neďaleko hlavného ťahu na Zochovu chatu.

Návrat fóglov 7A, Devínska cesta

Ak by ste v MK hľadali najkvalitnejšiu žulu, nájdete ju na malom spote nad Devínskou cestou. Kameň praje sedmičkovým bouldrom. Najväčšiu radosť vám z lezeckého hľadiska spraví Návrat fóglov. Domáca silová klasika ideálna na slnečný zimný deň, kde nesmiete predbiehať. Naozaj sa začnite tešiť, až keď budete na vrchole bouldra stabilne stáť.

Morfium a Ópium 7B, Chtelnica

V Chtelnici je veľmi veľa kvalitných bouldrov, naoko možno nie vždy magnetizujúcich, ale koncentrácia dobrého lezenia len ťažko hľadá v Karpatoch obdobu. Nie je jednoduché vybrať to najlepšie. Zážitkovo a pocitovo vo mne asi najviac zarezonoval boulder Morfium, pretože je vzdušný a má v sebe pekné riešenie. O trošku viac zimomraviek som mal pri lezení Ópia, ale mal v sebe vzhľadom na svoj charakter väčší počet predvídateľných krokov. Morfium a Ópium – tá najkrajšia dvojička v Chtelnici. Koniec reklamy.

Morfium 7B (foto: Adam)
Morfium 7B

Mravčie vojny 6C, Medené Hámre

To je také miesto, kde môžete zaparkovať kočík, rozložiť deku a s hrejivými lúčmi na chrbte si užívať šteklivé ihranie sa s malými lištami aj vo februári. Mravčie vojny mi pripomínajú jemné fontáčske platničky, v ktorých majú dilemy milimetrové rozmery.

Pytón 7B, Píla

Raz som to spočítal. 16 krokov. V dachu ako sviňa. Nájdeš niečo podobné v Karpatoch? Zatiaľ nie. Ani na Slovensku.

Vlnobitie 7A+, Posvätná skala

Žiadny riťotrh, ale opäť dlhý a intenzívny zážitok z variabilného lezenia. Najprv musíte prekonať výbušný strop cez trošku boľavý spoďáčik (nevadí) a efektným spôsobom lapiť hranu, odkiaľ pokračuje horizontálne lezenie po dobrých chytoch so záverečným nepríjemným prechodom do položenej platne, ktorá je aspoň dosť vysoká. To, keď si dáte, môžete ísť spokojne domov.

Bouldering Posvätná skala
Vlnobitie 7A+

Kolárka, Limbach

Na Kolárke sa mi páčia snáď všetky bouldre. Áno, som do tohoto kameňa zaľúbený. Lebo je iný (nájdi podobný a vyhráš pytel mádža!), má super profil a ešte lepšie chyty. Jeden z mála spotov, kde mi nevadia ani obmedzenia. Na svojej malej teraske hľadí do údolia, daj sa na to nahovoriť a choď si to užiť s ním.

Intimita 7B+/C (foto: Oli)
Kolárka, Limbach

Poďakovanie

Ďakujem všetkým osloveným, ktorí do ankety prispeli svojou troškou boulderingovej vášne. Verím, že jej hlavným výsledkom bude inšpirácia a Malé Karpaty si získajú ďalších bouldrových fanúšikov. Kvalita je nepopierateľná a vedzte, že ak by ste navštívili iba odporúčané bouldre a miesta, nemôžete sa v kontexte slovenského boulderingu rozhodne popáliť.

Máte aj vy svoje obľúbené bouldre, ktoré v ankete neodzneli? Podeľte sa s nami v komentároch.

Ak by ste hľadali inšpiráciu, ako vyťažiť z obdobia pandémie čo najviac, prečítajte si blog, v ktorom sa o svoje skúsenosti podelilo niekoľko párov.

Oli

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *